• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

Site İçi SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Site İçinde Yapılan  SEO  Çalışması Nedir ?

Site içi SEO çalışması bir site de ne kadar iyi ve doğru yapılırsa arkasından yapılacak olan SEO çalışmaları da o kadar verimlilik seviyeleri en üst düzeyde artacaktır.
Site içi SEO, oluşturduğunuz web sitenizde, sitenize ait olan yazılım ve tasarımı kapsayan tüm alanları içine almakla birlikte asıl en önemli olan kısmı sayfanıza girdiğiniz SEO uyumlu özgün içeriklerdir.
Site içi SEO çalışmalarınız gerçekleşmesi için sitenizin sektörüne, ulaşacağınız hedef kitlesine, site içinde oluşturduğunuz anahtar kelimelerinize ve internet adresinizle alakalı yapıcağınız doğru analiz sonrasında gerçekleşmektedir. Yaptığınız SEO analizi sonrası yapılan site içi SEO çalışmaları internet adresinizin bütün link ağını kapsamaktadır. Yani analayacağınız üzere site içi SEO çalışmalarınının asıl noktası sitenizin konumundadır. Bu çalışmanın yapılması için onlarca basamak vardır. Tüm basamaklarını doğru şekilde SEO çalışması kapsamında olması için öncelikle sitenizin bütünüyle bir SEO analizi yapılması gerekir.
Yapılacak SEO analiz raporuyla sitenize girdiğiniz içerikleri, oluşturduğunuz sayfaların başlıklarını, sayfalarınızın açıklamalarını ve kategorilerini, sayfda oluşan iç link yapılarını, sitenizin yazılımının ve bu konuda benzer bir çok maddeyi SEO tarafından uyumlulukları teker teker belirlenecektir. Elde ettiğiniz bu bilgiler doğrultusunda oluşacak sorunların hepsi giderilerek İnternet adresinizin baştan aşağı SEO uyumlu hale gelmesidir.

Site içi SEO Nasıl Yapılır ?

Site içi SEO düzenlemeleri kapsamında iki önemli faktör ön planda olmaktadır. Bu iki önemli faktör site için anahtar kelimelerin oluşturulması ve SEO uyumlu içeriklerin girilmesidir. Tüm site içi SEO çalışmaları bu iki madde üzerinden çalışmaya başlanmaktadır. Sitenizin bütününde, siteniz de yer alan sayfaların içerikleriyle ilgili uygun anahtar kelime belirlenmesi çok önemlidir. Çünkü belirlenen bu anahtar kelimeler site içi SEO çalışmalarının en önemli bir parçasıdır. Siteniz de site içi SEO çalışmaları için uygun olan alanlar sizin belirlediğiniz anahtar kelimelere uyumlu olarak düzenlenmektedir. Örneğin; sitenizin herhangi bir sayfası hakkında düzenleme yaptığınız sayfanızda bulunan başlığından tutun da sayfanızın URL yapısına kadar bütün anahtar kelimeler uyumlu olarak düzenlenmektedir. Site içi SEO çalışmalarının bu kadar önemli düzeyde baş göstermesinin sebebi hem Google botlarını siteye doğru yansıtmak hem de sizin yapacağınız düzenlemeler ile ziyaretçinin önemini düşünülmesi gerekmektedir.

Site içi çalışmalarının yapılışında bir diğer önemli faktör olan sitenizde SEO uyumlu içeriklerin oluşturulmasıdır. Arama motorlarının Google önderliğinde yaptığı güncellemeler ile sitenize girdiğiniz içeriklerin kopya içerik olmaması ve SEO ile uyumlu olması site çalışmaları için ön plana çıkarılmıştır. Sitenize girdiğiniz içeriklerin özgün olması, Google algoritmalarının gözünde sitenizin diğer sitelerden daha değerli olmasını ve sıralamada da üst seviyelerde olmasını sağlayacaktır. Özgün içerik girmek yerine, gireceğiniz kopya içerikler sitenizin tüm arama motorlarında alt sıralara düşmenizi sağlar.
Bütün arama motorlarının asıl amacı sizin yaptığınız siteler ile kullanıcılara doğru ve özgün içerikleri oluşturmayı hedeflemekte. Böylelikle hem sitenizin trafiğini artırırken hem de Google da sıralamanız yükselecektir.
Site içi SEO çalışmaları başından sonuna kadar bir faaliyet alanı oluşturmaktadır. Siteniz için site içi SEO çalışması çok önemli bir basamak olduğundan bu çalışma ile sitenizin sektörüne ve müşteri potansiyelinize hakim olarak setinizle alakalı doğru rapor oluşturabilecek SEO danışmanları tarafından yapılması gereken bir çalışmadır. Sitenizin içinde SEO çalışmaları gerçekleştirmeden önce sitenizin şuan ki durumuna göre doğru analiz edilebilmektedir.

İnternet adresinize giren kullancı, oluşturduğunuz kitle ile hızlı sonuçlar alamayan bir web sitesinden kesinlikle ilgi duymaz. Kullanıcı girdiği web sitesinde ortalama 3-5 saniye içerisinde de açılmayacak olan web sitesine girmekten vazgeçer. Web sitenizin hızlı açılması için iyi bir SEO danışmanı ve iyi bir site içi SEO çalışması ile site hızlı bir şekilde açılabilir.

Site İçindeki SEO Çalışmalarının Kritik Noktaları

-Oluşturacağınız anahtar kelime ile kendinize ait sayfa ve içerik oluşmalıdır.
-Oluşturulan tüm sayfa yazılarında “H1, H2, H3, H4” etiketleri ile içerik girilmelidir.
-Oluşturduğunuz sayfa başlıkları 70 kelime ile sınırlanmalıdır.
-Sitenizin site içi link oluşumu yapılmalıdır.
-Siteye uygun bir keywords seçilmelidir.
-Siteniz için kalıcı bağlantı ve URL yapısı oluşturulmalıdır.

Bu sıraladığımız maddeler sitelerimizin site içi çalışmaları için daha fazla sıralanabilir ama  biz belli başlı ve önemli olanlarını sizlere aktarmaya çalıştık.

BENZER YAZILAR

2018 SEO Teknikleri

Web ite kullanıcıları 2017 yılında iteleri için eçtikleri SEO danışmanlarının uyguladığı kriterler oranında itelerinin Google nezninde artma ını ağlamıştır  2017 ene inin...

SEO İçerik Denetimi Nasıl Yapılır ?

Google on birkaç enedir pazarlamacılardan bir ton değişiklık yapmıştır Majör itibaren  , bu değişiklıkların bütün kullanıcılarına en iyi arama tecrübe ini oluşturma Google'ın...

Web Sitenizi Optimize Etmenin 4 Adımı

Arama motoru optimiza yonu amacı, aramo motoru botlarının adece itenizi ve oluşan ayfalarınızı bulmakla birlikte arama motoru onuçlarının en ü t ıralarda bulunma ı için ite ile...