• EN

Canonical URL Nedir, Nasıl Kullanılır?

Canonical Url Nedir ?

Kullanıcıların bildiği üzere birden daha çok url’den sayfaya giriş yapılması kurulan web sitelerin en büyük korkusu olmuştur. Web sitelerin en büyük korkularının olmasının yanı sıra birden fazla url ile girilen sitelere “duplicate content” olarak algılayıp sitenin içeriğini kopya içerik olarak gösterip siteye Google yaptırımlar uguluyor. Bir sayfaya girilen aynı içeriğin birden fazla url ile ulaşımında kullanarak web sitenizi güvenli haline alabileceğiniz gibi SEO uyumlu bir etiket olan Canonical Url’yi de kullanabilirsiniz. Kullandığımız etiket tam bu süreçte işimize yarayarak bazı olumsuz yaptırımların önüne geçmek için kullanılıyor. Etiketi kullanma amacımız olan site içinde bulunan içerik ve link çakışmaları engellemek için kullandığımız SEO uyumlu link uzantısı olan Canonical Url aynı zamanda meta taglara benzemesiyle de bu sektörde biliniyor.

Canonical Url Nerede Kullanılır ?

Arama motorlarının kulanmasını istemediğiniz linkleri belirterek kodlama kısmının altına  yer verebilirsiniz.
Eğer ki kullanmış olduğunuz alt yapı WordPress alt yapısı ise Yoast pluginini kullanarak istediğim şey otomatik olarak yerine getirilmektedir. İstediklerinizi yaptıktan sonra Google da eklentiyi kurup ardından sayfanızı sayfa/yaz için oluşturduğujnuz conanical url oluşturarak baz alınacak ve Google da listeleneceksiniz..
Yinelenmiş olan içerikler genelikle site içi alanlarda bulunan ve ya kendiliğindenz bağımsız blokları anlamına gelir. Bu yapı çoğu zaman gelen yapıyla birlitke aldatıcı bir yapı değildir.
Canonical elemanı ile içerik olarak gireceğiniz birden fazla bireyin aynısı ve ya bir bezerini kullanrak birden fazla kez site içi indekslenmenin yaşanmasına engel olabilirsiniz. Daha da ayrıntılı olarak açıklayacak olursak, internet sayfalarında en azındabazılarında gündem farklı olup seçeceğiniz versiyondan sonra kalan içerikleri indexlenmemesi için başta Google olmak üzere arama motorlarına güçlü bir şekilde verilen ve kullanılan bir bildirim aracıdır Canonical. Standart sayıda yani kullandığınız sayfa sayısı ve onların versiyonlarını seçtiğimiz de ertesi gün oluşan grubun bir an hayattan ve içerikten aynı zamanda da içeriklerin yoğunluğundan dolayı grubu terke etmiştir.

Google önderliğinde arama motorları ve sayfalarn bünyesinde farklı versiyonlarına ait bağlantılar kullanılır. Eğer içeriklerde olumsuz bir durum ile karşılaşırsa içeriği indexler ve her bir olumsuz şekilde koyulmuş içeriği farklı bir sayfa olarak ele alır.

Canonical Url’in Görevi

Arama motorları nezninde aynı girilen içeriğin iki farklı link yapısı ile kendisine ulaşılması sonucu botların hangi bağlantıyı incelemeye alacağını rel canonical etiketiyle belirtmemizi sağlar.

Aynı İçerik ve Link Yolu Nasıl Tespit Edilir

Eğer ki girdiğiniz bir içeriğin site içerisinde aynı içerikten farklı bir bağlantı izlediğini düşünüyorsanız bu link yollarını test etmek için sizlere “Canonical Url Location Checker” aracını önerebiliriz. Site içerisinde şüphelendiğiniz linki kopyalayarak ve Perform Check butonuna basmanız yeterli olacaktır. Bu araçla birden fazla linki de kullanım alanınıza alabilirsiniz. Çıkacak sorunlara göre de sitenizin sayfalarını Rel Canonical etiketi ile sitenizi iyileştirebilirsiniz.

Canonical Neden Önemlidir ?

Yinelenmiş içerik site için karmaşık bir konudur. Fakat internet aramaları özdeş içeriğe sahip bir çok URL’yi tarayıp analiz ettiğinde bir sürü SEO sorununu sebep olabilir. Birinci olarak arama botlarının çoğaltılan içeriği çözmeleri gerekiyor ise benzersiz içerik olanların bir kısmını kaçırabilirler. İkincisi ise büyük ölçekli çoğaltma sıralamanızın yeteneğini hafifletebilir. Son olarak içeriğinizi doğru sıralamanıza rağmen Google yanlış URL’yi orjinal olarak gösterebilir. Bunlar gibi yaşanacak durumları önlemek amacıyla canonical önemlidir.

Canonical Etiketler Kendi Kendine Referasnslanabilir

Kanonik bir etiket geçerli bir URL gösteriyor ise sorun değil. Başka bir söyleyiş ile X,Y ve Z leri kopyaladığını düşünelim ve X’i kullanıyorsa etiketin X URL’sine X işaret ettiğini söylemek doğru bir davranış olur. Bu olay açık olarak görülebilir ama ortalık beklenmedik bir şekilde karışır.

Canonical Etiketlerle 301 Yönlendirmeleri

Kurallı etiketlerin, 301 yönlendirmeleri gibi bağlantı özdeşliği kullanarak geçip gitmediğini belirtir. Bir çok durumda, görünüşe göre tehlikeli bir soru olabilir. Bu iki çözüm yolunun, arama gezginlerini ve site ziyaretçileri için farklı iki sonuç oluşturduğunu hiç bir zaman unutmayın.

Dinamik Canonical Etiketlerinizi Nokta Kontrol Edinin

Bazen kötü bir kod, her hangi bir web sitesinin URL’sinin her sürümü için farklı bir hareket oluşturmasına neden oluyor. URL’lerinizi özellikle e-ticaret ve CMS kullanımlı sitelerde yerinde kontrol ettiğinden emin olun sakın olaki bir aksaklık yapmayın.

2483 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...