• EN

WordPress SEO Nasıl Yapılır ?

Günümüz de bir çok İnternet sitesi WordPress ile hazırlanıyor.WordPress ile hazırlanıyor olmasının sebebi iç panel ve kodlama ile ilgili fikri olan olmayan kişilerin bile Yönetebileceği bir site oluşturabiliyor olması.Bizde bugünkü makalemizde WordPress’le yaptığınız sitenizi SEO ile uyumlu hale nasıl getireceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz.

İlk olarak alt yapınız WordPress olucağından tema seçimi çok önemli bir etken olacaktır.Yanlış bir seçim olursa teme seçimi,İnternet aramalarında ilk sıralarda çıkmanız çok zor olucaktır. Yani burdan anlayacağınız üzere sistem içeriği karışık bir şekilde planlayıp yayınlarsa google algoritmaları bu durumu sevmeyip sizi aşağılara atacaktır ve değersiz duruma düşeceksinizdir.Tema konusunda başka dikkat edeceğiniz konu ise temaların ne kadar zaman aralığıyla güncelleniyor olmasıdır.Sık güncellenmeyen temalarda güvenlik sorunları oluşmakta ve bunun sonucunda siteniniz performansını olumsuz etkilemektedir.

Bütün internet sitelerinin SEO konusunda sorun yaşamadan yayınlanmasını sağlan bir diğer şey de içeriktir.Her zaman bir kaliteli içerik sitenizi üst sıralara taşır.İçeriğinizin başka bir internet sayfasından komple ya da bölüm bölüm alınmaması çok önemlidir.Arama motorları kopyalanmış içeriği bulabilir ve sitenizin aşağı sıralara düşerek ceza almanıza sebep olur.İçeriğiniz de yazdıklarınız da tarihi geçmiş bir konu üzerinde olmaması sitenize girilme indexisiniz üst sıralara çıkarıp sayfa tercih sayınızı artırabilir aksi takdirde sayfanız tercih edilmemeye başlanıp üst sıralardan aşağılara doğru iner ve görünürlük kaybı yaşarsınız.,

İnternet Arama Motorları optimizasyonun da içeriğin önemi kadar kullanıcı eklentilerinde önemi vardır.

Yaptğinız sitenin başlığı sitenin üst kısmında gözükmekte olup hem kullanıcının hangi sayfada olduğunu görmesini hem de internet sonuçlarında gözüken 1. sırada ki ifadeyi göstermektedir.O yüzden mantıklı bir başlık oluşturmanız bu yüzden önemlidir.Anlamsız sayfa başlıkları olumsuz etkilere neden olur.

Sayfanıza bulunan anlamlı ya da anlamsız her eklentiyi eklememeniz  sizin için iyi olur çünkü kullandığınız eklenti sayısı arttıkça,internet sitenizin performansı azalacaktır ve eklenti sayınızın artması da güvenlik problemi ihtimalini de yükseltir.Tercih ettiğiniz eklenti temanız ile daha önce test edilmiş olması gerekmektedir bu test işlemini yapmadan geçerseniz sitenizin çökmesine kadar çoğu sorunla karşılaşırsınız.

WordPress SEO uyumu içinde en önemli faktörlerden biri de sitenin hızlı olmasıdır.Hızlı bir site için özellikleri şu şekilde olmalıdır;                                                                       detaylı bir hosting servisi,servisin Türkiye’den alınması,orjinal bir tema ve az sayıda eklenti bulundurma,eklenmiş olan görsellerin boyutlarının ayarlanması,Inlıne CSS ve Inlıne Javascript kullanılmaması ve Cache kullanımı bu maddeler web adresinizin hızlı çalışmasında en önemli etkenlerdir.Hız testi için de Pingdom Test aracını kullanabilirsiniz.

Site çalışmaların da SEO uyumlu URL yapısı kullanılmalıdır ki site WordPress ile uyumlu olsun.Çalışmalarınız da  ne kadar az belge tercih edilirse,internet sitenizin SEO uyumu daha üst seviyelerde olucaktır.

 

WordPress SEO uyumu çalışmamız da en son maddemiz Yoas eklentisi bu çalışmamızda önemli bir eklentidir.Bu eklenti sayesinde SEO skorlarını derecelerini takip edebilir nerede hata olup olmadığını anlayabiliriz. Yoast eklentisi bize sitenin haritasını da sunmaktadır.Bu özellik sayesinde Google arama consolu hesabına eklentinin kendiliğinden oluşturduğu haritayı tanıtabiliriz.Böylece web sitenin içerikleri çok hızlı bir şekilde indekslenecektir.

WordPress ile yapacağınız sitenin SEO uyumlu olmasını istiyorsanız yukarıda bahsettiğim maddelere göz atmanız yeterli olacaktır.

 

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
2266 okunma
1 SEO Uzmanı

1 SEO Uzmanı Ajansı kurucusu. Aynı Zamanda Türkiye'nin en iyi SEO uzmanları arasında ilk 10 içerisinde yer almaktadır.

BENZER YAZILAR

WordPress Google AMP Kurulumu

Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere Wordpre Google AMP Kurulumu Naıl Yapılır onu anlatacağım Google AMP na ıl Kurulur Web itenin yazılım Tabanı WordPre olan...

WordPress SEO Problemi ve Çözümü

WordPre kullanılarak bir internet ite i yapmak hiç de zor değildir fakat ite kurmak ıralamalarda yer alacağınız anlamına gelmezİlk iteyi yaparken SEO uyumlu bir web adre i olma a...