• EN AT

Black Hat SEO Nedir?

Arama motorlarında üst sıralara çıkmanın yolu bu servislerin çalışma prensibine yönelik çalışmalar yapmaktan geçmektedir. SEO olarak adlandırılan arama motorlarının algoritmaları dinamik bir yapıya sahiptir. Google son yıllarda yüzlerce algoritma değişiklikleri yapmaktadır. SEO uzmanları da web sitelerini üst sıralara çıkarmak için farklı teknikler geliştirmektedir. Ancak bazı kişiler internet ortamında uygun olmayan çalışmalarla üst sıralara çıkmaya çalışmaktadır. Bu çalışmalara ise black hat SEO adı verilmektedir.

Google arama motorunda üst sıralara çıkmak için yapılan bu çalışmalar etik olmayan yöntemlerdir. Bu yüzden profesyonel olarak bu işi yapan uzmanlar ve ajanslar bu yöntemleri tercih etmemektedir. Yapılan bu çalışmaların çekici olmasının ana unsuru kısa süre içinde sonuç vermesidir. Bunun yanında çalışmalar uzun vadede üst sıralarda kalmak isteyen web sitelerinin mutlaka uzak durması gereken detaylardır. Çünkü internet dünyasında bu çalışmalar hoş görülmez. Emek vermeden elde edilen bu başarı mükemmel bir çalışma sistemine sahip olan Google tarafından kısa süre içinde cezalandırılır.

Oluşturduğunuz içeriklerin kalitesiz oluşu ve kullanıcı deneyimlerinin olumsuz olarak sonuç vermesi kısa süre içinde botlar tarafından fark edilmenizle sonuçlanır. Sonrasında ise sıralamada daha geri planlara düşebilir ya da cezalar alabilirsiniz. Çünkü Google üzerinde sonuç odaklı yapılan istatistikler artık kullanıcı deneyiminin dikkate alındığı sonucunu bizlere göstermiştir. Bu yüzden kullanıcılardan geçer not almayan sayfalar ne yaparsa yapsın sıralama kaybedecektir.

Black Hat SEO Kurtulma Yolları Nelerdir?

Black hat SEO web sitesi sahipleri tarafından yapılabileceği gibi başkaları tarafından da web sitenize zarar vermek için yapılabilir. Bu yüzden etik olmayan bu müdahalelerden kurtulma konusunda geçerli yöntemleri bilmenizde fayda vardır. Bu yöntemler;

Anahtar Kelimeleri Doğru Kullanın

Anahtar kelime SEO çalışmaları için oldukça önemli bir detaydır. Bazı web siteleri içeriklerde çok sayıda anahtar kelime yığarak kısa süre içinde sonuçlar almaya çalışır. Bu yüzden web siteniz için oluşturulan içeriklerde geçecek anahtar kelime sayısı ve oranı doğru şekilde belirlenmelidir. Çünkü kullanıcılar fazla anahtar kelime kullanılan metinleri okuyamazlar. Çünkü bu kadar fazla yığılma olursa anlam bütünlüğünü sağlamakta zorluk çekebilirsiniz.

Bunu sizlere kısa bir olayla açıklayalım. Diyelim ki “En çok tercih edilen spor ayakkabı türleri” anahtar kelimeli bir içerik yazdığınızı varsayalım. İçeriğiniz içinde “En çok tercih edilen spor ayakkabı türlerini sitemizde bulabilirsiniz. En çok tercih edilen spor ayakkabı türleri dört mevsim giyilebilir. Ayrıca en çok tercih edilen spor ayakkabı türleri farklı fiyat aralıklarında satılmaktadır.” gibi sürekli anahtar kelimeyi barındıran cümleler geçerse bu kaliteli bir içerik olmayacaktır. Bu yüzden içeriklerinizi kaliteli şekilde oluşturmalısınız.

Sahte Linkleri Belirleyin

Link inşa yöntemi bir SEO çalışmasının temelleri arasındadır. Bazı siteler bu durumu abartarak kullanıcılara istemeyecekleri linkleri sunmaktadır. Ayrıca bazı kötü niyetli kişiler web siteniz için işlevi olmayan ya da zarar verecek düzeyde backlinkler verirler. Genelde link satın alma çalışmalarında bu olumsuz örnekleri görebilirsiniz. Arama motorları nezdinde web sitenize bu linklerden gelen kullanıcılar olumlu bir değerlendirme ögesidir. Ancak alakası olmayan linkler, spam linkler ve kötü niyetli çalışmalar web sitenizin ceza almasına yol açabilir. Bu yüzden düzenli aralıklarla web sitenizdeki backlinkleri kontrol ederek sahte linkleri ortadan kaldırın.

Spin İçerik Kullanmaktan Kaçının

Arama motorları botlarının en çok dikkat ettiği konuların başında özgün içerik gelir. Bu yüzden birkaç web sitesinden alarak derme çatma birleştirdiğiniz bir metne web sitenizde yer vermeyin. Bunun için kaliteli yazarlarla çalışın, içerik oluşturmak için vakinizi ayırın ya da içerik oluşturma bütçenizi arttırın. Bazı spinleme programlarıyla yapılan ya da yazarlar tarafından kalitesiz, özgün olmayan şekilde yazılan içerikleri sitenize eklemeyin. Düzenli olarak içeriklerinizin kontrollerini yapmaya özen gösterin.

Markup Spamına Düşmeyin
Markup arama motorları botlarında içeriğin daha iyi anlaşılarak listelenmesi için verdiğiniz koddur. Böylece hem kullanıcı hem botlar sitenize daha fazla ziyarette bulunabilirler. Ancak spam anahtar kelimeler kullanıp kullanmadığınızı iyi araştırın.

Hacklink ve Gizlenen Linklerden Kurtulun

Hacklink en çok kullanılan black hat SEO çalışmaları arasındadır. Web sitenizden izin almadan link gizlenmişse bunu belirlemek için çalışmalar yapın. Ayrıca sizler de izin almadan bu tarz bir link inşa etme işleminden kaçının. Google hacklink ve gizlenen linklere karşı son derece acımasız davranmaktadır.

Bu teknik black hat SEO çalışmalarında en çok başvurulan yöntemdir. Bu çalışma sektörünüzde çok güçlü olan sitelerin sahiplerinden izin almadan farklı tasarım teknikleri kullanarak link gizlemenizdir. Bu çalışmalar kısa süre içinde web sitenize oldukça yararlı olur. Ancak uzun vadede önerilen bir yöntem değildir.

Sosyal Medyada Spamından Uzak Durun
Sosyal medya uygulamaları son zamanda reklam kampanyalarının döndüğü alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Sosyal medya uygulamaları üzerinde ziyaretçi ve botları yanıltan spamlar yapmaktan kesinlikle kaçının. Ziyaretçilere hiç beklemedikleri bir sayfa vermekten kaçının. Böylece ziyaretçilerin geri dönüşünü yeniden sağlayabilirsiniz.

Link Çöplüğünden Bağlantı Kurmayın

Bazı web siteleri sadece bağlantı oluşturmak amacıyla hizmet verir. Bu sitelere link çöplüğü adı verilir. Buradaki içerikler kalitesizdir ve çok sayıda link olduğu için kısa süre içinde ceza alırlar. Bu yüzden web sitenize link çöplüğü sitelerden bağlantı sağlamayın ve web sitenizi bu amaçlar için kullanmayın.

Küçük Metin Çalışmalarını Yapmayın
En az uygulanan ancak etkili olan black hat SEO çalışmaları arasındadır. Görsellerin alt etiketlerine çok küçük puntolar koyarak çok sayıda kelime yazılma yöntemiyle ziyaretçi elde etmek istenir. Ancak bu işlemler yoğun anahtar kelime kullanımı sebebiyle kısa süre içinde botlar tarafından fark edilir ve geri plana düşmenize yol açarlar.

Black Hat SEO Cezaları Nelerdir?

Black hat SEO cezaları arama motorları nezdinde büyük cezalara yol açabilir;

Google Tarafından Verilen Cezalar
Google botları sürekli web sitelerini denetler. Black hat SEO’ya karşı otomatik ya da manuel cezalar verilir. Manuel olarak verilen cezalar Google çalışanları tarafından verilir. Bu cezalarda söz konusu sorunu ortadan kaldırdığınızda Google’a haber vererek kurtulabilirsiniz. Ancak otomatik cezalar çözümü kolay olmayan cezalardır. Bu yüzden düzeltilmesi zaman alabilir.

Arama Sonuçlarında Geri Düşme
Black hat SEO’ya yönelik bir çalışma yaptığınız belirlendiği anda SEO çalışmalarınızın kalitesine bakılmaksızın geri plana düşersiniz. Bu durumda uzun bir süre çalışmalarınızı yürüterek eski yerinize gelmek için çok emek verirsiniz.

Kara Liste (Spam)
İnternet dünyasında spam olarak bilinen terim kara liste olarak da bilinir. Google kurallara uymayan, Black hat SEO yapan ve virüs bulaştırma durumu olan siteleri dizinlerinde engeller. Bu sayede web siteniz sıralamalara giremez. İlk etapta kötü bir yazılım olduğunu belirten kırmızı bir uyarı çıkar. Bu sorunu verilen süre içinde çözmezseniz kara listeye girersiniz. Bu süreçten sonra web sitenizi çıkartmak zor olur. Bunun için yoğun bir şekilde çalışmanız gerekir.

Sonuç olarak black hat SEO çalışmaları ne kadar kısa sürede etkisini gösterse de uzun vadede web sitenize ve yaptığınız yatırıma zarar verecektir. Bu yüzden etik olarak görülmeyen bu yöntemleri kullanmayın ve size karşı uygulanmaması adına da sürekli çeşitli araçlarla belirttiğimiz noktalarda kontrollerinizi yapın.

6925 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...