• EN

Instagram’da Mavi Tik Nasıl Alınır?

Instagram’da mavi tik; medyatik, ünlü ya da tanınmış insanlara ya da kurumsal markalara ait profillere yönelik onaylı hesap olarak tanımlanabilir. Diğer bir deyişle doğrulanmış profil olarak nitelendirilebilir.  Mavi tik genelde şarkıcı, futbolcu, sanatçı, ressam, yazar, şair, modacı, siyasetçi, gazeteci, tv sunucusu, sporcu gibi kişilere ait profillerde yer almaktadır.

Instagram üzerinde mavi tik alabilmek için “Ayarlar” bölümüne girdikten sonra “Doğrulama İste” sekmesine girin. Burada karşınıza çıkan alanlara isim, soyisim, koşullara denk gelen bir kimlikbelgesi gibi girişleri yapın ve başvurunuzun sonucunu bekleyin.

Profilinizde doğrulama sekmesi görünmüyor olabilir. Bu durumda “Ayarlar” sekmesine tıklayarak aşağı kaydırdıktan sonra “Destek” başlığındaki “Sorun Bildir” metnine tıklayın.  Burada “Görüş Bildir” bölümüne girerek  “Neyi Geliştirmemizi İstersin?” kısmına hesabınızın doğrulanması gerektiğini yazarak gönderim gerçekleştirin.

 Doğru şekilde yapıldığında Instagram  üzerinde mavi tik almak son derece basit bir işlemdir. Hesabınızın belirli şartları taşıması durumunda mavi tik yani doğrulanmış hesap sahibi olabilirsiniz. Kişisel bir hesapta ya da bir işletmeye ait hesapta mavi tik olabilir.

Instagram’da Mavi Tik Neden Önemlidir?

Sosyal medya herkesin kendine has davrandığı özgür bir ortamdır. Burada herkes istediği marka ya da kişiyi takip edebilir ya da bir hesap açabilir. Yani sosyal medyada hiçbir birey bir kanıtlama durumunda değildir. Bu durum bazı markalar ve kişiler için soru işaretleri doğurabilir.

Bu süreçte mavi tik çok önemli bir unsur haline geliyor.  Mavi tike sahip bir hesap öncelikle güvenilirlik açısından önemlidir. Bu profiller karşıdaki kişiye güven vermektedir. Ayrıca mavi tikler doğrulanmış hesap olduğu için bu hesaplar gerçek kişilere aittir.

Mavi tik sahibi hesaplar arama, keşfet bölümlerinde daha kolay çıkar. Ayrıca  bu hesapların yaptığı yorumlar da daha üstte yer alır. Yani her açıdan daha prestijli bir hesaptır. Bu kişiler sosyal medyada itibarlı profillerdir.  Instagram uygulaması üzerinden fenomen olan profiller reklam gelirleri üzerinden ciddi gelirler elde edebilir. Ayrıca işletme hesapları potansiyel müşteriler için daha güvenilir limanlar olduğundan kazançlar çok daha fazla olacaktır.

Instagram’da Mavi Tik Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle Instagram üzerinde mavi tik uygulamasına yönelik bir garanti yoktur. Yani belirli şartları yerine getirseniz de sosyal medya uygulaması yönetimi sizlere mavi tik vermeyebilir.  Üzerinize düşenleri yaptıktan sonra mavi tik almanız çok kolaydır. Bu süreç basit ancak sabır gerektiren bir durumdur. 

Mavi tik almayı kolaylaştıracak durumlar şu şekildedir;

  • Instagram profilinizin diğer sosyal medya uygulamalarına bağlı olması çok önemlidir. Facebook ve Twitter gibi uygulamalardaki hesaplarınızı birbirine bağlayın.
  • Hesabınızda içerik paylaşımlarınız düzenli ve belirli bir takvime göre olsun. Yani sürekli olarak aktif olun.
  • Instagram profili üzerinde özgün içerikler paylaşın. Özgün içerikler her zaman öne çıkar.
  • Hesabınız üzerinden spam olarak algılanan davranışlar yanlış olacaktır. Rastgele ve seri olarak takip etme ya da takibi bırakma, beğenme, yorum yapma, mesaj gönderme gibi  işlemlerden kaçının.
  • En büyük hatalardan biri sahte takipçi satın almaktadır. Unutmayın sahte takipçileri Instagram yönetimi anlayacaktır. Bu durumda yanlış değerlendirme olacaktır.
  • Bazı profiller sahte beğeni, yorum, dm, görüntüleme ve izlenme de satın almaktadır. Bu durum da işletme sahipleri için olumsuz bir durumdur.
  • Takipçilerinizin ve etkileşiminizin organik bir şekilde artmasını sağlayın. Bunun için özgün içerik paylaşımı, sponsorlu reklamlar ve popüler profiller tarafından tavsiye edilme gibi yöntemler kullanabilirsiniz.
  • Instagram uygulaması üzerinden düzenli olarak reklamlar verin. Reklam bütçesi oluşturarak ve kaliteli çekilişlere katılarak organik takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Instagram’da Mavi Tik Almak İçin Profesyonel Destek Alın

Instagram’da mavi tik almaya uğraşan ancak bunu başaramayan birçok ünlü ya da kurum bulunuyor. Ancak bu durum o kadar basit değil.  Çünkü Instagram yönetimi bu konuda çok seçici davranıyor. Çok basit hatalar dahi mavi tik almanıza engel olabilir. Bunun yanında birçok kişi mavi tik alma konusunda dolandırılıyor. 

Instagram’da mavi tik almak için profesyonel bir destek almanız çok önemlidir. Başarılı bir medya ajansı ve reklam ajansı ile çalıştığınızda bu süreç çok daha kolay olacaktır. Planlı hareket ederek ve özgün içerikler oluşturarak Instagram üzerinde mavi tik alabilirsiniz.

 

2230 okunma
Kader Öktem

6 yıldır SEO ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım. Uzmanlık Alanım : Doğal SEO teknikleri ile web sitelerini Google ve diğer arama motorlarında yükselmesi ve ziyaretçilerinin artmasını sağlamaktayım.

BENZER YAZILAR

Facebook’ta Mavi Tik Nasıl Alınır?

Facebook'ta mavi tik, arama ya da profilde Facebook ayfa ının yada he abın adının yanında görülen emboldür Bu embol he abın tanınmış kişiye, ünlüye ya da tanınmış bir markaya...

Twitter Mavi Tik Nasıl Alınır?

Twitter kı a bir üre önce he ap doğrulama işlemlerini herke e açıldı Bu durumdan onra artık her kullanıcı mavi tik alabilir hale geldi Twitter mavi tik alma işlemi de belirli kurallar...

Tiktok’ta Mavi Tik Nasıl Alınır?

Tİktok 2020 yılı itibariyle Türkiye’de en çok indirilen o yal medya uygulama ı oldu Bu o yal medya uygulama ı üzerinde de mavi kullanıcı rozeti verilmektedir  Bu rozet herke...