• EN

SEO Hosting Nedir?

SEO hosting; web siteniz için tercih ettiğiniz barındırma hizmetinde yer alan IP adresinin sunucu üzerinde diğer web sitelerinden daha farklı yapıda olmasıdır. Web siteniz içim aldığınız SEO hosting özellikle link çıkışlarında çok daha etkili olacaktır. Ayrıca mevcut sunucunuz üzerinde spam çalışmaları yapan internet sitelerinden de etkilenme oranınız oldukça düşük olacaktır.

Bu hosting türü dijital dünyada belli bir sektörde kalıcı yer edinebilmeniz için tercih edeceğiniz seçenektir. Standart hostinglerde diğer web siteleri ile aynı IP üzerinden yayın yaparsınız. Bu durumda aynı IP üzerindeki web siteleriniz için birbirine backlink vermeniz web sitelerinize yarar sağlamaz. Özellikle çok sayıda siteye sahip olan kişiler ya da firmalar SEO hosting tercih etmektedir.

SEO hosting tüm dünyada A CLASS IP ile satılmaktadır. SEO hosting satın alırken karşınıza A,B ve C olarak üç farklı class seçeneği çıkar. A sınıfında olan IP adresleri en kaliteli SEO hosting türüdür. Ancak bunları temin etmek maliyetli ve zordur. Bu durum B sınıfı için de geçerlidir. Genelde SEO hosting tercih edecek kişiler C sınıfı IP seçerler.

Buraya kadar SEO hosting teriminin ne olduğunu ayrıntılı şekilde anlattık. Şimdi de bu terimin web siteniz için neden gerekli olduğundan bahsedelim.

 

SEO Hosting Neden Tercih Edilir?

Web siteniz için alacağınız SEO hosting hizmetini neden tercih etmeniz gerektiğine yukarıda değinsek de şimdi bu konu hakkında daha detaylı bilgi vermek yerine olur;

 • SEO hosting tercih etmek için en geçerli sebebiniz arama motorları olacaktır. Bu sunucu türü SEO çalışmalarınıza doğrudan olujmlu etkide bulunmaktadır.
 • Web siteleri arasındaki rekabet ortamının artmasına bağlı olarak rakiplerinizi geçmek için SEO hosting tercih etmelisiniz. Daha görünür hale gelebilmek için en etkili SEO teknikleri uygulanmalıdır. SEO hosting de bunlardan biridir.
 • A ve B class IP çok maliyetli olması ve zor bulunması sebebiyle C Class IP SEO hostingler daha fazla tercih edilir.
 • Çok sayıda web sitesi olanlar için web siteleri arasında bağlantı kurma ve web sitelerini daha etkili yönetmeyi kolaylaştırır.
 • Web siteniz için yürütülen spam çalışmalarına karşı etkili bir silahtır.

seo hosting

SEO Hosting Faydaları Nelerdir?

SEO hosting paketleri web siteniz için birçok fayda sağlamaktadır. SEO hosting kullanımın sağlayacağı avantajları şöyle belirtelim;

 • Paylaşımlı barındırma hizmeti alıyorsanız web siteleriniz için link yapılandırması yapabilirsiniz. Böylece farklı IP’ler üzerinden web siteleriniz için en kaliteli backlink yapılarını oluşturabilirsiniz.
 • Standart IP adresi olan web siteleri arasında yapılan backlink çalışmaları Google nezdinde daha az etkiye sahiptir.
 • Web sitenizin daha etkili index almasını ve kısa süre içinde üst sıralara çıkmasını sağlayacak bir hosting türüdür.
 • Farklı sınıfa ait IP değerleri olduğu için farklı sitelerden etkilenme yaşanmaz.
 • Web siteleri için trafik analizlerini daha detaylı olarak yapabilmenize olanak tanır.
 • Web sitenizi ileride satmayı düşünüyorsanız fiyatın artmasına yardımcı olur. Web sitenizi satarken değerini ve talebini arttıracak bir yatırımdır.
 • Reklam ve tanıtım çalışmalarında web sitenizin kaliteli bir markaya ait olduğu izlenimi oluşturur. Sitenizden çok daha etkili reklamlar verilmesini sağlar.
 • Yeni domainler için kısa süre içinde yüksek sıralama alma fırsatı sunar.

Sizlere SEO hosting ne getirecek detaylı olarak anlattık. Ancak sıradan hosting paketlerine göre çok daha maliyetli olduğunu da belirtelim. Ayrıca her hosting firması tarafından satılmayan paketlerdir. Ayrıca diğer sitelerden bağımsız olduğunuz için web sitenizde spam hatalarında kolayca fark edilerek kalıcı ceza alma ihtimalinizi yükseltebilir.

Şimdi de SEO hosting alırken atlamamanız gereken noktalara değinelim;

SEO Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hosting paketi seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar olduğunu hatırlatalım. SEO hosting seçerken de şu noktalara dikkat etmeniz web sitenizin SEO performansı açısından yararlı olacaktır;

 • Sunucu hızına önem verin. Uygun fiyatlı olmasına dikkat ederek yavaş bir SEO hosting seçerseniz hem web sitenizi hem gelen ziyaretçileri hem de arama motorlarını olumsuz etkileyecektir. Arama motorları site hızını önemli bir sıralama kriteri olarak görürler.
 • Seçtiğiniz hosting firmasının lokasyonu da çok önemlidir. Lokasyonu Türkiye olan bir hosting firması seçmeniz SEO açısından size fayda sağlayacaktır. Ayrıca bir sorun yaşadığınızda Türkiye lokasyonlu SEO hosting firmaları çözüm bulma konusunda size daha kolay yardımcı olacaktır.
3999 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...