• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

Web Site Güvenliği

Son yıllarda web site korsanlığının artması ve kişisel olarak veri hırsızlığı ile ilgil vızıltıların artmasıyla birlikte çoğu web site kullanıcısı, web site trafiğinin her sırasında web site bilgilerinin tehlikede olduğunu bilmektedir.

Bu duruma karşılık web siteleri ziyaret eden ziyaretçilerin ve site müşterilerinin verileri risk altında olmasına karşılık bir çok web site sahipleri kendi web sitelerini güvenli hale getirmiyor. Biz bugün 1 seo uzmanı olarak Web sitenizi nasıl güvenli hale getirebilirsiniz onları açıklamaya çalışacağız.

Web siteniz güvenliği için; Google’a girin çünkü Google çalışan arama motorlarının internet davranışlarının önünü açtığı herkez tarafından biliniyor. Google botlarının güncellemesiyle birlikte web site içersindeki kişilerin kendi verilerinin saldırıya uğramaması için önemli bir adım atarak bütün verileri koruma altına almaya çalıştılar. Google Chrome tarayıcısının aktardığı güncelleme ile girilen web site güvenli değil ise saniyesine kullanıcı tarayıcı tarafından uyarı alarak tehtitlerden korunmuş oluyor.

Google da yapılan bu değişiklik, web site kullanıcılarının verilerini korumaya yardımcı olmak amacıyla yapılmış olup web site sahiplerinin sitelerini korumaya almak için büyük bir adım olarak gösterilmiştir.

Google Güvenlik Güncellemesi

Google’ın en son piyasaya sürmüş olduğu güvenlik güncellemesi SSL adı verilen bir temel güvenlik özelliğidir. Bu güvenlik sayesinde web site ve sayfalarını güvenli bir ortam da işleme amacıyla piyasaya sürürdü. Güvenli Yuva Katmanı anlamına gelen SSL, bir web sunucusu ve tarayacısı ile (parola, kredi karı bilgileri, site bilgileri) gibi sadece sizin bilmenizi gerektirecek bilgiler arasında geçen tüm verilerin sadece siz tarafından bilinmesi ve bilgisayar korsanları tarafından sitenizi korunmasını sağlayan standart bir teknolojidir.
Google’da siteler bu özelliğik ile etkin değilse sitenin sol üst bölümünde güvenli olmuyor uyarısıyla site de hata vererek kullanıcıya gösteriyor.

Web Site İşletmeleri Üzerindeki Etkisi

Google, internet ortamındaki pazar payının %47 gibi büyük bir oran ile sahip olduğu için Google olan bu değişikliği milyonlarca insan farketmektedir. Yapılan araştırma verilene göre Google ilerleyen zamanlarda güvenli olmayan bir siteyi bırakacağını söyledi.
Yani işletme sahibi olduğunuz bir web siteniz SSL güvenlik duvarı tarafından korunmuyorsa Google kullanıcıları web sitenizden ayrılabileceğini söylediler.

Özellikle de Google yaptığoı açıklamada SSL’nin Google arama algoritmalarında sıralama sinyali olduğunu belirterek bu güvenlik duvarının web site sıralamarında etkili bir rol oynadığını açıkca belli etti Bu sebepten ötürü web site sahibi olan ve iyi bir sıralama isteyen her bir kişinin web sitelerine bir kaç küçük güvenlik önlemi dışında web sitelerinin SSL sertifıkası ile güvence altın almaya yönelik çalışmalar yapmaya hazırlanmalıdır ki müşterilerinin güvenini kazanıp daha çok hit ile daha iyi sıralamalar almalıdır.

Web Sitenizin SSL Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız ?

Bu durmu anlamanız için tek yapmanız gereken şey URL çubuğunuza girdikten sonra girdiğiniz web sitenizin URL’sine göz atmanızdır. “https:// kısmında “s” olup olmadığına dikkat etmeniz gerekli böyle anlayabilirsiniz. SSL kontrolü HubSpot’tan da kontrol altına alabilirsiniz.

Web Sitenizi Güvenli Hale Getirme

Web site ziyaretçileriniz, sitenizdeki veri hırsızlığından korumaya ve her aşamada sitenizi güvence altına alabilirsiniz. SSL güvenlik duvarı başta olmak üzere diğer güvenlik araçlarıyla birlikte sitenizin saldırıya uğraması en alt seviyeye ulaştırılacaktır.

1)Sitenizde Kullandığınız Eklentileri Güncelleyin

Web sitenize gelen hackerlar sitenizin eski sürümlerin deki açıkları tespit ederek oradan site verilerinize sızmanızı sağlarlar. Bu nedenle eklentilerinizi göz önünde bulundurmaktansa her daim güncel tutmanız gerekmektedir.

2)İçerik Dağıtım Ağı Kulllanın

Site korsanlarının sitenize göndereceği DDoS saldırısında CMS’de depolanan site verilerinize erişme imkanı ve olanağı vardır. Bu yüzden içerik dağıtım ağını kullnarak sitenize gelen DDos trafiğini engelleyerek bilgisyar korsanlarının istediğini almasını engelleyebilirsiniz.

3)Web Sitenizde Şifre Yöneticisi Kullanın

Web sitenize gelen siber saldırılardan korunmanın basit bir yolu olan bu yöntem güvenli şifre kullanarak yani büyük küçük karakterler, özel karakterler ve sayılar kullanara oluşturulan sayılardır.

Bu yazımızda yazılanları tarafında oluşturduğunuz da hem SEO çalışmalarınızın sonucunda daha iyi sıralamalar almanızı hem de web site korsanlarının saldırılarından korunmanızı sağlayarak işinize yarayacaktır.

Kerem A.soy

1 SEO Uzmanı bünyesinde içerik editörü olarak görev yapmakta.

BENZER YAZILAR

Tumblr SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Merhaba 1 eouzmanicom takipçileri Bu makalemizde izlere Tumblr eo ayarları na ıl yapılır ve google webma ter tool na ıl doğrulanır adım adım anlatacağım biliyor unuzki günümüzün en...

Paravan Blog Nedir, Nasıl Yapılır ?

Merhaba 1 eouzmanicom takipçileri Bu makalemizde izlere Doğru Paravan blog Nedir na ıl yapılır onu anlatacağım Dış SEO çalışmalarının en önemli etkenliklerden biri olan backlink...

Seo Uyumlu Etiket Kullanımı

Merhaba 1 SEO Uzmanı okuyucuları, bugünkü yazımız da iz ite ziyaretçilerimize, kullanmış oludğunuz itelerinide na ıl SEO uyumlu etiket kullanarak bir çalışma yaparak daha iyi yerlere...

Nakliyat Sitelerine SEO Nasıl Yapılır

Merhaba 1 eouzmanıcom takipçileri  Bu makalemizde izlere evden eve nakliyat ektöründe SEO  Çalışma ı na ıl yapılır nelere dikkat edilmeli ondan bah edicem Biliyor unuz ki günümüz...

YORUM YAP

Lütfen Güvenlik Sorusunu Giriniz