• EN AT

SEO Arama Motoru Optimizasyonu Nedir ? Nasıl Yapılır ?

SEO NEDİR ?

SEO bir başka deyişle Search Engine Optimization, arama motorunda SEO ile ilgili işlemleri ile internet sitelerini hiçbir şekilde zorlanmadan taraması ve analiz etmesi için oluşturulan düzenlemelerdir. SEO Türkçe de Arama motoru optimizasyonu demektir.
SEO,özellikle Google’a yönelik bir oluşum olan iyileştirme ve internet siteleri için bir optimizasyon çalışmasıdır.
SEO Türkiye’de 2007 senesinde adını duyurmaya başlamıştır. Hızla yükselen internet kullnaımı sayesinde arama motorlarına olan ilgide doğru orantı şeklinde artmıştır.Bu artan ilgi sayesinden aşağı yukarı 50 milyondan fazla kullanıcıya sahip mükkemmel bir pazarlama kanalı ortaya çıkmıştır.
İnternet sitesi kullanıcıları arama motorlarında kendi anahtar kelimeleri arandığında üst sıralarda yer almaları kendileri açısından değerli bir hale gelme noktasına gelmiştir. Bu yüzden Search Engine Optimization internette oluşan markalar için reddedilmeyecek fırsat ve yatırım getirisi açısından mükkemel bir pazarlama olanağı haline getirilmiştir.
SEO için internet sitesi içeriğinde yapılan değişikliklikler yazılım ve içeriği ilgilendirir. Hatasız ve SEO uyumlu yazılan bir içerik Search Engine Optimization algoritmaları sayesinde sizi daha üst sıralara taşıyacaktır.Yani siteniz için her daim güncel ve özgün içerik yazmanız SEO tarafından farkedilerek sizin yararınıza işlenecektir.
Yazılım alanın da SEO yine aynı mantıkla çalışır aslında sitenin yazılan HTML kodları içerisinde meta başlıklar ve meta tanımlarından başka da URL’ler sitenin haritasında düzenlenmesinde, Google’da daha üst sıralamada çıkmanıza yardımcı olur. Bu sitenin üst sıralarda çıkmasına yardımcı olan ön koşul o sayfanın Google’ın robotları üzerinden işaretlenmiş olmasıdır. Google işaretlemediği bir sayfayı, çıkarılan sonuçlar arasında gösteremez. SEO ise burda devreye girerek yaptığı çalışmalar sonucunda sitenizin endekslenmesini sağlar.Herhangi bir firmanın web sitesi SEO ile uygun bir pazarlama haline getirilirken o siteye giren kullanıcılarında güncel ve düzgün bir içerik ve görsel sunulmuş olacaktır. Bunun nedeni de ortalama bir şekilde Google’ın özellikleri ile başka bir web sitesinin önde olabilmesinde gereken şartların çoğunun benzer olmasıdır. Böylelikle elde edilen bir başarı diğer başarıya da beraberinde getirir.
SEO, reklam çalışmalarınızı yükseltir, kullanıcı sayısı artar, web sitesinde geri bildirimler yükselir, sitenizin oluşan her türlü değerini korur ve düzenler ve sitenizin piyasada ki marka değerini yükseltir.

SEO’nun ne olduğu detaylıca açıkladık şimdi SEO Nasıl Yapılır sorusunun cevabına geldi.

SEO NASIL YAPILIR ?

SEO çalışması zordur ama yapıldığı zaman site için değerli bir çalışmadır. Diğer çalışmalara oranla SEO çalışmaların hepsi size istediklerinizin ve aradıklarınızın sonucunu gösterir işinize yarayacak şeyleri size sunar. Size istediklerinizi sunması e posta üzerinden gelen trafik artışını ve siteniz hit sayısında da trafik artmasını sağlar.
Her ne kadar iyi çalışma yaparsanız size bunların geri dönüşü de o kadar iyi olacaktır.
İnsanlar kafalarının içinde ki cevap bulamadığı soruları arama motoru olan Google yöneltir. Bir olayı nasıl çözebiirim, bu işe nasıl başlayabilirim, bazı şeyleri nasıl ayarlayabilirim vb pek çok soruyu Google’a soru olarak yöneltir bunun akibinde de karşılarına gelen sayfalardan bu cevapları bulmak isterler.
Bu karşınıza çıkacak olan cevapların, kafanızda soru işareti kalmaması amacıyla en iyi olması gerekir işte bu durumda da ortaya SEO çalışması yapılması gerekir. SEO en yalın bir şekilde sizin sorununuzu çözecek işinize yarayacak çalışmalar topluluğudur.
SEO çalışmaları yapılmasında genel etkenleri söyledik ve bu çalışmaların hangi temellere dayandığını bir başka değişle nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağım
İnternet siteniz de anahtar kelime belirlemeniz de ve yazınıza yerleştirmemizde, içerik yazarak en iyi yöntemleri kullanma, uygun verileri girme, internet sayfanızın yüklenme süresi, sitenizin bağlantı yapısı, sayfanızın yapısına uygun resim güncelleştirmeleri olarak SEO çalışmaları yapılır.
Bu değinilen açıklamalar dışında SEO çalışmaları iki şekilde yapılır.Site içi SEO ve Site dışı SEO olmak üzere iki şekilde yapılır.

Site İçi SEO Çalışmaları

İnternet sitenizin içeriği hakkında detaylı kelimeler ile düzgün anlatımı, site içeriğinizin her daim güncel kalması, web adresinizin yapılışında ki SEO uygunluğu konusunda ki uygunluklar ve sitenizin kullancı için oluşan teknik durumları.
Site içi SEO çalışmaları web sitenizde kontrolü elinizde olan ve değişimler yapacağınız her türlü şeyle ilgilidir. Bu sebeple SEO çalışmalarınızın düzgün bir çalışma uygulanmasını istiyorsanız çalışmaya Site içinden başlamka mantıklı olacaktır.
SEO diğer amacı yaptığınız site için kullanıcılar tarafından maddi bir kaynak haline gelmesi.Bu çalışmalar şu maddelere dikkat alınarak yapılır.

-Anahtar Kelime
-Arama Kapasitesi
-Diğer Web siteler arasında Rekabet
-Çalışmalarınızın bir amacı olmalı
-Kaliteli ve Özgün İçerik

Site Dışı Çalışmaları

Site içini düzenledikten sonra sitenin dışını oluşturan aynı zamanda web sitemizin işleyiş ve marka bir değer kazanma bize maddi bir kazanç getirme konusunda en önemli rol oynayan SEO site dışı çalışmalarıda şu şekilde yapılır.
-Arama motorunda görülecek başlık ve açıklamalar
-Sayfanızın içeriğine yazı girdikten sonra o konunun başlığıyla ilgili etiket
-Yazınızın açıklamasıyla ilgili etiket
-Sayfanızın arama motorunda yüklenme hızı
-Web adresinizin URL yapısı
-İçerik içinde girilmesi gereken yazıyla alakalı görsel kullanımı

 

16282 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...

SEO ile Web Site Ziyaretçisi Arttırma

SEO ile Web Site Ziyaretçi i Trafiği Arttırma Yöntemleri İşletmeler ya da birey el web ite ine ahip olmakla iş bitmiyor Web ite ini kurduktan onra a ıl mücadele başlıyor Web itenizi...