• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

SEO Teknikleri

Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde sizlere seo tekniklerin Anlatıcam Arama motorları her geçen gün algoritma yapılarını güncelleyerek kendilerini yenilemektedir. Doğal olarak web site sahiplerinin de bu yenilik ve güncellemelere ayak uydurmaları gerekmektedir. Yoksa mevcut sitenin yavaş yavaş sıralama kaybettiğine tanık olmak zorunda kalacaklardır.Bu yüzden de kendi sitesi için yeni teknikler geliştirmek zorunda kalacaktır ve bu da SEO tekniğinde artıp site içinde ki index hızını geliştirecektir. SEO tekniklerinden bahsetmeden önce SEO kavramını açıklamak isterim.

     SEO ingilizce olarak “SEARCH ENGİNE OPTİMİZATİON” anlamına gelen, türkçesi “ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU”kelimelerinin baş harflerinden oluşur.SEO’nun amacı türkçe isminden de anlaşılacığı gibi arama motorlarında üst sıralarda listelenmektir.Bu şekilde de yaptığımız içerikle daha çabuk şekilde kitleye ulaşmaktadır.

SEO’nun tanıtımını yaptığımıza göre şimdi asıl konumuz olan SEO Tekniklerine geçebiliriz. Arama motoru optimizasyonu işlemi yapacaksanız  ve kendi içeriğinizin üst sıralarda olup kişilere hitap etmesini istiyorsanız bazı tekniklere ve kriterlere  ihtiyaç duyulur.

.İÇERİK

SEO bir kavram olarak ortaya çıktığı günden beri, içerik kavramı da hep önemli olmuştur. Başta Google olmak üzere tüm arama motorları, kullanıcının işine yarayacak ve özgün içeriğe sahip sitelere her zaman öncelik vermektedir. SEO uyumlu içeriğe sahip olmak, SEO çalışmalarının temelinde yer alan bir kriterdir. SEO çalışmaları kapsamında sitenizde yer alan içeriklerin özgün, bilgi bakımından güncel ve zengin, kaliteli ve türevlerinden farklı olmasına önem gösterin. SEO içeriklerinde ; title ve description alanları boş bırakılmamalı, bu alanlar içeriği özetlemeli ve anahtar kelimelere sahip olmalıdır. İçerik başlığını oluştururken içerisinde anahtar kelime geçirmeli, ayrıca yazı başlığı en fazla 60 karakter ve en az 3 kelimeden oluşmalıdır.

.Sosyal Medya

Her geçen gün etkisini arttıran sosyal medya önemini yitirmeyen ve yitirmeyecek olan bir alandır. İnsanların yoğun olarak kullandığı sosyal medya platformları, marka ve firmalar için hedef kitleye ulaşabilme konusunda iyi bir zemindir.Sosyal medyanın SEO’ya katkısı ise içerik konusun da başka kitlelere ulaşma hem de site trafiğinde artırıcı etkisi olmasıdır.Aynı zamanda sosyal medya hareketleri Google’a gönderdiği sinyaller ile de SEO’ya katkıda bulunmaktadır.

.Backlink

Backlink yani Site dışı SEO çalışmaları her zaman SEO çalışmalarında önemli bir güç olmuştur. Backlink çalışmaları SEO alanında önemini yitirmeyecek bir olgudur. Bu yüzden backlink çalışmalarında dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. SEO çalışmalarında size fayda sağlayacak olan backlink kazanımlarında alacağınız backlinklerin sektörel sitelerden olmasına dikkat etmelisiniz. Yani gelişi güzel her siteden alınan backlinkin size bir faydası olmayacaktır. Sektörünüz ve alanınız ile ilgili olan web sitelerden, forum sitelerinden, bloglardan ve içerik sitelerinden link almalısınız. Bunlarla birlikte kalitesi, trafiği yüksek ve arama motorlarındaki değeri yüksek olan sitelerden alacağınız backlinkler de size fayda sağlayacaktır.Bu yüzden kaliteli sitelerden yani arama motorunda kriterleri yüksek ve trafiği olan sitelerden almak sizin yararınıza olacaktır.

 

İçerik konusunda ki kriterleri yazdık ve açıkladık nelere önem verilmesi gerektiğini gösterdik şimdi sıra asıl konu başlığımızda olan SEO tekniklerinde.SEO Teknikleri iç ve dış olmak üzere ayrılır.(Site içi,site dışı olmak üzere)Bunları maddeler halinde tanıtıcam önemli yerleri belirticem.

SEOda Kullanılan Site İçi Teknikler:

 • Domain seçimi (Üst düzey olmasına özen gösteriniz.) .com, .net en değerli uzantılardır. Markalaşmaya müsait olan kısa ve akılda kalıcı olanını seçmeniz önemlidir.
 • Tasarım: Kullanıcılarınıza yönelik bulunduğunuz sektöre odaklı web site tasarımları, grafik ve içerikleri tercih ediniz.
 • Hızlı web siteleri herkes sever, arama motorlarıda sever. İyi bir sunucu seçimi yapınız. Kodlamaları belirli standartlara uygun yaptırınız.
 • Kullanıcılarınıza sektörünüz ile ilgili araçlar sunun ki; web sitenizin sadık ziyaretçileri olsun.
 • Meta Tag standartlarını uygulayın (Title 65, Description 160 karakter cümle içerisinde anahtar kelimeleri kullanınız)
 • Spam yapmadan uygun şekilde site içerisinde anahtar kelime yoğunluğunu ayarlayınız.
 • Link inşası kriterlerini uygulayın.
 • Favicon kullanın
 • Özgün içeriklerle kullanıcıyı doyuma ulaştırınız (Arama sonuçlarından gelen kişiler bir sorununu çözmek, bilmediğini öğrenmek, eğlenmek veya zaman geçirmek için gelirler) Onlara istediklerini sunun
 • Resimlere alt başlık, title gibi değerler vermeyi unutmayın. Resim url yapısını kısa ve açıklayıcı olarak belirtiniz.
 • Header bölümünde mutlaka hakkımızda, iletişim gibi önemli kısımlar olsun.
 • Footer kısmında Copyright bulundurun. Gizlilik, iade koşulları, sıkça sorulan sorular gibi önemli bilgileri footer bölümüne yazabilirsiniz. Footer kısmına link doldurmak bazen spam algılanabiliyor, yine sektörlere göre değişmektedir.
 • H etiketlerini kullanın

Site Dışı Teknikler

.Hayat zorlu ve risklidir. İp üzerinde yürümeye benzer site dışı seosu herkes istediği gibi yürüyemez bu yolda, dış dünyadır. Rakiplerin kol gezdiği, yaptığınız her yanlışta kat, kat bedel ödeyeceğiniz ortamdır. Her adımın önemi büyük olduğu kadar, sitenizin yaşamının arama motorlarında sonu olmasıda olabilir. Dikkatli olarak lütfen okumanızı öneririz.

.Doğal olarak site dışı çalışmalarla sadık ziyaretçiler elde edebilirsiniz. Bizim önerdiğimiz ağırlıklı olarak; spam olmayan web sitelerden alakalı olarak tanıtım yazısı almanızdır. Yeni sitelere dahi uygun görüldüğü takdirde tanıtım yazısı alabilirsiniz. Web sitenizi işletme olarak düşündüğünüzde reklam yapmakla pazarınızı genişletirsiniz. Bu işlemde aynı mantıkla yürümektedir. Hatta bazı sektörlerde yeni siteler için aşırı şekilde tanıtım yazısı alabilirsiniz. Yinede siz planlı şekilde güçlü sitelerden tanıtım yazısı almaya özen gösteriniz.

.Kullanıcılara sevdikleri sitelerin içeriklerini alarak, sitenize backlink kazandırır. Evet bu mantık her zaman işler ama Türkiye’de pek yaygın değildir. Olsun siz doğallıktan kopmadan çalışmalarınıza devam ediniz.

.Yayınladığınız içerikleri sosyal medyada ilgi çekici ama spam yapmadan paylaşınız. Sosyal hesaplarınızda bütünsel seo mantığı ile hareket ederek çalışmalara devam ediniz.

            Bir sitenin SEO içeriyle ve tekniğiyle alakalı olabilecek her kriteri aktarmaya çalıştım.İyi okuyup buna göre hareket ederseniz sizin açınızda daha sağlık işler başarabileceksiniz demektir.

BENZER YAZILAR

Bu Sayfanın Çevirisini Yap Sorunu Çözümü

Merhabalar 1 SEO Uzmanı takipçileri Bu makalemizde bir çok web ite inde ıkça karşımıza çıkan, ıralamalarda düşüşe ve i tem iz uyarıya ebebiyet veren “bu itenin çeviri ini...

En Çok Yapılan SEO Hataları Nelerdir?

Web itenizin arama motorlarında ki onuçlarında ü t ıralarda bulunma ı için internet adre inizin arama motoru optimiza yonu taktiği üzerine düşünülme i gerekir Bu taktikleri...

SEO Uzmanı Nedir?

SEO Uzmanı, yapılmış olan internet itelerine en başta Google olmak üzere tüm arama motorlarına yapılan ziyaretçi kitlelerine göre en uygun şekle okan, arama motorlarında ki...

Breadcrumb Nedir, Nasıl Kullanılır?

Breadcrumb Nedir Türkçe i miyle " ayfa işaretleri yolu" olarak bilinen Breadcrumb iz kullannıcıların ve Google botlarının ve arama motoru botlarında web itemizde yer alan aşamalı...