• EN

Google Benim İşletmem Rehberi

Günümüzde tüm işletmeler ve firmalar için internet kullanımı pazarlama konusunda son derece önemlidir. İnternet üzerinden alışverişin ve alışveriş internet üzerinden yapılmayacak olsa bile, alışveriş yapılacak firmayı ya da bir hizmet alınacak olan işletmeyi bir arama motorunda aratarak hakkında bilgilere ulaşmak istemek oldukça yaygın bir hal almıştır. Bu yüzden birçok işletmede, Google’da aratıldığında üst sıralarda çıkmayı ve hakkındaki bilgilerin doğru içerikte olmasını istemektedir.  Google da, bu ihtiyaçlara yönelik araçlar ile işletme sahiplerine istedikleri kaliteyi sunmaya çalışmaktadır.

 

Google Benim İşletmem Nedir ?

Google Benim İşletmem, çeşitli alanlarda hizmet veren firmaların ya da işletmelerin, Google üzerinde kapladıkları alanı yönetmeleri için geliştirilmiş, kullanımı ücretsiz ve kolay bir Google aracıdır. Google Benim İşletmem ile, Google haritalar servisindeki  görünümünüzü de yönetebilirsiniz. Bu araç sayesinde, işletmeniz hakkındaki bilgilerin doğrulamasını yapabileceğiniz gibi, düzenlemelerde de bulunabilirsiniz. Hem hali hazırda müşteriniz olan kişilerle hem de potansiyel müşterileriniz ile daha rahat etkileşimde bulunabilir ve onlara işletmenizden bahsedebilirsiniz. Tek yapmanız gereken. google.com/business adresine gitmektir.

Google Benim İşletmem Faydaları

Google Benim İşletmem’i kullanmanın ilk faydası,  Google üzerindeki çevrimiçi varlıklarınızı daha iyi yönetebilecek olmanızdır. Google Benim İşletmem sayesinde, internette, işletmeniz hakkında bulunabilecek bilgilerin miktarını artırabilirsiniz. İşletmenizin çalışma saatlerini, iletişim numarasını ve işletmenizin ne tür bir alanda hizmet verdiğine bağlı olarak açık adresi gibi bilgileri ekleyebilirsiniz.

Müşterileriniz ile iletişim kurmanız daha kolay bir hal alır. Müşterileriniz, Google Haritalar’da, işletmeniz hakkında yorumlar yapabilir ve puanlar verebilir, siz de bu puanlardan hareketle işletmenizde geliştirmelere gitmeniz gerekip gerekmediği hakkında daha iyi fikir edinirsiniz. Ayrıca, yapılan yorumlara da cevap verebilirsiniz.

Google Benim İşletmem’i kullanmanın diğer bir faydası da, yeni müşteriler kazandırmayı daha kolay getirmesidir.  İşletmenizin Google üzerindeki görünürlüğü arttıkça, müşteri çekme olasılığınız da o kadar artacaktır.

Google Benim İşletmem’in en büyük avantajı yerel seo çalışmalarında daha çok katkı sağlamaktadır.

Google Benim İşletmem Hesabı Oluşturma

Google Benim İşletmem kullanmanın sağlayacağı potansiyel faydaları gören işletme sahipleri bu aracı kullanmaya başlamak için hemen hesap oluşturmaya girişmektedir. Google Benim İşletmem’de hesap oluşturmak son derece kolaydır.

 • İlk yapmanız gereken, google.com/business sayfasını ziyaret etmek ve sayfanın sağ üst köşesinde görebileceğiniz ‘’hemen başlayın’’ seçeneğini seçmektir.
 • Bu işlemi yapmanızdan sonra önünüze gelecek ekranda sizden Google hesabınıza giriş yapmanızı isteyecektir. Giriş yapın veya hesabınız yoksa bir Google hesabı oluşturun.
 • Hesabınızı oluşturduktan veya giriş yaptıktan sonra, bu sefer sol üstte doldurmanız gereken bir form ve bulunduğunuz ülkenin haritası karşınıza çıkacak. Formdaki ilk alana işletmenizin adını girmeniz gerekmektedir.
 • İşletmenizin adını yazmaya başladığınızda, Google size öneriler sunacaktır. İşletmenizi, önerilenler arasında görürseniz onu seçin. Eğer önerilen işletmeler arasında sizinki gözükmüyorsa ‘’Girdiğim Bilgileri Kullan’’ seçeneğini seçin.
 • Daha sonra karşınıza, işletmeyi yönetmek için yetki sahibi kişi olduğunuzu doğrulayabileceğiniz bir seçenek çıkacak. Eğer yetkili iseniz, önce bu seçeneği seçin sonrasında da Devam deyin. Eğer yetkili siz değilseniz, kurum veya kuruluşun yetkilisini bulduktan sonra kayıt işlemini sürdürün.

 

Google Benim İşletmem Hesabı Oluşturma Hataları

Google Benim İşletmem, işletmeler için çok faydalı bir araç olduğundan herkes bir an önce bu aracın nimetlerinden faydalanmak istemektedir.  Hesap açmak son derece kolay olsa da, hesap açarken yapılabilecek bazı kritik hatalar, işletmenizin görünürlüğünü olumsuz etkileyebilmektedir. Bu yüzden, yazının bu bölümünde, Google Benim İşletmem hesabı açılırken en sık yapılan hataları göreceksiniz.

En sık yapılan hata, doğrulama işlemleri ile ilgilidir. Kayıt olduktan sonra işletmeyi doğrulamayı unutmak birçok kişi tarafından yapılmaktadır ve maalesef kritik sonuçları olabilir. Google, doğrulanmış işletmelere çok daha fazla görünürlük vermektedir. Bu sebeple, doğrulama yapmayı unutmanız durumunda, işletmenizin Google’da daha görünür olmasına dair yaptığınız çalışmalar boşa gidebilir. Bu sebeple, mutlaka doğrulama işlemi yapılmalıdır. Doğrulama işlemi yapmak için farklı yollar mevcut olsa da, en çok tercih edilen ve en sağlıklı olarak bilinen yöntem, doğrulama posta kartı almaktır. Doğrulama posta kartınızı aldıktan sonra tek yapmanız gereken, google.com/business adresine tekrar gitmek ve oturum açtıktan sonra karşınıza gelen menüde ‘’Konumu Doğrula’’ seçeneğini seçmektir.  Ekranda göreceğiniz talimatları takip ederek, posta kartındaki doğrulama kodunu girdiğinizde, doğrulama işlemi yapılmış olur.

Doğrulama yapılmaması ile birlikte, Google’da işletmenizin görünümünü olumsuz etkileyecek başka Benim İşletmem oluşturma hataları da mevcuttur.  Eksik ve yanlış bilgiler ilk akla gelenlerdir. İşletmenize dair var olan tüm bilgileri ve iletişim yöntemlerini girdiğinizden emin olmalısınız. Adres, telefon numarası ve çalışma saatleri mutlaka olması gereken bilgilerdir. Eğer varsa, e-mail, faks gibi iletişim yöntemlerine de yer verilmelidir. Ayrıca, sokak görünümü eklemeniz de büyük fayda sağlayacaktır.  Bilgilerin eksik olması kadar yanlış olması da büyük bir sorundur. Çalışma saatleriniz, adresiniz ve telefonunuz mutlaka doğru şekilde yer almalıdır. Bunların yanlış olması, müşterilerinizi başka işletmelere kaptırmanız anlamına gelebilir.

Harita pimlerine yer vermemek de büyük bir sorundur. Zita, işletmenize ilk defa gelecek müşterilerin büyük çoğunluğu,adresinize haritalar hizmetini kullanarak ulaşmaya çalışacağından, pimin yer almaması, onları işletmenizi ziyaret etmekten vazgeçirebilir.

Yorumlara gerekli önemi vermemek de önemli bir hatadır. Müşterileriniz tarafından yapılan yorumları mutlaka ciddiye almalı ve önem vermelisiniz. Yorumlara hiç cevap vermemek, görmezden gelmek size müşterilerin gözünde itibar kaybettirebilir. Bunun yanında, bazı kurumsal olmayan işletme sahiplerinin yaptığı, olumsuz yorumlara sert cevap verme hatasına düşmemelisiniz. Müşteri potansiyeli taşıyan kişilerin, bunu yapan işletmeler hakkında genelde olumsuz bir algıları oluşur.

 

Google Benim İşletmem Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Google Haritalar sonuçlarında yükselmek tüm işletmelerin en büyük isteği konumundadır. Google Haritalar’da görünürlüğünüzün artması için, Google İşletmem Optimizasyonu’un iyi şekilde yapılması gerekmektedir. Bunun da belli başlı yöntemleri mevcuttur. İşte Google Haritalar’da üst sıralara çıkmak, başka bir deyişle hesabınızı iyi optimize etmek için gerekli adımlar;

 

 • İlk olarak, iletişim bilgileriniz doğru ve eksiksiz olmalıdır
 • İşletmenin çalışma saatleri belirtilmelidir
 • Bilgileriniz güncel tutulmalıdır
 • İşletmeniz ile ilgili kelimelere, etiketler bölümünde yer verin
 • İşletmenizin fotoğraflarını eksik etmeyin ve görselliğe önem verin
 • Haritalar üzerinde yapılan yorumlara ve değerlendirmelere güzel geri dönüşler yapın.
 • İşletme haritanızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın görünürlüğünü artıtın Google Haritalar’da ve organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak için sosyal sinyaller giderek daha çok önemli hale geliyor.

 

Kısacası, Google Benim İşletmem, günümüzde bütün işletmeler için, müşterilere kolay şekilde ulaşma ve yeni müşteriler edinme konusunda çok önemli bir araçtır. Bu rehberdeki tüm adımlar doğru şekilde uygulandığında, bu aracı olması gereken şekilde kullanmış olursunuz ve nimetlerinden daha iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

36839 okunma
Kader Öktem

6 yıldır SEO ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım. Uzmanlık Alanım : Doğal SEO teknikleri ile web sitelerini Google ve diğer arama motorlarında yükselmesi ve ziyaretçilerinin artmasını sağlamaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...

           

Yorum Yap

Avatar
MOTO KURYE 2 Mayıs 2019
Avatar
Nicko Blom 20 Temmuz 2019

Google konusunda uzman olup insanları da bu konuda bilinçlendirdiğiniz için teşekkürler