• TurkishEnglishGermany

Etkili SEO İçeriği Hazırlama

Web sitenizde yapılan girişlerin yani hazırlanan içeriklerin yazımını ve editörlüğünü başkası tarafından yaptırmayıp kendiniz web site sahibi olarak yapıyorsanız, yazdığınız yazılarda hem istikrar hem de büyük bir özen göstermeniz gerekmektedir. Site içi yapılan bu çalışmaların asıl amacını ve temelini sabır ve istikrar oluşturmaktadır. Sayfanıza gelecek olan ziyaretçilere değerli ve doğru içerikler göstermek amacıyla öncelikle alanında uzman olduğunuz, bilgi sahibi olduğunuz alanlardan başlamanız hem içeriği yazarken işinize yaracak hemde sitenize gelen ziyaretçilerde güzel şeyler okuyabileceklerdir.
Web siteniz için yapacağınız araştırmalarda puanınızı arttırmak ve sitenizin giriş bölümlerini araştırmaya uygun düzenlemek gelen ziyaretçiler için bir sayfa oluşturmak ve sitenizi gelecekte daha iyi yerlere taşıyacağını düşündüğünüz içeriklere yatırım sağlamak gibi etkenler siteniz için ziyaretçi kitlesini oluşturacağınız en büyük hususlardan biridir.

Etkili SEO İçin Hit Getirecek Başlık Seçimi

Web sitenizde yazdığınız içeriklerde kullandığınız başlıklar çoğu zaman Google başta olmak üzere diğer arama motorlarında ki sıralamanızı etkileyen unsurlardan bir tanesidir. Bu sebepten ötürü site içi SEO çalışmasını yaptığınız bir sitenin kendi alanında ürettiği içeriklere ziyaretçilerin seveceği başlıkları yazmak o alanda ziyaretçilerin o siteyi tercih etmelerini sağlamaktadır.

Eğer yazdığınız içerik kendi alanında rekabet oranı düşük ise oluşturduğunuz içerikler için başlık belirlemeyi sizlere 1 seo uzmanı olarak anlatalım. Bu aşamada da yardım alacağınız araçlar ise arama motorlarıdır. Yaptığınız aramalar da kullanacağınız sizlere yardımcı olacak kelimeler ise “nasıl ve neden” kelimeleridir. Örnek olarak şöyle diyebiliriz; siteniz twitter platformu ile ilgili bilgi veren ve ziyaretçilerine yardımcı olan bir site olsun. Bilgi işlemini Google arama motoru içinde uyguladığınız da göreceksiniz ki oluşturduğunuz alt başlıklar ile istediğiniz siteye ziyaretçi sağlayabilir ve gelen ziyaretçilerinizi sayfalarınızda uyguladığınız bannerlar ile her zaman sayfanıza gelen potansiyel müşteriye dönüştürebilirsiniz.

İçerik için Açıklama Yapma ve Etiket Doldurma

Yazdığınız içerikle ilgili açıklama alanı için ayrılan karakter sayısı 230 kelimeliktir. Bu nedenle açıklama alanında içeriğinizin genel açıklaması yerine o içeriğinizi kısa ve öz anlamda anlatacağınız açıklama cümleleri yazmalısınız. Yazdığınız içerikle ilgili anahtar kelime seçimi yaparkende, sayfanıza gelen ziyaretçilerin o içeriği Google’da nasıl arıtılacağına öngörerek anahtar kelimelerinizi belirlemeye çalısın ki daha fazla hit alasınız. Etiket belirken kullanacağınız sayı 2-5 arasında olmalıdır. Yazdığınız içerik de yer vermediğiniz konu hakkında etiket oluşturmayın ki sitenizin spam riskini arttırmayın.

Etkili Bir İçerik İçin Güncel Konular Kullanın

Web sitenizin sektörü ile ilgili gündemi takip ederek oluşan yeni gelişmeleri internet ortamına yayan sizin site olsun. Her zaman bir adım önde olun ki sıralamada da bilgi alışverişinde de öncülük sizde olsun. Bilgi aktarım sağlanırken ziyaretçilerin oluşan bu gelişmeleri nasıl aratacağını düşünerek girdiğiniz içeriklere ona göre başlıklar oluşturun.

Zaman zaman son dakika gelişmeleri de takip ederek web siteniz içinde içerik keşfine çıkabilirsiniz.

Yukarı da içeriği oluştururken dikkat edeceğiniz konulara 1 seo uzmanı sitesi olarak açıklık getirdik şimdi ise etkili seo içeriği hazırlarken dikkat edeceğiniz teknik konulara açıklık getirmeye çalışacağız.

Link/Bağlantı Adresi

İçeriğiniz ile ilgili bağlantı adresi oluştururken içeriğinizde belirlediğiniz anahtar kelimeyi içermelidir.

İçeriğin Başlık Kısmı

-Başlık seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini yukarıda söylemiştik. Fakat oluşturacağınız başlığında teknik konuları vardır bunlar;

-En az 3 kelime olmalıdır.
-En fazla 60 karakter kelimeden oluşmalıdır.
-Başlığınız anahtar kelimeyi içermelidir.
-Oluşturduğunuz başlık anahtar kelime ile başlamalıdır.

İçeriğin Meta Kısmı

-İçerik açıklamanız anahtar kelimeyi içermelidir
-Açıklamayı en fazla 160 kelime ile yapmalısınız
-Açıklamanıza anahtar kelime ile başlanmalıdır.
-İçerik etiketleriniz anahtar kelimeyi içermelidir.

İçeriğin Sayfa Kısmı

-Sayfa içeriğiniz en az 300 kelimeden oluşmalıdır.
-Yazdığınız içerikte en az anahtar kelime oranı %5 olmalıdır.
-Anahtar kelime içeriğinizi ilk 50-100 kelime arasında olmalıdır.
-Anatar kelime içeriğinizin son 50-100 kelime arasında olmalıdır.
-Anahtar kelime içeriğinizde kalın, italik ve altıçizgili olarak yer almalıdır.
-Anahtar kelimeler linklenen bir giriş ve birde çıkış linki oluşturmalıdır.

Ziyaretçilerinizin Sayfada Kalma Sürelerini Arttırkmak

-İçeriğinizi oluştururken doğru anahtar kelimeler seçilmelidir.
-SEO uyumlu olarak ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek siteler tasarlanmalıdır.
-Sayfa içerikleriniz kullanıcıya doğru bilgi vermei ve ilgi çekiciliği olmalıdır.
-Sitenizin sayfa açılma hızı yüksek olmalıdır.
-İçeriğinizde kaliteli ve ziyaretçinizin gözüne hitap eden görseller bulunmalıdır.

Bu yöntemleri uygulayarak web sitenizde etkili ve hit sayısı yüksek içerikler oluşturabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Kerem A.soy

1 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Eğitimi Nedir?

İnternetin gelişim hızının tüm dünyada doruğa ulaşma ıyla birlikte, ticari alanda da internet çok önemli hale geldi Bundan on yıl önce ine kadar internet üzerinden gelir elde etme...

SEO Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

SEO uzmanlığı, internetin ticari hayattaki gücünün artma ıyla birlikte hayatımıza giren me lek dallarından biridir Bir firmanın ya da web ite inin internet üzerinde görünür...

Google Benim İşletmem Rehberi

Günümüzde tüm işletmeler ve firmalar için internet kullanımı pazarlama konu unda on derece önemlidir İnternet üzerinden alışverişin ve alışveriş internet üzerinden yapılmayacak...

YORUM YAP

Lütfen Güvenlik Sorusunu Giriniz