• EN

Tiktok’ta Mavi Tik Nasıl Alınır?

Tİktok 2020 yılı itibariyle Türkiye’de en çok indirilen sosyal medya uygulaması oldu. Bu sosyal medya uygulaması üzerinde de mavi kullanıcı rozeti verilmektedir.  Bu rozet herkes tarafından bilinen mavi tik olarak da adlandırılabilir.

Dünyanın en popüler uygulamalar arasında bulunan Tiktok üzerinde belirli kriterleri yerine getiren hesaplar başvuru yaparak mavi tik alabilirler.  Bunun için hesabınızın popüler olması, takipçi sayısının yeterli olması gibi birçok kriter önemlidir. 

İşletmeler de bunu belgeleyerek uygulama üzerinde daha kolay bir şekilde mavi tık alabilirler.  Hesabınızın tüm değerlendirmelere sahip olduğunu düşünüyorsanız Tiktok uygulamasında geri bildirim bölümü üzerinden ya da mail yoluyla başvuru yapabilirsiniz. Bu bölümler uygulamanın resmi web sayfası üzerinde yer almaktadır.

Başvuru yaparken İngilizce metin yazılması gerekmektedir. Yazacağınız metin üzerinde uygulamaya açık bir şekilde mavi tik alma nedenlerinizi detaylı olarak açıklamalısınız. Belirli şartları karşılamanız durumunda hesabınıza mavi rozet verilecektir.

Tiktok’ta Mavi Tik Nedir?

Tiktok’ta mavi rozet, platformda kullanıcıların profili üzerinde mavi tik şeklinde gösterilen bir semboldür. Bu sembol sayesinde hesabın temsil ettiği kişiye ait olduğunu göstermektedir.  Tiktok  kullanıcıları arama sonuçlarında  ya da kullanıcıların profilinde mavi tik olduğunu görebilir.

Bir kullanıcının profilinde mavi tik olmaması durumunda biyografi alanında mavi tik bulunabilir. Bu durumda hesabın doğrulanmamış olduğu ortaya çıkar.  Mavi rozet alan doğrulanan hesaplar bir tek Tiktok yönetimi tarafından uygulamaya konur ve mavi tikler profilde her zaman aynı yerde görünür.

Bu rozet profili prestijli bir kişi ya da işletmeye ait olduğunu göstermektedir. Sosyal medyada ünlü oyuncu, futbolcu, içerik sitesi sahibi ya da kurumların hesaplarında mavi tik görebilirsiniz. Bu sembol hesabın güvenilir bir hesap olduğunu ortaya koyar. Ayrıca mavi tikli hesaplar platformların arama, keşfetme, yorum ve konum gibi bölümlerinde mavi rozete sahip olmayan standart profillere göre daha erken bulunmaktadır. Mavi tikin temel amacı kullanıcıların takip etmeyi düşündüğü ünlü, kişi ya da markalara ait profilleri çok daha kolay bulmasını sağlamaktır. Kişiler dışında işletmeler de mavi rozet alabilirler.

Tiktok Mavi Tik Ne İşe Yarar?

Tiktok mavi tik, bu uygulama üzerinde profilin doğrulandığını gösterir. Bu sayede daha fazla dikkat çekmesine yardımcı olur. Bu sembole sahip olan profil sahipleri fenomen olarak nitelendirilmektedir.  Bu tike sahip olan profillerin takip edilmesi açısından sosyal medya kullanıcılar daha az tereddüt yaşar.

Bir mavi tikli hesaptan paylaşılan içerikler daha kaliteli olarak algılanmaktadır. Bu profillerin sağladığı avantajlar şöyledir;

 • Hesap spam ya da siber saldırı karşısında daha güvende olur.
 • Mavi tik sahibi hesaplar daha popülerdir ve daha fazla takipçi kazanabilirler.
 • Mavi tik sahibi hesaplar reklam alma gibi yollarla yüksek gelirler elde edebilir.
 • Tiktok profili doğrulanmış olduğundan özellikle işletmeler için profesyonel bir profil olarak algılanabilir.

Tiktok’ta Mavi Tik Almak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tiktok uygulaması üzerinde mavi tik alabilmek için hesabınızın belirli kriterleri taşıması gerekiyor. Hesap sahipleri bu kriterleri yerine getirirse mavi tik almak çok daha kolay olacaktır. 

Tiktok’ta mavi tik almak için dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir;

 • Uygulama üzerinde aktif bir kullanıcı olmalısınız.  Aktif olmayan hesaplar Tiktok üzerinde mavi tik alamayacaktır.
 • Uygulama üzerinde kaliteli videolar çekerek paylaşmalı ve özgün video içerikler oluşturmalısınız.
 • Video içeriklerinizi paylaşırken hastag kullanımı çok önemlidir. Dikkat çekici, ayarında ve kaliteli etiketler tercih etmelisiniz.
 • Hesabınızda yer alan içerik ve görsellerin kalitesi önemlidir. Özenle seçilmiş görsellere yer vermelisiniz.
 • Hesabınızın popüler olması önemlidir. Takipçi sayınızı arttırma için canlı yayına sahip videolar çekebilirsiniz.
 • Video içerikleriniz belirli bir kitlenin ilgisini çekebilmeli ve eğlenceli olmalıdır.
 • Tiktok uygulaması üzerinde trendler çok dikkat çeker. Eğlenceli videolar çekemiyorsanız ya da trendlere dikkat edemiyorsanız yükselemezsiniz. Trend belirleyici olursanız ya da trendlere uyarsanız kısa süre içinde yükselebilirsiniz.

Tiktok’ta mavi tik almak istiyorsanız kendi başınıza çabanız yeterli olmayabilir. Bu durumda profesyonel bir reklam ajansı ya da interaktif medya ajansı ile çalışmalısınız.  Bir uzman eşliğinde Tiktok mavi tik alma durumunda  resmi süreçler sizin için çok daha kolay olacaktır. Bu sayede profilinizi güvenilir bir profil haline kolayca getirebilirsiniz.

2131 okunma
Kader Öktem

6 yıldır SEO ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım. Uzmanlık Alanım : Doğal SEO teknikleri ile web sitelerini Google ve diğer arama motorlarında yükselmesi ve ziyaretçilerinin artmasını sağlamaktayım.

BENZER YAZILAR

Facebook’ta Mavi Tik Nasıl Alınır?

Facebook'ta mavi tik, arama ya da profilde Facebook ayfa ının yada he abın adının yanında görülen emboldür Bu embol he abın tanınmış kişiye, ünlüye ya da tanınmış bir markaya...

Instagram’da Mavi Tik Nasıl Alınır?

In tagram’da mavi tik; medyatik, ünlü ya da tanınmış in anlara ya da kurum al markalara ait profillere yönelik onaylı he ap olarak tanımlanabilir Diğer bir deyişle doğrulanmış profil...

Twitter Mavi Tik Nasıl Alınır?

Twitter kı a bir üre önce he ap doğrulama işlemlerini herke e açıldı Bu durumdan onra artık her kullanıcı mavi tik alabilir hale geldi Twitter mavi tik alma işlemi de belirli kurallar...