• EN AT

Temizlik Şirketlerine SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Türkiye’de hizmet sektöründe özellikle bölgesel olarak gelişmiş en önemli hizmetlerden biri temizlik sektörüdür. Temizlik hizmeti veren firmalar internetteki gelişmelere paralel olarak çalışmalarını daha da arttırmıştır. Yani arama motoru optimizasyonu sayesinde temizlik sektörü form değiştirmeye başlamış ve büyük bir sektör olma yolunda hızla ilerlemektedir.
Peki temizlik şirketleri için SEO çalışmaları nasıl yapılır, işte bu sorunun cevabını sizlere vereceğiz. Temizlik şirketleri bölgesel olarak hizmet verirler. Bu yüzden yapılan çalışmalar öncelikle sizinle aynı şehirdeki rakiplerinizin önüne geçmektir. Temizlik şirketlerine yapılan çalışmalarda genel amaç belli anahtar kelimelerde rakiplerin önüne geçmektir. Temizlik şirketleri için yapılacak çalışmalar site içi ve site dışı olmak üzere iki başlık altında incelenmelidir. Ayrıca içeriklerin özgün oluşu, doğru anahtar kelimelerin seçimi ve rakipleri analizi çok önemlidir. İşte temizlik şirketleri SEO çalışmaları;

Site Dışı SEO Çalışması

Site dışı çalışmaları temizlik şirketleri için çok önemlidir. Yapılan site dışı SEO çalışmaları detaylı ve doğru şekilde kullanılmalıdır. Bir temizlik şirketi için yapılacak site dışı SEO çalışmaları şöyledir;
Google My Business Kaydı: Google My Business yerel olarak internet kullanıcılarının firmalara ulaşmasına yardımcı olan bir eklentidir. Bir müşteri arama motoruna doğru kelimeleri yazdığında belli bir bölgedeki ilgili sektörde hizmet veren tüm firmalara ulaşır. Buradan firmanızın hizmetlerine, haritadan adresine ve iletişim bilgilerine ulaşabilir. Ayrıca bu uygulama üzerinde müşteri yorumlarını da görerek firmanızı daha iyi tanıyabilir.
Google Harita Kaydı İşletmenizin konumu Google için önemlidir. Google haritalara işletmenizin kaydı yapılır. Buradan adres girişi yapılır ve konumunuz işaretlenir. Böylece potansiyel müşterileriniz kolayca size ulaşabilir.
Rehber Siteleri Kaydı: Bölgesel olarak hizmet veren temizlik firmalarının müşteri çekebileceği diğer bir alan rehber siteleridir. Bölgenizdeki tüm kaliteli rehber sitelere kaydınız yapılır ve buradan iletişim bilgileriniz ve linkleriniz paylaşılır.
Backlink Çalışmaları: Arama sonuçlarında iyi yerlere gelmiş kaliteli web siteleri üzerinden backlink alma çalışmaları yapılır. Verimli link inşası sayesinde firmanıza daha fazla ziyaretçi gelmesi sağlanır. Backlink yerel SEO çalışmalarında çok faydalıdır.
Google ADS Reklamları: Doğru saatlerde doğru anahtar kelimeler üzerinden Google ADS reklamları vererek web sitenizin ulaşılabilirliğini arttırabilirsiniz. Ziyaretçilerin arama sonuçlarında en üstte çıkabilirsiniz.

Site İçi SEO Çalışması

Temizlik firmalarına verilen site içi SEO çalışmaları da çok önemlidir. Bu çalışmalar site dışı müdahalelerle bir bütün içinde yürütülürse arama motorlarında çok iyi yerlere gelebilirsiniz;
Başlık Etiketi: Başlık etiketleri arama sonuçları için çok önemlidir. Bu yüzden içerikleriniz için başlıklarda doğru anahtar kelimeler geçmesi çok önemlidir. Mesela “temizlik şirketi” araması yerine “İstanbul temizlik şirketi” araması daha nitelikli bir başlık etiketidir.
Açıklamalar: Arama motorlarında ortaya çıkan açıklamalarda ilk 140 kelime çok önemlidir. Google açıklama kısımlarına belli bir alan ayırır. Bu bölgede doğru açıklamalar ile anahtar kelime ve hizmetlerinizden bahsetmelisiniz
URL Yapısı: Web sayfanızın URL yapısı çok önemlidir. Ziyaretçilerin aklında kalacak ve sayfanız hakkında bilgi verecek bir yapıya sahip olmalıdır. Web sitenizin tıklanma oranını arttıran, anahtar kelimeye sahip, URL sıralama faktörlerine uygun bir yapı belirlenir.
Mobil Uyumlu Web Sitesi: Temizlik firması aramalarının önemli bir bölümü mobil cihazlar üzerinden yapılır. Hem kullanıcı deneyimi hem de arama motoru sıralama kriterleri için mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmalısınız.
Site Hızı: Web sitenizin açılış hızı çok önemlidir. Hızlı açılmayan web sitelerine ziyaretçiler girmekten kaçınır. Bu yüzden optimizasyon çalışmaları sitenizin hızını arttıracak şekilde düzenlenir.
Site Haritası, Hakkımızda, Misyon ve Vizyon Sayfaları: Web sitenizde mutlaka site haritası olmalıdır. Ayrıca web sitenizi daha üste taşıyacak ve kullanıcılara bilgi verecek hakkımızda sayfası, misyon ve vizyonunuzu belirten çalışmalar yapılmalıdır.
Anahtar Kelime: Web sitenizin arama sonuçlarında öne çıkması için doğru anahtar kelimeler belirlenmelidir. Bunun için bölgesel anlamda size destek sağlayacak anahtar kelimeleri bulurken doğru araçlarla anahtar kelimeler belirlenir.
Temizlik siteleri için içerikler de çok önemlidir. İçerikler hakkında altta sizlere daha iyi bilgi vereceğiz.

İçerik Özgünlüğü

Temizlik şirketleri için içerikler çok önemlidir. Özellikle içerikleriniz kaliteli olmalı, uygun uzunlukta bulunmalı, kullanıcıları sizden hizmet almaya yönlendirmeli ve en önemlisi özgün olmalıdır. Temizlik firmaları için içerikler arama motorlarında üst sıralara çıkmak için bir araçtır. Bu yüzden arama motorlarının tüm isteklerine uygun tamamıyla özgün içerikler oluşturulmalıdır. Ayrıca sitenizde düzenli olarak belirlenen anahtar kelimelere odaklı içerikler girilmelidir.

Rakip Analizi

Bölgesel olarak sizinle aynı alanda hizmet veren temizlik firmalarının çalışmalarını da takip etmeniz gerekir. En doğru araçlarla rakiplerinizin de çalışmaları analiz edilir. Rakiplerinizin çalışmalarından yola çıkarak sizleri daha üst sıralara çıkaracak çalışma takvimi ve uygulanacak yöntemler belirlenir. Bölgesel olarak yapılacak çalışmalarda rakip analizleri üzerinden sonuç almak çok daha kolaydır. Temizlik sektöründe doğru SEO çalışmalarıyla kolayca rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

9197 okunma
Kader Öktem

6 yıldır SEO ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım. Uzmanlık Alanım : Doğal SEO teknikleri ile web sitelerini Google ve diğer arama motorlarında yükselmesi ve ziyaretçilerinin artmasını sağlamaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...