• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

Meta Açıklama Nasıl Yazılmalıdır ?

Bugün sizler ile birlikte 1 seo uzmanı ailesi olarak Meta Açıklama Nasıl Yazılır konusunda tartışacağız. Öncelikle meta açıklama yazdığınız yazının SEO ayarlarından bir tanesidir. Yazılan yazıdaki en doğru açıklamayı karşıdaki kullanıcıya iletmeyi hedefleyen bir HTML niteliğinde SEO durumudur. Google üzerinde ki arama sonuçlarında görülen meta açıklamalar, o yazı hakkında aramayı yapan kişinin okumak istediği içerik hakkında detaylı bir bilgi edinebilmesi ve özellikle de başlık kısmından sonra yazıyı arayan kullanıcının siteye girmesi için oluşturduğu caziplik meta açıklamanın faydalı yanlarından bir tanesidir.  Meta açıklamaların yapılabilmesi için Google’ın tavsiye ettiği açıklama sınırı 155 karakter ile sınırlıdır. Yazacağınız meta açıklamasını 155 karakterde sınırlı tutmanız, anlamlı bir çalışma yaptığınızın göstergesi olabilmektedir. 155 karakter ile sınırlı tutmak ile birlikte meta açıklama kısmında dikkat ettikçe anahtar kelime taktiklerinden uzak durmak gerekmektedir.

Meta Açıklama Nedir ?

Meta açıklama, bir sitenin SEO ayarlarından bir tanesidir. Google üzerinden arama motoru çalışmalarına doğrudan etki etmese de Google üzerinde tıklanma sayısına etki eden SEO çalışmalarından biridir. Özellikle kısa olan Meta kısmı yazılan yazının ve sitenin arama motoru üzerinde çekici olması için önemli olmaktadır. Meta kısmı bir başka değiş ile yazılan yazının reklamının yapıldığı bir alan diyebiliriz. Site üzerine gelen ziyaretçilere yazının ne ile ilgili olduğunu anlatan yazı kapsamasıdır.

Meta Açıklama Nasıl Yazılmalıdır ?

Yazılan yazının meta açıklamaları oluştururken yazılan yazının merkezinde olan anahtar kelime mutlaka kullanılmalıdır. Anahtar kelimeler kullanılırken yazının aşırı ve anlamsız kullanımlarından kaçınılıp daha sade bir anlatım kullanılmalıdır. Meta açıklama, yazıyla ilgili olup olabildiğince anlaşılır olmalıdır. Siteye gelebilecek ziyaretçiyi o yazıya girmesini teşvik edebilmektedir. İçerikle uygunluk özellikle de içeriğe özgü katacak hava meta açıklama için kilit konumdadır.

Dikkat Çekebilen Meta Açıklama

Yazılan yazıyla ilgili uygun bir meta açıklaması yapabilmek için meta açıklama metnine farklı ve özgün noktalardan bakmak gerekebilmektedir. Herkes tarafından bilinmelidir ki Meta açıklama kısmının bir reklam kısmı olduğunu kabul edip, yazınızın reklamını çok iyi bir şekilde yapmalısınız. Herkesin yazdığı gibi yazılan meta açıklamalarında alınan geri dönüt, daha yaratıcı yazılan meta açıklamalarına göre daha az olduğu birçok yazıda kanıtlanmıştır.

Özgün Meta Açıklama

Yazılan yazılarda, başlıklarda olduğu gibi yazdığınız yazının meta açıklama kısımlarında özgünlük önemlidir. Yazılan her sayfanın meta açıklamaları birbirinden farklı olabilmektedir. Her sayfa da kullanmış olacağınız anahtar kelimelerin farklı olması özgün meta açıklama oluşturmanızı zorunlu kılarak özgün meta açıklama kısmı oluşturabilirsiniz. Rakip sitelerinde yazmış olduğu benzer yazılardaki meta açıklamaları da kopyalayarak kendi sitenizde kullanmamalısınız.

Sosyal Medya Etkisi

Sosyal medya üzerinde kullanılan belirlemiş olduğumuz meta açıklama metinleri paylaşım sırasında kullanılmaktadır. Facebook, yazmış olduğunuz yazıdaki meta  açıklamasını bire bir olacak şekilde kullanır. Eğer o yazıda meta açıklama yazmadıysanız ise genellikle yazınızdaki ilk bir ve ya iki cümlesi almaktadır. Yapacağınız paylaşım sırasında meta kısmı düzeltiliyor olsa bile bu durumu herkesin yapabilmesi beklenemez. Bu sebepten ötürü paylaşımla birlikte uygun olması açısından meta açıklamayı yazı en iyi uyacak şekilde siz yazmalısınızdır. Bu şekilde Meta’nın sosyal medya etkisi üzerindeki etkiyi görebileceksinizdir.

 

09 Mayıs 2018 7936 okunma
Kerem A.soy

1 SEO Uzmanı bünyesinde içerik editörü olarak görev yapmakta.

BENZER YAZILAR

Tek Sayfa Siteler İçin SEO Teknikleri

SEO analizi, SEO danışmanlığı gibi işler ile uğraşıyor anız bir çok yerde bir ayfalık ve tek ayfalık web itelerini duymuş undur Sizlere bu terimleri kı aca anlatmak gerekir e bu...

Yerel SEO Nedir, Nasıl Yapılır ?

Yerel SEO Nedir Küçük işlemler ve kitle el olarak çalışan şirketler için a ıl olan şey yerel SEO'yu veya ıralama konu unda bir takım inyalleri bilerek işe koyulmak gerekirİş...

YORUM YAP

Lütfen Güvenlik Sorusunu Giriniz