• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

Mozrank Nedir?

Nedir ?

Web sitenizde SEO çalışması yaparken karşınıza bir çok terim olacaktır. Bütün terimler farklı bir şeyi ifade ederken siz bunları ayrıştırıp sitenize uygun halde uygulayamazsanız siteniz SEO bakımından gelişmez. Bu durumda profesyonel SEO hizmeti alarak sitenize SEO çalışmaları yapabilirsiniz. Yapacağınız doğru ve yerinde çalışmalar il sitenizin MozRank değerini arttırabilirsiniz. Mozrank oluşturduğunuz web sitelerin SEO uyumu bakımından değerlendirilip ona göre puanlamasına verilen isimdir. Web siteniz de oluşturduğunuz içerikler arasında vereceğiniz bağlantılar web sitenizin MozRank değerinin yükselmesini sağlamaktadır. Mozrank değerinizi site içeriklerinize verdiğiniz bağlantılardan başka, sitenizin aldığı index sayısı, aldığınız domainin yaşı ve dışarı ortamdan gelen link bağlantıları da göz önünde bulundurarak ölçülmektedir. Mozrank, bütün oluşan bu terimler toplayarak, İnternet ortamında bulunan Mozrank Nedir sorusunun cevabı ise bugüne kadar kullandığınız kelimeler bu terimlerin topluluğunu oluşturup yapmış olduğunuz SEO çalışmalarının Google başta olmak üzere tüm arama motorları nezrinde bir puanlama mekanizması olarak biz kullanıcıların karşısına çıkar.

MozRank değeri; PageRank algorіtması ‘nın gelіşmіş halі olarakta ifade edilse bile tam olarak aynı şekilde işlemezler.

MozRank Nasıl Hesaplanır

Oluşturduğunuz sitenin MozRank değerini hesaplamak için yapılması gerekenleri madde madde sıralayacağım;

-Site içindeki backlinklerin toplamı ve çeşitliliği
-Site içi indexlerin artması
-Sitenizin domain yaşı
-Siteye girilen içeriklerde bulunan kırık linkler
-H1, H2, H3 etiketleriyle ile başlık oluşturmak
-Sitenizin Dmoz’a olan kaydı
-Sitemap oluşumu
-Sİteye girilen içerikler

gibi maddeler bakarak hesaplanmaktadır. Bu yapılanlar ile birlikte sitenizin değerini arttırmış olacaksınız. Google da MozRank değer hesaplayıcılar bulunmaktadır oraya gidip sitenizin değerini hesaplayabilirsiniz. MozRank siteniz için yapılan SEO çalışmaların hepsini kapsamaktadır MozRank PageRank gibi 0-10 arası değerlele ölçüm yapmaktadır.

MozRank Değeri Nasıl Yükseltilir ?

MozRank değeriniz daha çok sitenize verdiğiniz iç linkler ve dışarıdan aldığınız dış linklerle yükseltebilirsiniz. MozRankınızı yükseltmeniz için popülarite değeri fazla site ve sayfalardan link çıkışı elde ederek MozRankınızı arttırabilirsiniz. Bu linkleri elde ederken dengeli bir yol izleyip aldığınız linklerinde kaliteli olmasına özen gösterin.

Moz Spam Score

Spam Score, MozRankın değerlendirdiği bir siteyi oluşturduğu rapor sonucu verdiği 0-17 arasında değerdir. Bu 2 değer arasında sitenizin puanını öğrenip verdiğiniz linklerin ve yapmış olduğunuz çalışmaların ne derece doğru ne derece yanlış olduğunu öğrenebilirsiniz. Yaptığınız çalışmaların da ceza alıp almama riskinde yapacağınız istatistik çalışmalarına göre anlayabilirsiniz.

 

  • Düşük Moz Rank değerine sahip siteler
  • Sosyal medya veya iletişim bilgilerine sahip olmayan siteler
  • Yanlış link Alınmış siteler
  • Düşük kaliteli içerikler
  • Çok fazla link alışı
  • Düşük kaliteli içerikler

Gibi etmenlere sahip web sitelerinden aldığınız linker Spam Score’unuzu etkiler. Böylece hem web sitenizin anlık Spam durumunu takip edebilir hem de çalışma yaptığınız hangi sitelerin sitenize daha çok zarar verdiğini kolayca öğrenebilirsiniz.

Moz Spam Score’unuzu öğrenmek için

http://www.opensiteexplorer.org sorgulama yapabilirsiniz

Moz Rank Nasıl Arttırılır?

Alogoritmadan sizin de anlayabileceğiniz üzere Moz Rank’in daha yüksek olabilmesi için popülaritesi yüksek site ve sayfalardan link çıkışı elde etmek gerekir yani edu ve gov uzantılı mozrank yüksek sitelerden alınmış doğru link yapısı sahip siteler. Derecelendirmenizin çok daha yüksek olması için dengeli şekilde hem kaliteli linkler edinmeniz hem de çok sayıda link elde etmeniz gerekir. Moz Rank değerinizi öğrenmek için yine Moz tarafından geliştirilen, Open Site Explorer isimli aracı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Kerem A.soy

1 SEO Uzmanı bünyesinde içerik editörü olarak görev yapmakta.

BENZER YAZILAR

2018 SEO Teknikleri

Web ite kullanıcıları 2017 yılında iteleri için eçtikleri SEO danışmanlarının uyguladığı kriterler oranında itelerinin Google nezninde artma ını ağlamıştır  2017 ene inin...

SEO İçerik Denetimi Nasıl Yapılır ?

Google on birkaç enedir pazarlamacılardan bir ton değişiklık yapmıştır Majör itibaren  , bu değişiklıkların bütün kullanıcılarına en iyi arama tecrübe ini oluşturma Google'ın...

Web Sitenizi Optimize Etmenin 4 Adımı

Arama motoru optimiza yonu amacı, aramo motoru botlarının adece itenizi ve oluşan ayfalarınızı bulmakla birlikte arama motoru onuçlarının en ü t ıralarda bulunma ı için ite ile...