• TurkishEnglishGermany

SEO Yönetimi

Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde sizlere SEO Yöntemlerini Anlatıcam.

Bir site kurmak kadar zor olan bir şey daha vardır ki o siteyi pazarlamak iyi reklamını yapmak bunun içinde kurduğumuz web sitesinin arama motorlarında varlık göstermesi gerekmektedir.Bu etkenlerden en kritik olanı da Google’dır.(%77.43)

Yukarı da gördüğünüz arama motorları yüzdeleri dünya genelinde yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir.Yaptıkları sitelere SEO yönetimi yapmak isteyenler için aşağıda belirtiklerim işinize kolaylık sağlayacaktır.

1- WordPress’e geçin Yoast Yükleyin

WordPress sadece bir blog, web barındırma hizmeti değildir. Açık kaynak kod yapısıyla hayal ettiğiniz her şeyi yapmanıza izin verir üstelik eklenti avantajıyla sizi birçok kodla uğraşmaktan kurtarır. Bunların başında Yoast SEO eklentisi gelmektedir. Bu eklentiye ister ücretsiz sahip olabilirsiniz, isterseniz  premium versiyonuna da sahip olabilirsiniz.Yoast ücretsiz versiyonu dahi SEO çalışmalarında inanılmaz derecede yardımcı olur. Eklenti temel tüm SEO kurallarını bünyesinde barındırır ve yazdığınız içerikleri kontrol ederek yaptığınız hataları ve yapılması gerekenleri belirtir. SEO uyumlu bir site hazırlamak istiyorsanız Yoast en kolay şekilde size yardımcı olacak eklentidir.Yoast site genelinde yaptığı taramalarla siteniz genel SEO durumu hakkında bilgiler verir. Daha önce yaptığınız hataları eksikleri Yoast kullanarak düzenleyebilirsiniz. SEO yapmak isteyenlere yol göstermede daha iyi bir program yoktur.Gerçek zamanlı analizlerle hataları belirtir ayrıca snippet olarak içeriğinizin arama sonuçlarında nasıl gözükeceğini, nasıl düzenlemeniz gerektiği hakkında bilgiler verir.

 İlgili Sitelerden Bağlantı Kazanın

Backlink etkili bir yöntem olduğu kadar tehlikeli de bir yöntemdir. Google cezasının yanı sıra doğru uygulanmadığında sıralamaların düşmesine neden olabilir veya elde edilen başarının kısa süre sonra yok olmasına neden olabilir.

Backlink alırken önceliği sektörünüzde bulunan diğer sitelere vermelisiniz. Mümkün olduğunca sizin üstünüzde yer alan sitelerden link elde etmeyi deneyin ancak bunu yaparken doğal gözükmesine özen göstermelisiniz. Örneğin, sizin yayınladığınız ancak rakibinizin yayınlamadığı bir haberi rakip sitenizde yayınlatıp bağlantı kazanabilirsiniz.

Rakiplerden link almak zordur eğer başarılı olamazsanız alternatif seçenek olarak büyük blog siteleri, gerçekten otorite sahibi haber siteleri, genel içerikler barındıran otoriter siteleri alternatif olarak deneyebilirsiniz.

Her zaman şunu unutmayın, alının link sayısının fazla olması değil alınan linkin kalitesinin fazla olması önemlidir. Yani 10 siteden link elde etmek yerine 1 otoriter siteden link almak sitenizin yükselmesine yardım eder.

Araçları Kullanın

Güncel bilgilere göre analizler yapan SEO araçlarını kullanın, sitenizde tarama yapın ve farklı bir gözden sitenizin SEO durumu öğrenin, hatalarınızı giderin.Bu araçlar içerisinde Semrush‘dan faydalanabilirsiniz birçok konuda size bilgiler verecektir. Yeni başlayanlar için ücretsiz versiyonu yeterli olacaktır ancak birçok sitesi olanlar ücretli versiyonu kullanarak ihtiyaçlarını giderebilir. Bu araçlar sitenizi analiz etmenize yardımcı olduğu gibi rakiplerinizin neler yaptığını takip etmek içinde önemlidir. Tabi bu takibi yaparken rakiplerinizin yaptıklarını birebir yapmaktan uzak durun özellikle rakiplerin link aldığı sitelerden link almaya çalışmayın onların aldıkları linkten daha kalitelisini alın. Onların yayınladıkları içerikleri biraz değiştirip benzerlerini yayınlamayın onlarda olmayan daha güncel içeriklere yönelin bu sayede rakiplerinizde sıyrılıp özgün ve daha iyi sitenizi oluşturabileceksiniz.

 

Görsellerinizi Optimize Edin

Aslında düz yazıdan daha çok akılda kalıcı şey etkili bir görsel şekildir.Bunun nedeni ise insanlar düz yazı metinlerini okurken dikkat dağınıklığı ortaya çıkarken görsel zenginleştirmeli metinler daha kolay anlaşılır ve daha akılda kalıcı olur.SEO’nun en temel kurallarından birinin kullanıcı deneyimi olduğu düşünüldüğünde görseller gerçekten etkili bir SEO yöntemidir. İçerikleri görsellerle zenginleştirirken kullanılan resim veya fotoğrafları sıkıştırarak boyut optimizasyonları yapmayı unutmayın!

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Ali Oktem

1 SEO Uzmanı Ajansı kurucusu. Aynı Zamanda Türkiye'nin en iyi SEO uzmanları arasında ilk 10 içerisinde yer almaktadır.

BENZER YAZILAR

SEO Eğitimi Nedir?

İnternetin gelişim hızının tüm dünyada doruğa ulaşma ıyla birlikte, ticari alanda da internet çok önemli hale geldi Bundan on yıl önce ine kadar internet üzerinden gelir elde etme...

SEO Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

SEO uzmanlığı, internetin ticari hayattaki gücünün artma ıyla birlikte hayatımıza giren me lek dallarından biridir Bir firmanın ya da web ite inin internet üzerinde görünür...

Google Benim İşletmem Rehberi

Günümüzde tüm işletmeler ve firmalar için internet kullanımı pazarlama konu unda on derece önemlidir İnternet üzerinden alışverişin ve alışveriş internet üzerinden yapılmayacak...

YORUM YAP

Lütfen Güvenlik Sorusunu Giriniz