• EN

Doğal Backlink Nasıl Alınır?

Konu başlığımızla alakalı bilgiler vermeden önce doğal backlinkin ana teması olan backlinki detaylıca tanıtalım.

Backlink Nedir ?

Backlinkin tanımı ve işleyişi şu şekildedir.İki adet internet sitesi düşünün,1. sitenin 2. siteye adadağı bağlantılara verilen isimdir.Kendi şahsi internet sitenizin içerisinde olan kopya olmayan kendi yazdığınız içerikler zaman geçtikçe başka sitelerin adminleri tarafından fark edilir ve içerikleriniz yayılmaya başlar.İnternet sitenizde ki sayfalara olan bu yeni kapılar,web adresinizin Google nezninde kaliteli bir site hali almasına yol açar.Siteniz çok iyi bir backlink aldıysa siteniz o kadar kıymetli bir hale gelir.

Backlink Neden Önemlidir ?

Arama motoru olan Google’ın çok farklı bir algoritması vardır ki başkası tarafından referans gösterilen ve okunan web adreslerini anında üst sıralara yükseltir.

Örnek olarak şöyle açıklayabilirim.Bir mağazaya gittiniz üstünüze başınıza yeni kıyafetler aldınız ve bunları çok beğendiniz,ertesi gün arkadaşınızın yanına yeni aldığınız kyafetlerle gittiniz ve arkadaşınız bu kıyafetleri çok beğendi ve arkadaşınızda aynılarını satın almak isteyip aldığınız yerin adresini söylediniz.Arkadaşınızda bu adrese gidip ordan aldığınız kıyafetleri ve ya benzerlerini satın aldı.Böylelikle kıyafetleri aldığınız mağazayı popüler hale getirmiş oldunuz.
Bu örnekde de görüldüğü üzere baclinkler bu yüzden önemlidir ve mantığı budur, ne kadar çok değerli ve doğal backlink alırsanız Google sıralamanızı o kadar çok üst seviyelere çıkarır.
Anlayacağınız üzere aldığınız backlinkler sitenizin değerini gösterir ve Google da almış olduğunuz backlinklere göre sitenizin kaliteli olup olmadığını belirler.Sitenizin sağlık bir şekilde Google da çıkması ve üst sıralarda olmanız için backlink önemlidir.

Doğal Backlink Nedir ?

Web sitenizde yürüttüğünüz backlink çalışmaları dikkatli ve doğru bir şekilde yürütülmelidir.Abartıya kaçtığınız backlinkler de mantıken bekliyeceğiniz iyi çalışmaların aksine olumlu olmayan sonuçlar olucak ve emekleriniz boşa gidecektir.Arama motorları başka yerlerden backlink satın alınmasına karşı olduğu gibi paravan bloglar oluşturup kendi web siteleri üzerine backlink gönderimi konusunda da kesin bir şekilde yasağı vardır. Bunun nedeni Google’ın sizden istediği kaliteli ve doğru olan kaynaklardan alınan backlinkler doğal olarak gözükür ve buda Google tarafından sitenizin artı bir değer almasını sağlar.Herhangi bir kaynaktan alıcağınız kaliteli olan bir backlink olsa bile Google sizi aşağı çekmesini engelleyemessiniz ve sitenize ağır cezalar verir. Doğal backlinki şöyle düşünebilirsiniz pazardan başkası tarafından yapılmış bişeyi almak yerine evde kendimiz yapıp yiyebiliriz ve onu bu sefer pazarda kendimiz başkalarına satarak reklam yapmış oluruz aynı site mantığıda böyledir kendi sitemizde yazdığımız içerik beğenilip,alınıp başka yerlerde paylaşılır buna doğal backlink denir.

Doğal Backlink Neden Önemlidir ?

Baclinkler sitelerin birbiri üzerinden başka sitelere atlamasını sağlayan bağlantılar olduğu yukarıda açıklamıştık.Bir kaç web sitesi olan adminin sırayla birinci sitesine girdiğinde verdiği backlink sayesinde ikinci sitesine ulaşmasını ardından üçüncü sitesine ardından diğer sitelerine ulaşmasını sağlar yani birbiri ardına bağlantılı sitelerdir.Doğal backlink bir başka değişle tanıtımdır referans olarak verilen linktir.Web sitenizin iyi konuma getirmek üst sıralarda olmak için doğal backlink önemlidir.

Doğal Backlink Nasıl Alınır ?

1-)Kaliteli Anahtar Kelime  Belirleme

Doğal backlink alırken dikkat edeceğiniz ana yöntemleri aşağıda açıklamaya çalışacağım.

Web siteniz için yaptığınız doğal backlink araştırmasında ve yaptığınız çalışma da dikkat edeceğiniz ilk şey kaliteli ve büyük bir şekilde aranma potansiyeli olan güncel içerikler bulmak.Kendi içinizde oluşturduğunuz anahtar kelimeyi araştırıp aranma potansiyelini tespit edin.

Tespit edebilmek  için “Google Keyword Planner”kullanabilirsiniz. Bunu yaparken aynı zamanda rakiplerinizi göz önünde bulunarak tespit ede ede devam edin.Önemli olan burda ilk sayfada çıkan rakipleri bulmak.

2-)Güncel İçerik Bulma

Anahtar kelime bulma işini hallettikten sonra ikinci aşama ise içeriğiniz hakkında kendi siteniz için bir hedef koymanız.Genellikle ilk baştaki paragrafınız bildiğimiz sitelerden alıntı olup devamını kendimiz getirebiliyorsunuz.Eğer anahtar kelimeleriniz de durumunuz bu yönde ise rakipleriniz hakkında iyi bir analiz raporu oluşturarak hedefinizi belirlemelisiniz.Eğer içerikleriniz eski bilgiler ile girilmişse zamanla ters düşüyorsa rakipleriniz sizi aşağa sıralara atacaktır.Bunun sebebi de Google’ın zamanla aynı olan içerikleri her zaman ön plana atmasıdır.Bu yüzden rakip sitelerdeki içerikleri inceleyip kendiniz hakkında eksikleri bulup SEO uyumlu bir yazı web sitenize girmelisiniz.

3-)Backlink İsteme

Anahtar kelimemizi bulup güncel içeriğimizi girdik şimdi sıra geldi backlinki istemeye geldi.Backlink analiz etme için oluşturulan bir uygulama vardır aralarında en güçlüsü olan “Ahrefs” ücretli bir uygulamadır.Ortalama olarak 80-100 dolar arası değişir.Ücretsiz olarak istiyorsanız ücretsiz araçlardan da yararlanabilirsiniz, ücretsiz araca örnek ise “Opensite Explorer”dir.

Backlinkinizle ilgili raporunuzu oluşturduktan sonra belirlediğiniz rakibiniz olan sitelerin backlink adreslerini tespit edin.Tespit ettikten sonra bağlantı kurmaya çalışın ve rakiplerinizde daha iyi olduğunuzu yani güncellikde de kullanıdığınız anahtar kelimede de hatta ve hatta oluşturulan içeriklerinizin daha kaliteli olduğu konusunda rapor oluşturduktan sonra e-posta yoluyla backlink veren bir internet sitesine yollayın.

 

Bu adımları uygulayarak en kaliteli doğal backlinkleri alıp sitenizi en üst sıralara taşıyacaksınız.

9321 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

Nofollow, Dofollow Link Nedir?

NoFollow Nedir Google tarafından internet adre inize yazdığınız linkleri arama motorları üzerinden ürdürülme ine engel koyan HTML özelliğidir Spam olan bağlantılarla birlikte SEO ile...

Yorum Backlink Teknikleri

Web iteler arama motorlarında en ü t ırada yer almak için web ite ahipleri büyük bir emek verilmekte web itelerin ü t ıralarda yer almak için bir çok çalışmalar kap amakta web...

Ücretsiz Backlink Siteleri

Web dünya ında faaliyet gö teren web iteleri daha görünür olmak, rakiplerinin önüne geçmek, ektörlerinde bilinir marka haline gelmek için çalışmalar yaparlar Web itenize dışarıdan...

Gov ve Edu Backlink Bulma Yöntemi

Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere Gov ve Edu Backlink Bulma Yöntemini anlatıcam Gov ve Edu Backlink Na ıl Alınır edu yada gov tarzında backlink...

           

Yorum Yap

Avatar
Gökhan Turksoy 18 Ekim 2018

site içeriğindeki konularla bayağı kendimi ve web sitemi geliştirdim. elinize sağlık