• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

6 Adet SEO Sorunu ve Çözümleri

SEO çalışmalarında uzmanlar bile arama optimizasyonlarında kafa karıştırıcı durumlara girip çalışmalarında başarılı olamayabilir. SEO sıralamalarına sitenizin nasıl girebildiğini, sıralama faktörlerinin sıklıkla değiştiği çoğu zaman Google nezdinde uyarı yapılmaksızın yapılan bu değişimler sizleri etkileyebilmektedir.

Bugün sizlere  SEO çalışmalarında beklenmedik  durumların neden olduğunu madde madde açıklayacağız.

1-)Neden Düştü

Sitenize iyi bir SEO çalışmasıyla sıralamalarda istikrarlı sonuçlar görebiliyorsunuz. Ne olduğunu bilmediğiniz durumdan sitenizin organik trafiği azaldı. Bunun sebebi ne olabilir diye kendinize sordunuz. Bu soru için verilecek cevap sitenizin gerilemesinin ne kadar şiddetli olduğuna bağlı. Sitenizde %10’luk bir düşüşü fark ederseniz endişelenmenizi gerektiren bir durum olmuyor. Sitenizin içeriği için yeni dizin yenilemeleri, yeni rakipler ve yeni güncellemeler nedeniyle doğal dalgalanmalar beklemelisiniz.
Diğer bir seçenek olan sitenizin hitleri neredeyse hiç düşmüyorsa bu durum son derece az rastlanan bir durumdur eğer az görünen bir durum olsa dahi bu sorun ile karşılaşıyorsanız ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıyasınız demektir. Bu sitenizin kapandığı ya da google tarafından manuel bir ceza kararı verildiği anlamına gelir.

2-) İnternet Sayfalarım Arama Sonuçlarında Gösterilmiyor ?

İnternet sayfalarınız Google da arandığında görünmüyorsa, siteniz dizine eklenmemiş olabilir. Yeni bir web sitesi oluşturduysanız endişelenmenize gerek yok çünkü Google yeni içeriğini dizine eklemesi 4-28 arası sürer. İşlemi hızlandırmak istiyorsanız, Search Console’da bir site haritası gönderebilirsiniz.
Bu işlemlerin süresi bittiğinde de İnternet sayfalarının da gösterilmesiyle ilgili hala bir kaç sorun var ise, arama botlarının sayfalarınızı engellediğinden emin olmak için robots.txt dosyasını kontrol edin. En son olarak da sorununuzun temeline inmek için Google Search Console’daki site içi taramalarında oluşan hataları kontrol edin.

3-) Site Bağlantıma Ne Oldu ?

Sitenize yönlendiren bir bağlantı oluşturduysanız ama bu oluşturduğunuz bağlantı bir anda ortadan kaybolduysa, oluşacak çözüm genellikle basittir. Site kodlarını barındıran kişi siteyi kaldırmıştır, site içine koyduğunuz bağlantı alakasız bulunmuş olabilir, site içi içeriğiniz tamamen kaldırılmış olabilir veya siteniz nofollow bağlantısı ile değiştirmiş olabilir. Site içi yayınınızı son bir kez daha kontrol edip başka bir yere yedek bir bağlantı oluşturmaya çalışın.

4-)Google da Sıralamalarım Neden Sürekli Oynuyor

Site sıralamalarımıza da bir miktar oynama beklemek doğaldır. Site sıralamalarınız hiç değişmesse o zaman bir sorun var diyebilirdik. Site sıralamalarımıza her gün kontrol ederek bu işin altından kalkamazsınız ki her gün kontrol ettiğiniz sıralamalar siteniz açısından sağlıklı olmaz. Her gün kontrol edeceğinize iki haftalık ve ya aylık kontroller ile sitenizin durumunu kontrol altına alın. Siteniz de sıralamalar zamanla yükselip arada da aşağıya inebilir, aradığınız şey genel bir yükseliş eğilimidir. Siteniz için sizleri ileriye taşıyacak şey genel bir yükseliş eğilimidir.
Bu yükseliş eğilimleri dışında, aşırı dalgalanmalar ile karşı karşıya kalırsanız yani siteniz sert bir şekilde düşerse site içi çalışmalarınızdaki belirlediğiniz taktiklerin yeterli olmadığı anlamına gelir.

5-) SEO Sonuçlarımı Neden Göremiyorum

Bu soru aslında bir çok cevabı olan ucu açık bir sorudur. Sitenizle alakalı yaptığınız SEO çalışmalarınızda SEO’nun uzun vadeli bir çalışma olduğunu site indexinize, ayırdığınız bütçeye ve piyasadaki diğer rakiplerinizle yaşayacağınız rekabete göre aylarca bekleyebilme ihtimali olduğunu unutmayın.

6-) Web Sitem Neden Yavaş Çalışıyor

Web site yavaş çalışma prensibi, sitenizin Google sıralamaları ve siteniz de girdiğiniz içeriğe göre etkisi var. Site hızınızın yavaş olduğu durumda hızınızın bir problem olduğunu biliyor ancak sitenizde daha hızlı yükseltemiyorsanız sitenizde girdiğiniz içeriklerde kullandığınız resimlerin boyutlarını küçültmeye ve de kullanmadığınız etiketleri silmeyi deneyin.
Bu işlemleri yaptıktan sonra sitenizin daha hızlı yüklenebilmesi için sitenizin ön bellek eklentilerini tekrardan optimize edin. Hız probleminizin hala mevcut ise sitenizin sağlayıcılarına güncellemeyi unutmayın.

Bir web sitesine SEO çalışması yaptığınız taktirde ilk aşamada ve ya daha sonrasında karşınıza çıkabilecek sorunları derleyerek cevaplarla birlikte bir makale yazdık. Bu öğretici makalemiz de amacımız olan siz ziyaretçilerimizi bilgilendirme işlevini umuyorum ki gerçekleştirebilmişizdir.

Kerem A.soy

1 SEO Uzmanı bünyesinde içerik editörü olarak görev yapmakta.

BENZER YAZILAR

2018 SEO Teknikleri

Web ite kullanıcıları 2017 yılında iteleri için eçtikleri SEO danışmanlarının uyguladığı kriterler oranında itelerinin Google nezninde artma ını ağlamıştır  2017 ene inin...

SEO İçerik Denetimi Nasıl Yapılır ?

Google on birkaç enedir pazarlamacılardan bir ton değişiklık yapmıştır Majör itibaren  , bu değişiklıkların bütün kullanıcılarına en iyi arama tecrübe ini oluşturma Google'ın...

Web Sitenizi Optimize Etmenin 4 Adımı

Arama motoru optimiza yonu amacı, aramo motoru botlarının adece itenizi ve oluşan ayfalarınızı bulmakla birlikte arama motoru onuçlarının en ü t ıralarda bulunma ı için ite ile...