• EN AT

Alexa’da Yükselme Teknikleri

Alexa da yükselme tekniklerinden önce Alexa nedir sorusunun cevabını siz ziyaretçilerimizle paylaşacağım.

Alexa Nedir ?

Alexa, merkez ofisi America Birleşik Devletinde olmak üzere e-ticaret sitesi olan Amazon şirketinin, web sitelerinin ölçümleriyle ilgilenen ve SEO ile ilgili araçları önümüze sunan bir internet şirketidir.
İnternet ortamında gördüğünüz bütün siteleri belirlenen kriterler doğrultusunda sıralamaya koyan bir kuruluştur.Her web sitesinin en ince ayrıntısına kadar analiz edip rapor oluşturan Alexa firması tüm Dünya üzerinde etkisini göstermektedir.
İlk çalışmaları 1996 yılına kadar eskiye gittiğinden firmanın alt veri tabanı çok güçlüdür.Bu veri tabanlılığı üstünlüğünden dolayı aklınıza gelebilecek her türlü internet sitesi için araştırma yapmak istendiği zaman ilk olarak Alexa tercih edilmektedir.
Alexa sitesinden sıralama için ölçüm yapılırken ölçüm yapılan siteye giren kullancıların hareketleri göz önünde bulundurulur ve ölçümleme ona göre belirlenir.Belirlenen durumlar arasında ise kullancı girdiği siteye arama motoru üzerinden mi girmiş yoksa adres çubuğundan mı girmiş diye bakılır.Bir başka yöntemde girdiği site içinde durduğu süre dikkate alınır ya da site içerisinde kaç sayfaya girilmiş diye bakıp bir rapor oluşturulur.

Alexa Sıralaması Önemli mi ?

Alexa sitesinin bütünüyle doğru veriler vermemektedir, yaklaşık olarak verileri verir ve sayar analiz yaptığınız siteler hakkında genelleme yaparak yaklaşık şekilde size bir fikir iletir.
Yani Alexa bir site hakkında hiç bir zaman kesin bir dilde konuşmaz söylediği her cümle yaklaşık olarak söylenen sıralama olmalıdır.
Alexa firmasının verdiği sıralama raporları reklam veren kullanıcalar üzerinden dikkat çekmektedir.Reklam veren kullancılar reklam vermeden önce Alexa verilerine bakarlar ve hit sayısı yüksek olan sitelere reklam vermek isterler.
Alexa raporları aynı zamanda SEO uzmanlarını gözetlemek amacıyla da kullanılır.Bir SEO uzmanının çalışmalar yaptığı web sitesine Alexa raporlarına bakarak çalışmalarının ne kadar derece de başarılı çalışmalar yapıldığı üzerine fikir üretilir.

Alexa’da Yükselme Teknikleri

Alexa sitesinde yükselmek için bazı teknikleri uygulamanız gerekir.Bunları maddeler halinde listelemeye çalışacağım

-Kullandığınız arama motoruna Alexa’nın araç çubuğu olan Alexa Toobar’ı yükleyin
-Başka kullancıları araç çubuğu kullanma konusunda taktik verin
-Birden fazla bilgisayarınız var ise tüm bilgisayarlarınızda araç çubuğunu Alexa eklentisi olanı kullanarak kendi web sitenizi de arama motorunda ana sayfa haline getirdiğinizde farklı internet ıpsi kullanıldığı zaman işinize yarar haline gelecektir.
-Web sitenizin düzenli olarak güncelleyin her gün gözden geçirin.
-Kullancılara siteniz hakkında yorumlar yazmasını ve Alexa da oy kullaması konusunda teşvik edin.
-Alexa firması hakkında içerik yazısı kullanın.
-Başka forumlarda internet sitenizin reklamını yapın.Özellikle forumlarda ki kullanıclarda Alexa araç çubuğu olursa sizin için yükselmede çok faydalı bir yöntem olucaktır.
-Üst düzey yöneticiler hakkında içeriğinizi geliştirin,hosting şirketleri hakkında yazılar yazın.
-Sosyal medyada mesajlar oluşturun özelliklede Asya kıtasının Sosyal ağında yükselme olasılığınız daha fazla olur çünkü Alexa firması Asya da en iyi sıralamasını almaktadır.
-Sitenizde webmaster sekmesi yapın.
-Ziyaretçi getiren sosyal imleme sitelerine yazılar yazın
-Siteniz hakkında büyük şirketlere reklamlar verin
-İnternet sitenizin bir bölmesini Alexa kategorisi olarak kullanın.O kategorinin içine günlük güncel makale ve haberleri girip sitenizde yayınlayın.
-Günlük güncel ve popüleritesi yüksek olan konuları rapor edin ve her zaman Google’da bir içeriğinize çok ziyaretçi geldiğinde eklediğiniz konu içerisine Alexa profil linkinizi ekleyin.
-Yaşadığınız ortamdaki tüm internet cafe sahipleriyle anlaşın ve site içerisindeki tüm bilgisayarlara Alexa araç çubuğunu eklenmesini isteyin ve kendi web sitenizi internet cafe bilgisayarlarında ana sayfa olarak ayarlatın.

-Web Sitenizi Alexa’da sahiplenin
-Alexa’da web site açılmış bir şekilde sitenizi sorgulayın
-Web sitenizde bir sayfada çok vakit geçirmek yerine başka sayfalarda göz atın.
-Başka kaynak kullanmak yerine bütün resim vs. gibi dosyaları kendi bünyenizde barındırın
-Yazı içlerinde daha çok resim kullanın
-Alexa’ya link verin
-Alexa sorgulama miktarını her daim arttırmaya özen gösterin
-Web site içeriğinizi diğer sitelerde gösterin
-Sitenizin daha süratli açılmasını sağlayın
-Sitenizin sorgu miktarını arttırın. Bunun amacıyla imacros kullanabilirsiniz.
-Web sitenize Alexa üyeliği ile 5 yıldızlı yorum yapın
-Düzenli ziyaretçi gelmesini istediğinizden dolayı sosyal imleme sitelerini kullanın
-Hit canavarı, hit sihirbazı gibi siteler kullanılabilir

Alexa’daki Sıralamayı Nasıl Görürüz ?

Eğer internet sitenizin Alexa’da gösterdiğimiz teknikler ile yükselmesini sağladıktan sonra sıralamanızı merak ediyorsanız şu yollarda ilerleye sıralamanızı görebilirsiniz.
Alexa.com adresine gidip,sitede ki arama motoruna kendi web sitesi adresini yazıp Siteniz hakkında herhangi bir yerde kaçıncı sırada olduğunuzu görebilirsiniz.
Eğer sadece Türkiye’yi istersenizde Country bölümünden Türkiye’yi seçtiğinizde hem Türkiye sıralamanızı hem de Türkiye de girien site sıralaması olarak Top 100 listesini görebilirsiniz.Bu sıralamalara göre de kendi sitenizin durumunu öğrenip,nerde olmak istediğiniz belirleyip diğer siteler üzerinde yapacağınız analizlerle eksiklerinizi görüp düzelterek  Alexa’daki sıralamanızı değiştirebilirsiniz.

 

8886 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...

           

Yorum Yap

Avatar
Her Şeyi Blogluyorum 7 Ekim 2018

Ben hit arttırma programı tavsiye etmiyorum. Onun yerine her gün yeterli uzunlukta makale girin. Düzenli olarak içerik girin, çok aranan konularda yazın.