• EN AT

En İyi SEO Uzmanı

SEO Uzmanı Nedir ?

İnternet adreslerini kullanıcılar tarafından daha kolay gezinebilir ve daha hızlı bilgiye ulaşılabilir,arama motorları tarafından daha anaşılır şekle sokmak için çalışmaları yapan ve yöneten kişiye SEO uzmanı denir. SEO uzmanları kullanıcı davranışları hakkındaki bilgileri düzenleyerek internet sitelerinin yaptıkları iyileştirmeler sonucunda kullanıcılarına eşsiz deneyimler yaşatabilir.Son zamanlarda neredeyse her alanda artan olay İnternet adreslerindeki kalite düzeyidir.En yaygın arama motorları kalitesi düşük İnternet adreslerine kullanıcı göndermek istemektedirler.Bunun sebebi olarak arama motorlarının kullanan ziyaretçilerin en kısa zamanda aradıkları bilgiye ya da ürüne ulaştırmaktır.Bu durumlar SEO tarafından oluşturarak ziyaretçiye zamandan tasarruf oluşmasını sağlar.Sitelerin hem ziyaretçiler hem de arama motorları açısından optimizasyonu yapılmış şekle sokmak size kullanıcı hedeflerinize daha kolay ulaşmanızı sağlayan bir etken olarak geri döner.Bu doğrultularda bir SEO uzmanı taktik oluşturan,içerik yazarı,analist,backlink sağlayan,reklam dönüşümünü belirleyen,sosyal medya etkinliklerini ilişki eden ve yöneten bir uzman olmalıdır.

En İyi SEO Uzmanı Ne iş Yapar ?

SEO uzmanı öncelikli olarak hangi siteyi hangi kelimelerle de üst sıralara taşınması gerektiğini rapor eder.Sitenin arayüzünde bulunan,kullanıcıyla ters düşen hatalarını ve SEO’ya uymayan kısımları düzenler. Bu yüzden iyi bir SEO uzmanının azda olsa  kodlama bilgisinin olması bir farklılık göstergesi olur ve işlerde yararını sağlar.Anahtar kelimelerin rekabetini ve aranma aralığını kontrol eden SEO uzman, kendisine ayrılan bütçeyi etkili ve yararlı bir şekilde kullanmak için analiz eder.Bazı SEO uzmanları çeşitli webwaster alanlarında olan baclink satış konularını ciddi şekilde takip ederek,müşteriler ile bu kişiler arasında bir köprü görevi üstlenir.
Site içinde kurala uygun olan ve onay verdiği çalışmaları yaptırır arada kendine düşen payıda alan SEO uzmanı bunun sonucunda hem kendisi hem de çalışmayı yaptıran müşteri amacına ulaşmış olabilir.SEO uzmanı yaptığı çalışmalarda haftalık ya da anlaştıkları tarih aralağında mutlaka yapılan çalışmalarını müşterisine rapor halinde sunar.

Site İçi Seo Çalışması

Site içi SEO internet arama motorlarının her algoritma güncellemesiyle önemi daha da artan bir SEO aşamasıdır.Doğru bir SEO analizi sonrasında site içi tüm alanlara
etki edecek çalışma aşaması site içi SEO’dur.Bu yazdıklarımızdan da anlayacağınız üzere web adresiniz ait bir SEO çalışması gerçekleştirmek için SEO analizi sonrasında Site içi SEO çalışmalarının gerçekleşmiş olması gerekir.Site İçi SEO çalışması web sitemizin yazılım,tasarım,içerik ve tüm link yapısını kapsamaktadır yani siteyi bütünüyle kordine eden bir çalışmadır.Bu çalışmanın bir çok basamağı vardır ama tüm işlem basamaklarının SEO uyumlu olarak düzenlenmesi için öncelikle sitenize kapsamlı bir SEO analizi yapılması gerekir.Yapılacak SEO analizi ile birlikte sayfanın tüm içeriklerin sayfaların,sayfa başlıklarının,sayfa açıklamaların,katagorisinin,sayfa içi link yapısının,site içi tasarımlarının ve yazılımının ve benzeri pek çok şey alanın SEO açısından uyumlu olup olamdıpı belirlenecektir.Elde edilen bilgiler ışığında mevcut aksaklıkların hepsi yok edilerek internet adresiniz baştan aşağı SEO uyumlu hale getirilmektedir.

12 Site İçi Tekniği (On-Page SEO)

SEO Dostu Kalıcı Bağlantılarınızı Güçlendirin

.Sayfalarınızın URL’nin anahtar kelime bakımından zengin olmalı.
.Kullanılmayan URL’den kaçının
.URL’deki ilk 3-5 kelimeye ağırlık verildiği Google tarafından bildirilmiştir.

Başlığa Anahtar Kelime ile Başlayın

Sayfa içi SEO için başlığınızın etiketi en önemli olayıdır.Bir SEO analizine göre başlıklarına anahtar kelime ile başlayan internet adresleri,başlığın ortasında veya sonunda anahtar kelime bulunan sayfalara göre daha iyi sıralamalar almıştır.

Çoklu Ortam ile Göz Kamaştırın

Yazılar içeriği belli bir noktaya kadar ulaştırabilir.Görüntüler,videolar ve grafikler düşürür ve sitede geçirilen zaman artar zaten hemen çıkma oranı da Google sıralama faktörlerinden biridir.

Dışarıya Giden Bağlantılar Kullanın

İlgili sayfalara giden bağlantılar,tüm dikkatleri sayfanızın başlığına çekmek için arama motoruna yardım eden sinyallerdir.Yetkili sayfalara giden uzantılar eklemek Google da sayfayı üst sıralara taşır.

İlk 100 Kelimenin İçine Anahtar Kelime Yerleştirin

Anahtar Kelimeniz,makalenin ilk 100-150 kelimesinin içinde görülmelidir.İçeriğin başında yazmak içeriğin anahtar kelime ile ilgili olduğunu vurgular.

Başlığınıza H1 Etiketi Verin

H1 etiketi sizin manşet etiketi”nizdir.WordPress gibi birçok blog ortamları H1 etiketini,gönderinin başına otomatik bir şekilde ekler.Sitenin kodunu kontrol ederek H1 etiketi alıp almadığınızı kontrol ediniz.

Yükleme Hızını Yakalayın

Arama motorlarında sayfa yükleme hızını önemli bir SEO sıralama işareti olarak saklamaktadır.İçerik dağıtım ağı sıkıştırırmış görüntüler ve orjinel hosting sitenizin hızını artırır.

Başlığınıza Niteliyiciler Ekleyin

Hedef anahtar kelimenizin uzun kuyruklu sıralanmasına yardımcı olur.

Sosyal Paylaşım Tuşları Kullanın

Sosyal işaretler Google algoritmasının en büyük parçası olmaya başladı.Google sıralamasında sosyal paylaşım tuşları
sıralamada artış sağlar.

Uzun İçerikler Paylaşın

Uzunluk SEO da önemli bir güçtür.Uzun içerikler Google’da önemli oranda yüksek sıralamaya sahiptir.Rekabete dayalı
anahtar kelimeleri oluştururken en az 2000 kelimeye ulaşmaya çalışın.

Hemen Çıkma Oranını Düşürün

Sayfanızın kalitesini ölçmek için Google tarafından kullanılır.Google bir sayfanın hemen çıkma orantısını bulmak için Google analiz verilerini kullanabilir.
Bu oranı azaltmak için iç bağlantı türleri ekleyin,doğru metinler yazıp ve anlaşılır bir site dizaynı geliştirin.

LSI Anahtar Kelimesi Serpiştirin

LSI anahtar kelimeleri Google’ın tarafında bir sayfanın uygunluğunu denetleyen ve kalitesini belirlerken kullandığı taktiklerden biridir.Bu teknikle yapılan aramalarda arana kelimenin geçtiği içerikle birlikte yakın anlamlı kelimelerde arama sonuçlarının en altında gösterilirler.

Dış SEO Çalışması

Dış SEO çalışmaları dışarıdan yaptığımız müdahalelerdir.Farklı sitelerin size link atması,tanıtım yazısı almanız,sosyal medya kullanmanız,text ve banner reklamlar almanız dış seo çalışmalarına denir.Backlink sitenin dışından gelen bütün linklere verilen isimdir.Bu linkler console bağlantılar ekranından bulabilirsiniz.Kısa sürede bir sayfanın yükselmesi için gerçekten gerekli bir çalışmadır.Link Türleri nasıl alınmalı sorusuna da aşağıda detaylı olarak cevap verelim.

Footer Ve Header Link

Header link bir dönem popüler olsada son dönemde neredeyse yok olmanın eşiğine geldi.Sitenin header dosyası içinde verilen
link türüdür.Son güncellemeyle kötü amaçlı link olarak kabul edilen ve alınan ve veren sitelere büyük zararları vardır.Dizinlerden kaldırırmaya kadar çeşitli cezaları olan bu link türünü kullanılmaması gerekir.

Footer Link sitelerin footer dosyası içinde olan ve eklenen linke verilen addır.Eklendiğinde eklenen sitenin tüm sayfalarında gözükür ve tamamından sitenize link gelir.Genellikle gizlenmesse ziyaretçilere gözüken bir link türü olduğundan header kadar zararlı değildir.Tavsiye edilen sitelere alındığında herhangi bir cezai işlem yapılmasının da önüne geçersinz.Bu sefer de site ne kadar faydalı olur bir daha gözden geçirmeniz gerekir.Bu link türünün maliyeti yüksek olup en geç 6 en erken 3 ay içinde alınır.Maliyet oranına göre size gösterilen katkı düşüktür.Yani kullanmanızın tehlikeli sebepler doğuracağı gibi etkiside geçicidir.Linkler kaldırıldığı gibi gerilemeye gidebilirsiniz.

Tanıtım Yazısı

Sitenize backlink sağlandığında en etkili yolu tanıtım yazılarıdır.Genelde tanıtım yazıları yayınlanan siteye google da kalacağı zaman boyunca ayarlanır.Böylece link kaldırırdığında gerileme sorunu yaşanmaz.Sadece tanıtımlarda değil tüm yöntemlerle link almak biraz tehlikelidir.Doğal olmadıkları anlaşıldığında çeşitli ceza işlemleri oluşur.Yanlış içerikle de alınan yazılar sizi aşağıya düşmenizi sağlar.

Banner Link

Anahtar kelimelerde üst sıralara gitmenizi sağlayacak olan yöntem banner linktir.Oluşturduğunuz banner linkleri kullanan kullanıcılar sitenize girerek içerikleriniz hakkında bilgilenir ve sitenizi kullanmaya başladıkça sıralamalarda yükselişe geçebilirsiniz.Banner Link reklamları alarak da hem sıralama da yükselip ziyaretçi alabilirsiniz.Bu yöntem ziyaretçi kazandırığı gibi maliyet tarafından biraz pahalıdır.

Blogger

Google’ın oluşturduğu ücretsiz backlink sağlayacağınız başka bir platformdur.Burda sitenizde yayınlanan yazıları aynen yayınlayıp kendiniz üzerinden link oluşturabilirsiniz.Tek sıkıntı içeriklerde %60 dan fazla kopya içerik olmamasıdır.Blog sitesinin sadece backlink amacıyla kullanılması kötüye kullanım olarak algılanır ve ceza almanıza neden olur.Bu bloggerın etkisi vardır ama abartıldığı taktirde site için bir facia olur ve tüm etkisi bir anda yok olur.

Sosyal Medya’nın SEO Üzerinde Etkileri

Sosyal medya kullanılması SEO’da hem olumlu olup hem de olumsuz nedenlere sahip olur.Sitenize gelen ziyaretçinin davranışına
bağlı olarak etkenleri değişir.Gelen biri kısa süre kalıp çıkarsa site bütününde sıralama düşüsü olur ve bu olay arama motorları tarafından takip edilir.
Gönderiler ne kadar fazla kişiye ulaşırsa o kadar fazla bot tarafından görülür ve üst sıralamalara çıkılmasını sağlar ilk satırlarda kullandığınız cümleler ise alınan
index’in kilit kelimesi olarak arama motoru sıralamasında gözükür.Büyük Facebook sayfasında gönderi paylaşıp ziyaretçi çekebilirseniz sıralamada yükselirsiniz.

 

Dijital Pazarlama

Google da ilk sayfa da olmak şirketlerin gerekli trafiği oluşturması açısından çok önemli.Eğer doğru anahtar kelime oluşturduysanız kelimekerde üst sıralarda çıkıyorsunuz ve bilgi almak isteyen kullanıcıları sitenize çekiyorsunuz.İşte tam bu sırada Google Optimizasyonu devreye girerek sitenizi kullanıcılara pazarlıyor.Google sıralama algoritmasını iyi bilerek kendi sitenizi dijital ortamda çok iyi pazarlayabilirsiniz.

 

 

 

52226 okunma
1 SEO Uzmanı

1 SEO Uzmanı Ajansı kurucusu. Aynı Zamanda Türkiye'nin en iyi SEO uzmanları arasında ilk 10 içerisinde yer almaktadır.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...

           

Yorum Yap

Avatar
Leyla 7 Kasım 2017

sitenizi ilgiyle yakından takip ediyorum ve vermiş oldugunuz bilgiler sayesinde blogger üzerinden açmış oldugum sağlık blog çok güzel yere geldi çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim

Avatar
Bursa Evden Eve Nakliyat 14 Şubat 2018

3 Tane seo uzmanıyla çalıştım bursa evden eve nakliyat kelimesinde ilk sayfaya gelemedim sağ olsunlar 20 gün önce tanıştık 85 inci sıradan ilk sayfa 4 deyim şuan yardımlarınız için çok teşekkür ederim kerem ve ali bey başarılarınızın devamını dilerim 🙂

Avatar
protherm kombi servisi 27 Mart 2018

protherm kombi servisi üzerine sitemizle alakalı hizmet aldık çok başarılı sonuç aldık özelikle kader hanım çok yardımcı oldu ilgi ve alakadar dolayı çok teşekkür ediyorum başarılarının devamını dilerim

Avatar
Tuncay 27 Mart 2018

Sitenizdeki bilgiler cok guzel tesekur ederim cok faydali saolun

Avatar
medet 27 Mart 2018

uzun sureden beri takip etigim blogunuzda faydali yazilar okuyorum devami dilegi ile diyor iyi calismalar diliyorum

Avatar
Hüseyinn 28 Mart 2018

uzun sureden beri takip etigim blogunuzda faydali yazilar okuyorum devamı dilerim iyi calismalar diliyorum