• EN AT

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri

SEO, arama motorlarında sıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak isteyen her web sitesinin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır. Web sitenizin arama motorları üzerinden daha fazla organik ziyaretçi alabilmesi için kullanabileceğiniz Güncel SEO teknikleri vardır.

Arama motorlarında sıralama elde edebilmek adına profesyonel SEO çalışması yürütmeniz gerekiyor. Web sitenizde hedeflediğiniz unsurlara göre farklı SEO teknikleri işinizi kolaylaştıracaktır. Birçok firma web sitesi için profesyonel SEO ajanslarından yardım alıyor.
SEO ajansları ekibiyle birlikte web siteniz için en doğru SEO tekniklerini uygular ve arama motoru performansınızın yükselmesine katkı sağlar.

Web siteniz için kullanabileceğiniz etkili SEO teknikleri şu şekildedir;

Mobil Uyumlu Web Sitesi Kullanın

Web sitenizde en iyi performansı alabilmek için en etkili SEO teknikleri arasında web sitenizin mobil uyumlu olması geliyor. 2015 yılında yapılan Google güncellemesi sonrasında mobil uyumluluk en önemli sıralama faktörleri arasında yerini aldı. İnternet kullanıcıların en yoğun mobil cihazlar üzerinden arama yapıyor. Bu yüzden sizler de daha üst sıralarda yer almak için mobil dostu internet sitesine sahip olmalısınız.

Kullanıcı Deneyimini Geliştirin

Web sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilmek için en önemli unsurlardan biri kullanıcı deneyiminin yüksek olduğu bir web sitesi oluşturmaktır. Web siteniz ilgi çekici olmalıdır. Ziyaretçiler hem tasarım hem de deneyim açısından sitenizde zaman geçirmeye hevesli olmalıdır. Ziyaretçilerin web sitenizde geçireceği süre arama motorları için önemlidir. Kullanıcı deneyimini geliştirme etkili bir SEO politikasıdır.

Sosyal Medyayı Tetikleyici Olarak Kullanın

Arama motorlarında daha iyi sıralama elde edebilmek için sosyal medyanın gücünü kullanın. Her geçen yıl sosyal medya kullanım oranı artmaktadır. İşletmeniz sosyal medyada yer alırsa insanları web sitenize daha çok çekebilirsiniz. SEO için sosyal medya çok etkili bir tetikleyicidir.

Profesyonel SEO Araçları Kullanın

SEO teknikleri verimini görmek için profesyonel SEO araçlarını kullanmanız gerekiyor. Doğru araçlar web sitenizin SEO performansını arttırmanız için size detaylı raporlar sunar. Araçların önemli bir bölümü web sitelerinin SEO performansını arttırmak adına tasarlanıyor.

Güçlü Backlinkler Alın

Backlink ilk günden bu yana en etkili SEO teknikleri arasındadır. Arama motorlarındaki sıralamanızı arttırmak için web sitenize çok sayıda kaliteli ve güçlü bağlantılar edinin. Güçlü backlinler oluşturma ve bu kaliteyi koruma web sitenize büyük fayda sağlayacaktır.

Doğru Anahtar Kelimeleri Belirleyin

SEO çalışmalarının temeli arama motoru ziyaretçilerinin arama sorgularında yazdıkları kelime grupları üzerine odaklanmaktır. Bu yüzden web sitenizin görünür hale gelmesi için doğru anahtar kelimeleri kullanın. Web sitenizde hedeflediğiniz anahtar kelimelerde semantik anahtar kelimeleri tercih etmelisiniz. Mümkün olduğunca uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmaya çalışın.

Kaliteli ve Özgün İçerikler Oluşturun

SEO çalışmalarının temelleri arasında içerik çok önemlidir. Web sitenizin yerini arttırmak için kesinlikle kaliteli ve özgün içeriklere ihtiyacınız var. Ziyaretçilerinizin kullanıcı deneyimini arttırmak adına uzun, ilgi çekici ve bilgi kaynağı olarak kabul edilebilecek içerikler oluşturun. Ayrıca içeriklerinizin özgünlük kontrollerini düzenli aralıklarla gerçekleştirin. İçeriklerinizin de güncel olmasına özen gösterin. İçeriklerinizde başlık, meta acıkması gibi tüm detaylara dikkat edin. Alt başlıkları ve görsel optimizasyonu da es geçmeyin.

Site İçi Analizleri Yapın

Web sitenizdeki en etkili SEO teknikleri arasında her zaman sitenizi analiz etmeniz yatar. Web sitenizi düzenli olarak detaylı olarak analiz edin. Sonrasında web sitenizde SEO’ya uygun olmayan hataları hemen ortadan kaldırın. Tüm sayfaları etiket, başlık, link yapısı, açıklama gibi birçok unsura göre güvenilir araçlarla düzenli olarak analiz edin.
Site Hızı Optimizasyonu Gerçekleştirin
Web sitenizin SEO performansını arttırmak için belli bir hızda olması gerekiyor. Sitenizin hızı düşükse gerekli optimizasyon çalışmalarını yürütün. Siteniz ne kadar hızlı olursa hem kullanıcı hem de arama motorları açısından performansı artacaktır.

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Web sitenize yönelik SEO stratejisi geliştirmeden önce evvela hedef kitlenizi tanımanız gerekiyor. Hedef kitleniz web siteniz üzerinde ne istiyorsa, alışkanlıkları neyse tüm çalışmalarınızı ve hedeflerinizi potansiyel ziyaretçilerinize uygun optimize edin.

İnfografik ve Video Gibi Multimedya Ögeleri Kullanın

Web sitenizde sadece metin içerikleri olması kullanıcı ve arama motorları açısından olumsuz bir özelliktir. Web sitenizde son dönemlerde oldukça popüler hale gelen infografikleri kullanmaya başlayabilirsiniz. Kullanıcılara istatistikler vererek sayfanızı ilgi çekici hale getirin. Ayrıca video içerikler oluşturarak kullanıcıların sayfanızda kalmasını sağlayın.

Uzun İçerikler Oluşturun

Amerika’da ortaya koyulan SEO araştırmaları en etkili SEO teknikleri arasında uzun içeriklerin olduğunu gösteriyor. Amerika’da ortalama 1890 kelime olan içerikler ilk sıralarda kalıcı olarak kendine yer buluyor. Bu yüzden Google’da öne çıkmak için mutlaka uzun içerikler oluşturun. Kaliteyi bozmadan, rakiplerinize dikkat ederek, içeriğin konusuna uygun en az 1000 kelimelik içerikler oluşturmanız gerekiyor. Düzenli zengin içerikler paylaşarak sayfanızın kalitesini arttırabilirsiniz.

Site İçinde Kaliteli Link Ağı Oluşturun

Web sitenizde kullanıcıların daha fazla vakit geçirmesini istiyorsanız site içinde kaliteli bir link ağı oluşturmanız gerekiyor. Bu sayede hem kullanıcıların alakalı sayfalar arasında gezinerek daha fazla vakit geçirmesini sağlayabilir hem de tüm sayfalarınızın indeks almasını sağlayabilirsiniz. Sitenizde alakalı yazılar arasında birbirine link vermeniz doğru SEO teknikleri arasında olacaktır.

40548 okunma
Kader Öktem

6 yıldır SEO ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım. Uzmanlık Alanım : Doğal SEO teknikleri ile web sitelerini Google ve diğer arama motorlarında yükselmesi ve ziyaretçilerinin artmasını sağlamaktayım.

BENZER YAZILAR

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...

SEO ile Web Site Ziyaretçisi Arttırma

SEO ile Web Site Ziyaretçi i Trafiği Arttırma Yöntemleri İşletmeler ya da birey el web ite ine ahip olmakla iş bitmiyor Web ite ini kurduktan onra a ıl mücadele başlıyor Web itenizi...