• EN

Breadcrumb Nedir, Nasıl Kullanılır?

Breadcrumb Nedir ?

Türkçe ismiyle “sayfa işaretleri yolu” olarak bilinen Breadcrumb siz kullannıcıların ve Google botlarının ve arama motoru botlarında web sitemizde yer alan aşamalı içerekleri anlamasına ve bu yapı üzerinde hareket etmesine yarayan bağlantılar topluluğuna verilen addır. Birden fazla alt kategorilerden oluşan herhangi bir konulu siteniz daha kolay ve hızlı gezilebilmesini sağlayan sistemdir.
Türkçe’de kullanılan  anlamı Ekmek Kırıntısı olan Breadcrumb, sitenize giren kullanıcıların hangi sayfa bölümünde olduğunu ve bu sayfanın sitenizin kategori aşamasında neresinde olduğunu gösteren yönlendirme aracıdır. Çoğu zaman sitenizin üst kısmında yatar bir şekilde bulunan Breadcrumb ismini ise çoğu insanın bildiği “Hansel ile Gratel” isimli masalda iki kardeşin çıktıkları orman yolculuğunda geri dönüş yolunu bulmak için yere bıraktıkları ekmek kırıntılarından alır.
Breadcrumb, birçok sayfası bulunan internet sitelerinde yani e ticaret siteleri, bloglar vb. kategoriye geri dönmek, site aşamalarını anlamak ve ya girdiğiniz sayfa ile ilgili başka sayfaları görmek isteyen site kullanıcıları ve Google botları için vazgeçilmez bir parçadır. Kısaca anlatırsak İnternet sitenizin kullanılmasını büyük oranda artırarak arama motorları tarafından sevilir. Kullanıcı tecrübesi bakımından sayfalar arasında rahat dolaşabilmesi ve dışarıdan gelen kullanıcıların sitenizde daha uzun süre kalmasını sağlayacaktır. SEO danışmanları tarafından bilinen bir şey var ise o da girilen kullanıcılar gözetilerek yapılan her güncelleme Google tarafından tutulur ve sevilir.

Breadcrumb Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Breadcrumb Ayracı Seçimi

Breadcrumb ayracını kullanmak için önce hangisini kullanacaklarına karar vermeleri gerekiyor. Genelde sayfalar arasında ki bağlantıyı göz önünde bulundurmak için (>) “büyüktür” işareti ike ayrım yapılır. Yaptığınız site tasarımına uygun değil ise büyüktür işareti yerine tire, eğik çizgi ve nokta kullanılabilir.

Breadcrumb Büyüklüğü

Breadcrumb büyüklüğünü ayarlarken sitenize girecek olan kullanıcıları rahatsız etmeyecek ama istekleri an erişebilecek büyüklükte seçilmelidir. Biz genelde sitelerin menü boyutuyla aynı olan ya da biraz daha küçük şekilde düzenlenmesini istiyoruz.

Breadcrumb Konumu

Breadcrumb, siteniz de oluşturduğunuz etiketlerin konumu menü sütunun hemen altında ve ya sola yatık bir konumda veya ortada olmalıdır. Sağ kısmında olması fikri ise sadece site tasarımınızın gerektirdiği durumlarda kullanılmalıdır.

Sitede Hemen Çıkma Oranı

İnternet sitenizin çıkma oranı ne kadar fazla olur ise o kadar fazla sitenizde ciro kaybı yaşıyor olursunuz.
Yani amacınız kullanıcıların sitenizde devamlı gelmesi ve içeriklerinizi gezmesi sağlanmalıdır.

Breadcrumb yapısı tam da bu sırada devreye girerek, bu yapıyı kullanmayan sitelerde, kullanıcı eğer ilgili sayfa görmek istediğini göremiyorsa ya anasayfaya geri dönerek ya da çevresinde gördüğü bir linke tıklar en kötüsü ise siteden ayrılması olur.

Kullanıcı Deneyimi

İnternet sitenize gelen ziyaretçileri etkilemeyi başarıp sitenizden ayrılmamasını sağlamalısınız. Eğer sitenize gelen kullanıcınızı doğru yönlendirmesseniz, yüksek kullanılan ve gelen paralar sizin için hayal olacaktır. Yaptığınız taktikler ile sitenizden çıkılmamasını sağlamalısınız ve cironuzu arttırmalısınız.

Breadcrum Nasıl Kullanılır ?

Bredcrumb, Google başta olmak üzere çoğu arama motorunun standart bir şekilde gördüğü Schema.org etiketlemeleri ile oluşturulmuştur.
Eğer WordPress gibi hazır olan bir sistem kullanıyorsanız yoast benzeri SEO eklentileri oluşturarak sitenize bu özelliği oluşturulmaktadır. Hazır siteminiz olmayıp kendi yaptığınız yazılımı kullanıyorsanız bu yapınızı sonradan yavaş yavaş kazanıyor ve düzenliyorsanız kullanılması gereken etiket standartlarına http://schema.org/BreadcrumbList sitesine girerek ulaşabilirsiniz.

 

2448 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...