• EN AT

ASP SEO

ASP SEO uygulamaları günümüz de ASP kodlamasıyla yapılan web sitelerine uygulanması gereken bir yapı haline gelmiştir. ASP SEO uygulama yapımı ASP.NET,ASPNET MVC gibi yönetim sistemlerinde kullanılıyor olması ASP SEO’nun yaygınlaşmasında etkili olmuştur. ASP SEO uygulaması ilk halinde çıktığında karmaşık bir hal alsada, ASP SEO’ya gelen güncellemeler ve yenilikler sayesinde ASP SEO daha rahat yapılabilir ve uygulanabilir hal almıştır. Bu yaygınlaşmadan ötürü biz de bugün ASP SEO’nun detaylarına inmeye çalışacağız.

ASP SEO SORUNLARI

ASP SEO, uygulaması yapılmamış bir siteyi arama motoru arama kriterlerine getirilse büyük sorunlar ile karşılaşabilirler. Yani uygulaması yapılmayan bir siteyi bir arama motoru botları ziyaret ederse o site için en kötü durumlardan biri oluşur. Eğer site geliştiricileri ASP.NET ve ASP.NET MVCleri doğru yerlerde kullanmazlar ise bu yanlışlığın üstüne birde SEO çalışmaları olmaz ise arama motorlarında üst sıralara çıkmak için index alırken bir çok site sorunu ile karşılaşırlar. Bu durumlarda oluşabilecek site sorunlarıyla alakalı durumları aşağıya listeleyip açıklayacağım.

Bazı ASP Sayfaları Tamamen Görünmezler

Bu durum size de biraz enteresan geliyordur. Açıkçası olmaması ve yaşanmaması gereken bir sorun. ASPNET 2.0 üstünde bir hata arama motorlarına yansımaktadır. Bu hatalar bazı durumlarda 500 sayfa hatası da verebiliyordu. ASP üzerinden kullanıcıya bir istek sunulduğunda, arama motorlarında ki yorumlayacı botlar sayesinde kullandığınız tarayıcının güncelliğine ve basamağına göre size raporlar oluşturur. Kullanmakta olduğunuz şayet HTML32 TextWriter klas ise aniden bir HttpContext RewritePath uygulamasını çağırmanız 500 sayfa hatasını karşınıza getiriyordu. 500 sayfa hatası google botları sitenizi kontrole geldiğinde ve sitenizi indexlerken oluşuyordu. Yeni güncellemeler ile bu riskler ortadan kalkarken, güncelleme kullanılmayıp oluşturulan eski siteler bu hata oluşumu için risk konumunda bulunmaktadırlar.

LinkButton <> Hyperlink

Net Framework Türkçe adıyla çerçeve sistem oluştururken siteler için hyperlink kadar küçük bir sistem oluştu ve bu sistem daha sonra büyüye büyüye javascript karmaşıklığına dönüştü. Siz web sitesi kullanıcıları yavaş bir LinkButton ile işlem yaparken bu durum SEO açısından doğru karşılanmıyor. Bunun sebebi sitenize verdiğiniz URL yavaş olduğundan sunucu ile haberleşme de sorun yaşanıyor bu sorundan ötürü siz kullanıcılara gelecek bilgiler de yavaş gelerek güncelliğini kaybediyor. Web sitelerinde %100 güncelliğe ve doğruluğa önem veren SEO böyle durumlarda Web sitesine karşı çıkarak onu aşağılara indiriyor.

Viewstate Gezinme Hızını Aşağılara Çeker ve Hit almanızı Etkiler

Web sitenizde kapatabileceğiniz her zaman da mümkün oldukça Viewstate kapatmaya çalışın. Çünkü site hızınız yavaşlamakla kalmaz sitenize ziyarete gelecek ziyaretçilerinize de etkiler. Sayfa boyutunuz büyük ise girdiğiniz güncel içeriği aşağılara çekerek görünmemesini sağlar. Bu sizin için istenilen birşey değildir. ASP SEO’nun doğru oluşumu için site içi sayfa geçişlerin hızlı, site içeriklerinin güncel ve görünür bir yerde olması önemlidir. ASP SEO yapımında site sayfalarınızın hızının yüksek boyutunun ise küçük olacak şekilde ayarlanması gerekir. Bu Viewstate’nın çözümü için ya onu tamamen yok edeceksiniz ya da onu sitenizin en altına taşıyacaksınız.

Datagrid Kullanmayı Bırakın

Siteniz de sayfalama oluştururken ve o sayfaya içerik girerken Datagrid kontrolü altında kullanılan bir sayfalama yöntemidir. Bu yöntem ile ASP SEO yaparken kullanılan ve SEO dostu olmayan bir yöntemdir. Datagrid ile yaptığımız işleme paging deriz. İşlemi yaptığımız sayfa da değişik ve gereksiz uzun sayfa linklerinin bulunduğu için ASP SEO yapımının düşmanıdır.
Bir sayfada aynı URL bağlantısı için farklı şekilde linklerin bulunması Google botları tarafından doğru karşılanmaz.

ASP SEO’da Yapılması Gerekenler

Google başta olmak üzere diğer arama motorları sürekli olarak kendilerini yenileyen ve algoritmalarını güncelleyen yapılardır. Bu oluşan güncellemeler ile birlikte SEO uygulamalarını site içeriğinde kullanmak zorunlu hale geliyor. Bu zorunluluğu yaptırırken profesyonel olarak SEO hizmeti almak zorunluluğunu hissediyoruz. Hem google botlarını takip edecek, algoritmaları bilecek hemde gereken yerlerde doğru müdahaleleri yapacak profesyonel kişilere ihtiyaç duyuluyor. İş konusu da ASP SEO olunca bu konu daha bir önemli bir gelişme haline geliyor. Bu önemli gelişmede devre Microsoft’un hazırladığı ASPNET MVC ile daha iyi bir SEO dostu içerikler yazıp uygulamalar geliştirebilirsiniz. Bu konuda Microsoft ücretsiz olarak siz kullanıcılara araçlar sağlıyor.

3042 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...