• TurkishEnglishGermany

SEO Uzmanı Nedir?

SEO Uzmanı, yapılmış olan internet sitelerine en başta Google olmak üzere tüm arama motorlarına yapılan ziyaretçi kitlelerine göre en uygun şekle sokan, arama motorlarında ki iyileştirme ve güncelleme çalışmaları için gereken tüm raporları oluşturup onların takibini sağlayarak çalışmaların eksiksiz bir şekilde yürütülmesini sağlayan, sitelerin optimizasyon stratejilerini oluşturan ve gelen ziyaretçi sayılarını artıran kişidir.
Daha özet bir şekilde açıklarsak sitelerin ziyaretçi sayılarını arttıran kişidir.

Son zamanlarda kullanıcılar tarafından internet kullanımı ve dijital pazarlama ortamının artması nedeniyle, adminler oluşturdukları web sitelerini üst sıralara taşımak istiyor. Örnek olarak site sahibi herhangi bir arama motoruna “Ankara bulunan otomobil galerisi” yazdığında ilk sırada kendisinin sitesini görmek istiyor. Çünkü ilk sırada bulunduğu zaman o sektörün alıcısı olan potansiyel müşterilere ulaşılmasını sağlıyor. Dolayısıyla bu aşamada arama motorlarında nasıl üst sıralara çıkabilirim diye düşünüyor.
İşte bu sorunun çözümünü oluşturacak olan SEO uzmanları devreye girerek profesyonel bir şekilde bu soruya cevap vermeye çalışıyor. Site markasının oluşturduğu SEO bütçesine göre ayrılan bütçeyi etkili ve en verimli bir şekilde kullanıyor ve siteyi en etkili yere taşıyor.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar ?

SEO uzmanı olan kişiler aslında arama motoru optimizasyonu yapan kişiler olarak bilinir. Fakat SEO uzmanlığını bu kadar basit bir çerceveden bakmak yanlış olur. SEO uzmanı yaptığı optimizasyonun nasıl yapıldığını bilen; araştırmacı, yönetim kabileyeti olan, etrafıyla iletişim gücü olan, taktiksel ve fikir üretimi her daim kişilerdir.

SEO uzmanı ilk işi çalıştığı siteyi analiz ederek rapor oluşturur ve hangi kelimeler ile üst sıralara taşınması gerektiğini belirler. Genellikle sitenin ara yüzünde bulunan ve kullanıcı dostu olmayan hataları düzenler. Anahtar kelimeler arasında ki rekabeti oluşturan SEO uzmanları kendilerine iş için ayrılan bütçeyi en iyi şekilde kullanır ve siteyi arama motorlarında en üst sıralara ulaştırır.
Genel olarak da aşağıdaki maddeler doğrultusunda işini yapar.

-İnternet sitesinin içerik ve kod raporlarını oluşturul
-Kurumsal sitelere sitenin optimizasyonunu yapmak
-Algoritma güncellemelerini takip ederek internet sitesine uygulamak.
-SEO parametlerini belirleyerek siteye uygulamak
-Site için reklam kampyanları oluşturmak
-Site içi link alışverişini sağlamak.
-Kelime araştırması yaparak içeriğin optimizasyonunu yapmak.

-Site ile alakalı sosyal medya hesaplarında reklam vermek
-Site için özgün ve kaliteli içerik hazırlamak
-Site ile alakalı departmanlar da gelişim için görevler üstlenmek.

Bu maddeler SEO Uzmanının yapması için belirlenen temel maddelerdir. Bu maddelere uyarak iyi bir SEO uzmanı çalışması yapılır.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur ?

SEO uzmanları, siteleri kullanan kullanıcılar hakkındaki bilgileri toplayıp bir rapor oluşturarak İnternet sitelerine yaptıkları iyileştirmeler sayesinde, ziyaretçilerine başka yer de bulunmayan site içi deneyimler sunmayı amaçlar. Son zamanlar da hemen hemen her sektörde artan web sitelerinde ortak eksiklik kalite düzeyidir. SEO sektöründeki hızlı gelişen olayları ve artan talepler üzerine yapılacak olan SEO çalışmaları artsa da bilgi deneyim ve uzmanlık için bu süreç içerisinde yeterli erişim sağlanmamaktadır. Bu yüzden SEO uzmanı olarak yapılan çalışmalarda yeterli bilgi ve birikim sağlandıktan sonra siteler hakkında çalışmalar yapıp kullanıcıların internet sitelerini en üst sıralara çekmektir.

SEO Uzmanı Ne kadar Kazanır ?

Her meslek sektöründe olduğu gibi SEO uzmanının aldığı ücret de belirli olaylara bağlı olarak değişkenlik gösterir. SEO uzmanlığı işi için bakıldığında yaptığınız işin başlangıc miktarı 2500 tl olarak başlanır. SEO uzmanının yaptığı ve çalıştığı internet sitelerine ve ya firmalarına göre sağladığı yarar ile maaş artışı doğru oranda artar. Birey her gelişiminde, kendisine bişeyler kattığında, bu kattıklarını çalıştığı kurumlara aktarırsa kazandığı para da artacak olup 2500 lira ile  başladığı bi yerde 5000 liraya kadar çıkacaktır.

 

 

Amatör bir SEO uzmanı olarak başladığınız bu sektöre işiniz ile alakalı araştırmalar, bilgiler sağlayarak bu makalemizi de okuyarak SEO uzmanı konusunda en iyi yerlere gelebilirsiniz. Her daim kendinizi geliştirerek ve etrafınızdan bilgiler toplayıp bunları iş yaptığınız kullanıcıların sitelerine uyguladığınız bu iş için en iyi yerlere gelebilirsiniz. Kendinize her daim güvenip bu işin üstüne giderseniz her daim kazanan siz olursunuz.

Bu makalemizi iyice okuyup siz ziyaretçilerimize  SEO uzmanı hakkında iyi fikirler ve yeni bilgiler verebilmişizdir umarım.

[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]
BENZER YAZILAR

Google Benim İşletmem Rehberi

Günümüzde tüm işletmeler ve firmalar için internet kullanımı pazarlama konu unda on derece önemlidir İnternet üzerinden alışverişin ve alışveriş internet üzerinden yapılmayacak...

Kurumsal SEO Nasıl Yapılır?

Kurum al SEO, tüm iteler için yapılan SEO çalışmalarıyla aynı şekilde yapılan çalışmalardır ama itenin ve diğer çalışmaların odağında; kurum imajını iyileştirmek, marka ve...

SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Bildiğimiz gibi SEO çalışmalarının amacı, üzerinde çalıştığımız web ite inin belli anahtar kelimelerle yapılan aramalarda, arama motorlarında ü t ıralarda yer alma ını...

YORUM YAP

Lütfen Güvenlik Sorusunu Giriniz