• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

Featured Snippets Nedir?

Bugün siz değerli 1 seo uzmanı takipçiler için hazırladığımız SEO çalışmaları hakkında olan bilgi yazımızda Featured Snipptes’i sizlere tanıtacağız. Sizde SEO çalışmalarında işe yarayacak olan bilgileri sitemizden takip ederek istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Featured Snipptets Nedir ?

Featured Snipptets SEO terimlerinde, web site kelimelerinde öne çıkan snippet ya da position zero olarak biliniyor olup Türkçe olarak da sıfırıncı sıra olarak akla gelir. Featured Snipptets’i siz değerli kullanıcılarımız için en sade ve en doğru bir şekilde tanımını yapacak olursak; Google içerisinde arama yapan kullanıcıların arama sonuçları içerisinde en üst kutuda kullanıcının karşısına çıkan sonuçlardır. En üst kutu içerisinde özet kısmında ilgili içeriğin arama sonuçları gösterilir. Bu şekilde arama sağlanarak Featured Snipptets, arama yapan kullanıcıların aradıkları cevaba ya da bilgiye en hızlı yoldan ulaşmasını sağlarlar.

Google arama motorlarında arama yapan herhangi bir kullanıcı, arama sonuçları ekrana geldiği zaman en üstte öne çıkan snippet, arama yapılan sayfada yer alan ve arama yapılan konu ile ilgili bilgilerin özetini, o sayfanın linkini, sayfa başlığını ve bağlantısını arama yapan kullanıcıya iletir. Arama yapan kullancılara her daim hazır cevap sunan Featured Snipptes, son iki sene içerisinde belirlenen web trendlerinin de başında geliyor.  Featured Snipptets, Google sıralamalarında da önemli bir yeri vardır.

Featured Snipptets Sistemi Nasıl İşler ?

Arama sonrasında Snippet için özetler arama ile ilgili olan sitenin yine ilgili olan sayfadan özel bir program sayesinde alınır. Bu durumda öne çıkan snippet ya da Türkçe adıyla bilinen sıfırıncı sıranın en önemli özelliklerinin başında gelen kullanıcıların karşısına çıkan sonuç sayfasının geliştirilmesidir. Arama sonrasında ortaya çıkan snippet içerisinde yer alan özet tamamen bir şekilde ilgili web site hakkında yazılmış doğru bilgilerden oluşur.

Web siteler içerisinde ki sayfalar Googlebot ile iyice bir tarandıktan sonra, en açıklayacı ve web site için etkin bilgiye sahip içerikler seçilir. İlk olarak farklı denemeler uygulanarak cevap kutucukaları kullanıcı deneyimleri açısından gözden geçirilir. Bu işlem yapıldıktan sonra uygun olan içerik seçilerek snippet şeklinde kullanıcıların önüne sunulur. Snippet olarak gösterime sunulacak, özet kullanıcıların sorularına mutlak bir şekilde cevap veren indekslenmiş bir içerik ortaya sunulmak zorundadır.

Web site sahiplerinin ve ya web site kullanıcılarının Featured Snippets çalışma süreleri içerisinde  herhagi bir şekilde müdahale içerisinde  bulunma, değişiklik yapma, eklenti yapma, çıkarma gibi düzeni komplen etkileyecek  yetkileri bulunmamaktadır. Featured Snippets şeklinde kullanıcıya sunulacak içerikler hakkında karar verilmesinde ve diğer konularda tüm yetki Google’a aittir. Web site sahiplerinin ve ya site editörlerinin bu konu içerisinde yapabileceği en önemli ve en doğru hareket site içi içeriklerin en uygun şekilde hazırlanmasıdır. Eğer web site içerisinde oluşturduğunuz içerikleri  snippet şeklinde sunmak istiyorsanız kullanıcıların sorduğu soruya doğru ve en ince ayrıntısına kadar bilgi dolu açıklama hazırlamış olmalısınız. Genel olarak 80 kelimeden oluşan bir açıklamanın içerikte yer verilmesi, bu özellikten yararlanabilmeniz için yeterli bir düzey olacaktır. İçerikleriniz Google kullanıcı odaklı hazırlık yaparak bu özellikten yararlanmak için gerekli ortamı oluşturabilirsiniz.

Snippet’in çalışma sisteminde bu özelliği devre dışı bırakmak istiyorsanız;

Bazı etiketleri kullanarak bu özelliği sitenizden  devre dışı bırakabilirsiniz. Etiketi kullandığınızda snippetler engellendiğinde yanlızca tek bir sayfayı kapsamadığı web site arama sonuçları içerisinde tüm snippet’leri de devre dışı bırakmış olucaksınız.

Featured Snippets Türleri

Web site arama sonuçlarında snippetin çıkan bilgileri incelediğimiz yazımızda; Google sözlük tanımları, Google Widget, Google Video, Google web tanımları ve yanıtlarıyla birleştirmektedir. Google’ın kendi içindeki servisleri ve diğer oluşan web sitelerinim yanıtlarının bu özellik ile sunulmasını karşılaştıracak olursak Google servisleri Google kullanıcılarına daha az sunulmaktadır. Bu durumda da Google servislerinin snippet olarak sunulduğu sonuçlarında ise genelleme olarak bir azalma görülmektedir. Bu oluşan durumlar Web siteleri için oldukça önemli bir oluşumdur, sıralamanızı iyileştirmek ve daha da fazla kullanıcıyı web sitenize kazandırmak için oldukça iyi bir fırsattır.

Kerem A.soy

1 SEO Uzmanı bünyesinde içerik editörü olarak görev yapmakta.

BENZER YAZILAR

Youtube SEO Nasıl Yapılır?

SEO Optimiza yonları her geçen üre içeri inde farklı alanlara ıçramaya ve bilinen durumlardan daha farklı bir hal almaya devam ediyor SEO çalışmalarının ilk vakitlerinde 2 en fazla 5...

Organik SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Bugün iz değerli 1 eo uzmanı takipçiler için hazırladığımız SEO çalışmaları hakkında olan bilgi yazımızdaOrganik SEO Nedir - Na ıl Yapılır izlere anlatıcağız Sizde SEO...

Backlink Kodu Nasıl Olmalı?

Backlink kodu Na ıl Olmalı Na ıl Kullanılır Değerli 1 Seo Uzmanı takipçileri izlere bu makalemizde backlink kodu Kullanımını Anlatıcam Backlink çalışma ı Yaparken backlink...

Web Site Trafiğine Etki Eden Bağlantılar

Birçok şahı bağlantı kurmayı, ıralamaları ürdürecek bir yol olarak görüyor Ancak, doğru yapıldığında, trafik çekebilir Trafiği ürmek, potan iyel atışlarda ve...

YORUM YAP

Lütfen Güvenlik Sorusunu Giriniz