• EN

E-ticaret SEO Teknikleri

Eskiden herhangi bir alışverişimizi dışarıya çıkıp yaparken şuan günümüzde kullanımı artmakta olan internetten alışveriş ortamı oluşturulmaya çalışılmaktan ötürü E-ticaret piyasası diye bir şey ortaya çıkmıştır. Bu piyasa seneler ilerledikçe hızla yükselmeye devam etmekte yükselirken de yeni markalar inşaa etmeye devam etmektedir.
Bu hızla yükselişi fırsata çeviren adminler kendi E-ticaret sitelerini oluşturmaktadr.Çünkü hem kullanıcı bu sitelerden zamandan ve maliyetten tasarruf ederken e-ticaret sitesi sahipleride bunlardan iyi paralar kazanabiliyorlar. Her iki taraf içinde bu iş olumlu bir ortam hazırlıyor.Bu gelişmeler sağlandıkça E-Ticaret sektörü yavaşlamadan yeni bir oluşum haline gelmekte ve piyasa değeri bakımından da artmaktadır.
Piyasa değeri arttıkça birbirleriyle yarışan E-ticaret sitesi sahipleri, site içeriklerinde birbirlerini eleyemediklerin de rakiplerini SEO teknikleriyle eleme ortamı oluşuyor ve kendilerini Google sıralamasında üst sıraya atıyorlar.Bu sıralamada artış da onların bu piyasada hem daha iyi para kazanmalarını hem de sektörde isimlerini duyurmalarını oluşturuyor.

E-Ticaret SEO Teknikleri Nelerdir ?

E-ticaret sitelerinde kullanıcılar için yapacağı alışveriş seçimlerinde katkıda bulunan özelliklerden olan satılan ürünlerin hizmet açıklmasının ve ürün tanıtım yazıların kopya içerik olmamsı ve SEO uygun olması SEO çalışmaları için uygun bir ortam oluşturulmaktadır.
E-Ticaret sitenizin SEO tekniklerini kullanarak ön plana çıkması esas olan yöntemdir.Bu esas yöntemler olan SEO teknikleri nelerdir sorusunu aşağıda maddeler halinde açıklamaya çalışacağım.

Anahtar Kelime

E-ticaret sitelerinde hem ürünün içerik sayfasında hem de sitenin ana sayfasında kullanılmakta olan kelimeler, SEO yöntemlerinin en temelini oluşturmaktadır. Kullanıcı arama motoru olan Google’ın arama çubuğuna bir kelime ya da kelime topluluğu girişi yaptığında karşısına milyarlarca web sitesi arasından yazdığı kelime grubuna göre karşısına en uygun içeriği getirmeye odaklanır, çalışma prensibi de zaten bu şekildedir. Bu durum yüzünden E-Ticaret sitenizi oluştururken Google’da aranan en çok kelime ya da kelime gruplarını analiz ederek o kelimeleri kendi web siteniz de (E-Ticaret) sitenizde kullanmalısınız.Web sitenizin bulunabilirliğini yükseltemk açısından bu durum önemlidir.Ama şu durumu göz ardı etmemek lazım ki Web Sitenizde her kategorisinde aynı anahtar kelimeyi kullanırsanız bu Web siteniz adına olumsuz bir durum teşkil eder.Sebebi olarak şöyle açıklayabiliriz ki Google anahtar kelime taraması yaptığı zaman her içerikde bulduğu kelimleri birbirine rakip olarak gösterir ki buda sitenizin trafiğinin azalmasına sebep olur.

Rakip Araştırması

E-ticaret piyasısına göz gezdirdiğiniz zaman kendinize rakip olacak sitelerinin bir raporunu çıkarmalısınız.Bu rapor sayesinde rakiplerinizin neler yaptığına bakıp fazlalıklarıyla, eksikleriyle tartmalısınız.Bu karşılaştırmaya göre kendi içinizde bir yol haritası çizerek hareket etmelisiniz ki bu da sizin rakiplerinizden sıyrılmanıza yol açacaktır.Rakiplerinizde ürün ve içerik karşılaştırması yapacağınız gibi aslında en önemli karşılaştırma olan anahtar kelime konusunu göz önünde bulundurmalısınız.Çünkü kullanılan her aynı anahtar kelime sizin sitenizin trafiğini düşmesine neden olacaktır.Bu durum her iki taraf içinde geçerlidir.Rakiplerinizi iyi analiz etmelisiniz bu durumlardan ötürü.

Sosyal Medya Platformu

E-Ticaret sitenizi oluşturduğunuzda hemen ardından siteniz için sosyal medya hesabıda açın.Açtığınız sosyal medya hesaplarının bağlantılarını kendi sitenizde paylaşmak, aynı zamanda da sosyal medya hesaplarında sitenizin bağlantısını paylaşmak sitenizin hit trafiğini arttıracak bir yöntemdir. Kullancının e-ticaret sitenize girmesini ve sosyal medya üzerinden de içerik paylışımı yapılması hem kendinizi göstermek açısından hem de ürün satışı açısından kaçınılmaz bir SEO tekniğidir.

Reklam Vermek

E-ticaret sitenizin SEO Teknikleri içerisinde yer alan ve en etkili ama maliyet bakımından biraz pahalı olan bir çalışmadır.Siteniz ile alakalı reklam çalışmaları yaptığınzda hiç şüphesiz sitenizin arama motorlarında üst sırala yükseldiğini, sitenizin hit sayısının arttığını, ürünlerinizde de satışınızın arttığını göreceksiniz.Bu reklam çalışmasını yaparken önemli olan kısım reklam verdiğiniz kitle ürünleriniz için doğru kitle mi önce bu sorunun cevabını kendi içinizde oluşturup ona göre hareket etmeniz gerekmektedir.Bir web sitenizde SEO’ya uygun aynı zamanda da etkili bir çalışma yapmak istiyorsanız reklam çalışması en etkili ve vazgeçemeyeceğiniz bir yöntem olacaktır.
Reklam çalışmalarını Google ortak yaptığınız gibi, ajanslara, bloglara ve forumlara verebilirsiniz.Pop-up üzerinden de reklam çalışması yapabilirsiniz.Bu verdiğim reklam çalışmalarınızı yapacağınız yer örnekleri  çoğaltılabileceğiniz  gibi bu kategoride asıl önemli olanın ürünleriniz için doğru kitleye ulaştırmanızdır.

 

 

2294 okunma
Kader Öktem

6 yıldır SEO ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım. Uzmanlık Alanım : Doğal SEO teknikleri ile web sitelerini Google ve diğer arama motorlarında yükselmesi ve ziyaretçilerinin artmasını sağlamaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...