• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

Özgün İçerik ve SEO

Bugünkü yazımızda aslında web site SEO çalışmalarında temeli oluşturan web sitesi içerisine yazdığınız özgün içeriklerin ne olduğunu nasıl yazıldığını inceleyeceğiz.

Özgün İçerik Nedir?

Metin içerisinde yazıyı yazarken başka yerden alıntı yapmayacağınız, yazan kişinin tamamen noktasına kadar kendi cümleleriyle kurduğu, kendi ifadeleriyle ifade ettiği içeriklere denir. Özgün içerik ya da yazılan özgün makale yazan kişinin belirli bir konu hakkında kendi oluşturduğu düşünceleri doğru ifade yoluyla yani kendi tarafından gördüğünü yazıya döküp okumak için gelen ziyaretçilere aktarmasıdır.

SEO Uyumlu Özgün İçerik

Web sitelerine yazılan SEO uyumlu özgün içerikler Google arama motorlarına hitap etmezler, arama motorlarında etkili olmaları için yazılan yazının tamamen kullanıcı odaklı olması gerekmektedir. SEO sorunu taşımayan kaliteli yazılmış özgün olan içerikler arama motorlarının nezninde daha başarılı bulunarak kendi sektöründe bulunan diğer içeriklere oranla arama motoru sıralamalarında daha üst sıralarda konumlandırıllar.Tabi o sıralamalarda sıralamayı etkileyen bir çok faktör bulunup en önemli faktör ise yazılan yazının özgün içierik olup olmamasıdır.
İnternet ortamında yani web sitelerinde bir çok blog yazan kimseler kendi web sitelerin içerisinde ziyaretçi sayılarını arttırmak için başka bir anlam ile arama grafiklerinde iyi sonuçlar almak için sitelerine özgün makaleler yazmaktadırlar.

Özgün İçerikte Doğal Olmak

Web sitelerine yazılan SEO uyumlu yazıları tam anlamda şu şekildedir; site çalışmanızda hedeflediğiniz anahtar kelime gruplarının başlıkta, kullanılan alt başlıklarda ve konu içeriğinde yazılan kelimeler ile ilgili içeriğin geçtiği kadardır. Yani web siteniz için yazdığınız yazıda gerektiğinden fazla anahtar kelime kullanmak gereksiz olacağı gibi yazacağınız içeriğinde doğallığı bozulacaktır. Google başta olmak üzere diğer arama motoları yazı içerisinde geçem anahtar kelimeleri dikkate almakta ama arama motorları tarafından esas dikkate alınan web sitesinin ziyaretine gelen kullanıcıların deneyimi. Yazdığınız yazınız doğal ve kaliteli içerikten oluştuğu takdirde web sitenizde bulunan ziyaretçileriniz yazının bulunduğu web sitesinde daha çok vakit geçirerek arama motorları tarafından içeriğinizin değer kazanmasını sağlayacaktır.

Özgün Yazılan Yazının Konusu Nasıl Seçilir ?

Yazdığınız özgün yazıları her zaman sitenizin sektörüne uygun ve oluşturduğunuz ziyaretçi kitleniz doğrultusunda yazmanız doğru bir hareket olacaktır. Örnek olarak; araba ürünleri satışı yapan bir e-ticaret sitesinin blog kategorisine motorsikletin faydaları, nasıl sürülür gibi yazıların konulması doğru olmaz. Oluşturduğunuz ziyaretçi kitlenizin sizlere daha hızlı ulaşabilmesi için konularınızı onlara uygun bir şekide belirlemeniz gerekmektedir. Yazılarınızı yazmadan önce içerik planınızı oluşturmanız sizleri doğru noktaya ulaştırabilir. Örnek olarak arabadan devam edersek araba e-ticaret sitesinde yazacağınız yazılarda araba çeşitleri, motor hacimleri, araba tasarımları gibi konu başlıkları olacaktır. Bu başlıklar sayesinde arama motorlarında araba tasarımları ya da araba motor hacimleri gibi arama yapan ziyaretçiler sizlerin web sitesini bulabilecekler. Çünkü SEO çalışmaları ile özgün yazı sitenize ekleyerek web sitenizi arama sonuçlarında üst sıralara çıkarabilirsiniz. SEO çalışmalarının temeli özgün içerikten geçmektedir.

Özgün İçerik ve SEO Uyumu

Yazılan özgün içerikler ve yapılan SEO çalışmaları arasında doğru bir bağlantı vardır. Günümüzde bir çok web site kullanıcısı ya da başka bir web tasarımcısı web sitelerini özgün yazı girmesi yerine başka bir siteden kopyala yapıştır ile siteye içerik girmesidir. Bu yaptıkları hareket arama motorları tarafından tespit edilerek Google tarafından kaale alınmayarak aşağı sıralamalara atılıyor. Kopyala yapıştır yaptığınız da siteniz için ne kadar SEO çalışması yapacaksanız yapın yine de özgün içerik olmadığından sitenizi üst sıralarda görmeniz mümkün değildir. Bu yüzden SEO çalışmalarında olumlu şekilde faydalanmak için en önemli etken siteniz bulunan yazıların özgün içerik olamaısıdır. Google arama motorları, ziyaretçilerin hangi web sitesinin hangi sayfasında ne kadar kalmış, web sitesinde kullanıcı kolaylığı olan sitemi gibi etkenler arama motorları tarafından göz önünde bulundurarak web site sıralamalarını etkilemektedir.

Özgün İçerik Nasıl Yazılır ?

Yukarı ki yazılarımızda da dediğimiz gibi oluşturduğunuz içerik planınız hazır ise ve yazınız için oluşturduğunuz konu başlıklarınız da belli ise içerik yazmaya başlayabilirsiniz.

Web Sitenize yazı yazmaya başlamadan önce en güzel doğru yazma yöntemi, yazacağınız içerik hakkında konu hakkında araştırma, not alma ve en önemlisi de  yazı içeriğimize kendi cümleleriniz ile metin oluşturma. Önce yazı hakkında bilgi sahibi olmanız ardından da detaylı bir şekilde araştırma yaparak web sitenizde herkes tarafından okunabilecek ve anlaşabilecek doğru metin çıkarabilirsiniz.

Kerem A.soy

1 SEO Uzmanı bünyesinde içerik editörü olarak görev yapmakta.

BENZER YAZILAR

Youtube SEO Nasıl Yapılır?

SEO Optimiza yonları her geçen üre içeri inde farklı alanlara ıçramaya ve bilinen durumlardan daha farklı bir hal almaya devam ediyor SEO çalışmalarının ilk vakitlerinde 2 en fazla 5...

Organik SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Bugün iz değerli 1 eo uzmanı takipçiler için hazırladığımız SEO çalışmaları hakkında olan bilgi yazımızdaOrganik SEO Nedir - Na ıl Yapılır izlere anlatıcağız Sizde SEO...

Featured Snippets Nedir?

Bugün iz değerli 1 eo uzmanı takipçiler için hazırladığımız SEO çalışmaları hakkında olan bilgi yazımızda Featured Snippte ’i izlere tanıtacağız Sizde SEO çalışmalarında...

Backlink Kodu Nasıl Olmalı?

Backlink kodu Na ıl Olmalı Na ıl Kullanılır Değerli 1 Seo Uzmanı takipçileri izlere bu makalemizde backlink kodu Kullanımını Anlatıcam Backlink çalışma ı Yaparken backlink...

YORUM YAP

Lütfen Güvenlik Sorusunu Giriniz