• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

3 Madde de Stratejik SEO

Web sitenizi yapıp o sektör için pazarlamaya sunmadan önce bir SEO danışmanıyla anlaşıp siteniz ile alakalı SEO stratejisi oluşturmalısınız.
Bugünkü yazımızda bahsettiğimiz SEO stratejisinin ne olduğunu ve siteniz ile alakalı oluşturduğu stratejide asıl hedefinin ne olduğunu anlatmaya çalışcağız.

Bir web sitesinin Google bazında üst sıralarda çıkması için SEO danışmanı tarafından oluşturulması gerek üç temel hedef olmalıdır. Bu üç temek hedef sitenizin görünürlüğü, sitenizin trafiği ve sitenizin yatırım getirisini sağlama olarak adlandırabiliriz. Bu saydığım üç temel hedefin olumlu yönlerini aşağıya başlıklar halinde yazacağız.

Görünürlük

Web siteniz için anlaştığınız SEO danışmanının yerine getireceği ilk hedef, sitenizin çevrimiçi marka görüntüsünün artmasıdır. Site kullanıcıları, arama motorlarında en üstte bulunan sıradaki siteyi o piyasada ki marka için bir “onay damgası” yani piyasayı o siteden şekillendirme gibi düşünübiliriz, böyle varsaydıkları için sitelerin kalite yönünden üst sıralarda olması gerekir. Bu durumun her zaman söz konusu olmadığını biliyoruz piyasa olarak o siteden şekillenmese de yüksek sıralamada olan bir siteyi ziyaretçiler her daim yüksek rütbeli marka potansiyeli olarak görürler.
Sitenizde girdiğini içerikler de yüksek hit oluşturduğunuz anahtar kelimeler için organik aramanızı arttırma stratejinizin olması sitenizin Google sıralamarında yukarlarda bulunması açısından son derece önemlidir. Potansiyeli yüksek anahtar kelimeler siteniz için her daim önemlidir buna örnek verdiğimizde ise sitenizin içeriğini ve ya işleyişini başklarından duyarak gelen kişirlerin siteye giriş trafiğini tutarken önemlidir.

SEO danışmanınızın amacı sadece sitenizin markasını korumak değil, hedeflediğiniz sektörde her daim yukarı bir çizgi oluşturarak markanızın hem görünürlüğünü hemde reklamını oluşturmak ile ilgilidir.

Sitenizin İzlenme Görünürlüğü

Web sitenizde girdiğiniz içeriğin anahtar kelime terimlerini izleyerek site içeriğinizin anlamını sunabilirsiniz. Site sıralamanıza fazla dikkat etmeseniz de sitenizin nerde olduğunu ve nasıl ilerlediğini bilmeniz önemlidir. Bu raporlamayı oluşturulacak, size ve müşterilerinize gönderecek güvenilir SEO danışmanı siz web site sahiplerine yardım edebilir.
Web sitenizin site sıralamasını kontrol edebilecek ücretli ve ya ücretsiz programlar bulunmaktadır. Ücretli programlarda tam yetkili bir şekilde sitenizi izlerken ücretsiz programlarda bazı kısıtlamalar olacaktır.
Bu programlara örnek olarak SERP’lerin Sıra Denetleyicisini kullanabilirsiniz. Geolocation programı ise kullandığınız arama motoruna göre bazı yetkilere izin verir. Ücretsiz programlar web sitenizin konum geçmişini, site kaydınızı tutmanıza izin vermez bu sebepten ötürü tüm verilerinizi belirlediğiniz zamanlara göre raporlayıp bir tabloya kaydetmek sizin açınızından önemli bir olay olacaktır.
Ücretli bir izlenme aracı kullanmak ise siz bir çok konuda avantaj sağlamaktadır. Sitenizin sıralama geçmişinden tutunda sitenizin tüm verilerinizi tek bir konuma toplayıp sizin için çok daha verimli şekilde raporlar. Sitenizin görünürlüğü de daha kaliteli gözükür.
Yani size tavsiyemiz SEO yatırımınızı yaparken de bu ücretli izlenim programlarına da belli bir miktar bütçe ayırıp bunlar birlikte SEO çalışmanızı yapmanız.

Web

Web sitenizi yaptıktan sonra sadece Google yüklemek o site için hiç bir anlam ifade etmez. Sitenizin konumuna, reklamına yönelik bir çalışma yapmadığınız taktirde sadece bekleyerek sitenize ziyaretçi gelmesini beklemek yanlış olur. Bir benzin istasyonu açacağınızı düşünün bu benzin istasyonunu araba geçmeyen, trafiği olmayan bi yere açarsanız boş kalır ama trafik olan arabaların devamlı geçtiği bi yere açıp üstüne de iyi bir reklamınızı yaparsanız işte o zaman benzin istasyonunuz iş yapar. Web sitenize ziyaretçi gelme arzusu da bu şekildedir bişeyler yapacaksınız ki karşılığını alasınız.
Web sitenizi emanet ettiğiniz SEO danışmanınızın oluşturacağı strateji ile her kesimden ziyaretçilerinizi sitenize çağırmalısınız.
Bu konuda seçeceğiniz iyi bir SEO danışmanı sadece sizin hizmetlerinizi ve iş hedeflerinizin yanı sıra aynı zamanda da amaçladığınız hedef kitlenin istediğini de anlayıp ona göre bir çalışma şekli belirler.

Site Trafiği İzleme

Site trafiği sitenizin büyümesinde ve içeriklerinizin hedef kitleye ulaşmasında önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde bir çok site sahibi site trafik gücüne ihtiyaç duyar. Ziyaretçilerinize sitenizin trafik güncellemelerini vermek sitenizin satış ve pazarlama açısından önemli bir rol oynayabilir. Google Analytics ve Data Studio, SEO kampanyalarınızın başarısını, müşterilerinizi, site izlenimlerinizi ve sitenizin raporlanmasına yardımcı olan ücretsiz web sitesi trafik programlarıdır.

Yatırım Getirisi Sağlama

Sitenizin pazarlama talebinde rol oynayan kurumlar, yatırım getirisini onaylamaz ise sitenize yatırım yapmayı bırakacaklardır. Bu yatırım getirisini belirlemek o kadar kolay bir olay değildir. Siteniz de oluşan her işin kendi hedefleri vardır ve siteniz de gerçekleştirdiğiniz tüm SEO faliyetleri onlara uyumlu olmalıdır.
Genellikle bazı işletmeleri aşan bazı site hedefleri sitede anlaşmazlıklara yol açabilir. SEO çalışmalarınızı bu işler de nasıl bir rol oynadığını göstermek site içi uygun izlemeyi gerektirir. Bu işlem içinde Google Analytics bunun için ideal bir araçtır. Google Analytics de ” Hedefler” fonksiyonunuz kullanarak site çabalarınıza bakabilir ve etkisini ölçebilir ve hemen ardından başka bir program olan Data Studio’yu kullanarak bulgularınızı raporlayabilirsiniz.

SEO’nun amacı sadece siteye trafik çekmek değil, hareket halinde olan hedeflenen trafiği siteye çekmektir. Sitenizin sonuçlarını gösterebilmek her daim müşteri potansiyelinizi arttırır.
SEO, yatırım getirisinde sitenize bir çok avantaj sağlayabilir. Web sitenizde oluşturduğunuz markayı hedef kitlelere tanıtıp sitenizin çevrimiçi görünürlüğünü arttırmak her daim iyi bir pazarlama stratejisi olmuştur.

Kerem A.soy

1 SEO Uzmanı bünyesinde içerik editörü olarak görev yapmakta.

BENZER YAZILAR

2018 SEO Teknikleri

Web ite kullanıcıları 2017 yılında iteleri için eçtikleri SEO danışmanlarının uyguladığı kriterler oranında itelerinin Google nezninde artma ını ağlamıştır  2017 ene inin...

SEO İçerik Denetimi Nasıl Yapılır ?

Google on birkaç enedir pazarlamacılardan bir ton değişiklık yapmıştır Majör itibaren  , bu değişiklıkların bütün kullanıcılarına en iyi arama tecrübe ini oluşturma Google'ın...

Web Sitenizi Optimize Etmenin 4 Adımı

Arama motoru optimiza yonu amacı, aramo motoru botlarının adece itenizi ve oluşan ayfalarınızı bulmakla birlikte arama motoru onuçlarının en ü t ıralarda bulunma ı için ite ile...