• EN

Hit Düşüşü Sorunları ve Çözümleri Nelerdir

Web sitelerinizin Google arama motorlarında birden yaşanacak düşüşler ve içeriğinizdeki anahtar kelime sıralamalarında olası gerilemeler, site kullanıcısı olarak canınızı sıkabilir.
Web sitesinin Google arama motorlarında yaşadığı ani hit düşüşünün bir çok sebebi olabilir. Bizde bugün 1 seo uzmanı olarak İnternet sitenizin ani düşüş durumlarını inceleyeceğiz.

Web sitelerinde oluşacak aniden trafik hit düşüşleri, web site trafiğimizin ani bir şekilde geriye gitmesi aynı zamanda da satışlarınızın da bir anda geriye gitmesi anlamına gelir.

1-) Yeni Backlinkler

Web sitenize bir anda yönelen bağlantılar, web site hitlerinizin en aşağıya düşmesine neden olabilir. Özellikle SEO çalışmalarınızda aldığınız ucuz backlink paketleri ile kısa süre içresinde sitenizin trafiği düşebilir.

Google botları, web sitelerin backlink çalışmasını yapmasını desteklemiyor ve budurum gönderdiği Google botları sayesinde yakından takip ediyor. Web sitenizin kontrolü için gelen Google botları, web sitenize gelmiş doğal olmayan bağlantıları gördüğünde ise sitenizi manuel işlemlere alabiliyor.

Bu durumlardan başka bir şekilde bir web siteniz daha öncede incelemeye alındıysa bu durum biraz daha tehlikeli olabilir. Bu yüzden web siteniz için  2 kat daha fazla dikkatli olmalısınız. Web sitenizde backlink çalışması yapacaksanız, web sitenize alacağınız linkleri mutlaka domain değeri yüksek sitelerden almalısınız.

Web sitenize gelen yeni backlinkleri, analiz araçlarından test edip takip edebilirsiniz. ( Google Search Console, Ahrefs ve Majestic )

2-) Kaybettiğiniz Backlinkler

Yukarıda anlatmış olduğumuz gibi sitenize gelen ani backlinkler size hit düşüşünü aniden yaratacağı gibi aniden kaybettiğiniz backlinler de aynı şekilde birden sitenizin düşmesine neden olabilir.

Özellikle de backlink profili düşük olan web siteleri için kazanılmış olan backlinkler altın değerindedir. Yani web sitenizde bulunan 3-5 değerli backlinki kaybederseniz, Google sıralamalarında önemli düşüşler yaşayabilirsiniz.
Web sitenizde bulunan backlinkleri belirlediğiniz gün aralıklarında düzenli olarak kontrol etmeniz ve kontrolünüz dışında birşey geliştiği bir durum olduğu taktirde müdahale edilmesi gerekir.

3-) Yönlendirme Hataları

Web sitenizin durumuyla ilgili dışarıdan bakılınca çok basit görülsede bazı durumlarda web site temeli olarak önemli değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Bu oluşan durumu örnek verecek olursak; web site adresiniz: www.xxx.com olsun. Siz bu siteye girerken belli sebeplerden ötürü sitenin adresini tarama.com olarak yani alt alan adı olmadan kullanmak istiyorsanız, aslında belki de farkında olmadan sitenizde çok büyük değişiklikler yapıyorsunuz demektedir.
Web sitenizin alt adresine yani yeni adresine alt adresinize web site eski URL’lerini yönlendirmenizden, web siteniz bir anda hit düşüşü yaşayacaktır ve bu durumdan kaynaklanan düşüşü toparlamak çok zordur.

Özellikle de web sitenizde bulunan 301 yönlendirmelerinin çok iyi işlediğinden emin olmalısınız.

4-) Manuel ve Algoritma Cezaları

Bir sabah uyandığınız da web siteniz hit trafiğinin yerlere düştüğünü görürseniz, büyük bir ihtimal ile Google arama motoru tarafından manuel veya algoritmik bir ceza almışsınız demektir.

Bu alınan web site cezasının sebebiyeti çoğunlukla web sitelere alınmış olan backlink paketlerinden, SEO çalışması için yapılan anlamsız sayfalardan, içerik kopyasından ve ya kötü kordine edilmiş SEO tekniklerinden kaynaklanmaktadır. Böyle bir durumda yapılması gereken ilk şey, Google Search Console aracı ile web sitenizi analiz edip durumu önerebilirsiniz.

Eğer herhangi bir manuel cezanız yok ise, o zaman internet ortamında herhangi bir algoritma değişikli olup olmadığını kontrol ediniz. Sizin yaşadığınız durumu yaşayanlar var ise algoritmatik bir ceza ile karşı karşıya kaldınız demektir.

Web sitelerinizde manuel cezaların çözümü olsa da eğer algoritmadan ötürü bir ceza aldıysanız sitenizin durumu kötü olabilir.

5-) Önemli Teknik Değişiklikler

Eğer web sitenizde önemli teknik değişikler olduysa, bu değişiklikleri doğru bir şekilde ve verim alacak şekilde yapılması için SEO uzmanı denetiminde yapmanızı tavsiye ederim.

Eğer bir web sitenin kod yapısını baştan aşağıya değiştiriyorsanız, bunu yaparken de Ajax kullanıyorsanız böyle bir durumda çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Yapacağınız web site değişikliklerini Google yönergelerine göre hareket etmeseniz Google botları tarafından kötü bir durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
Web sitenizde yapacağınız teknik değişiklikleri SEO uzmanınız kontrolünde yapınız önerisini vermiştim. Bu durumda SEO uzmanınızı dikkatli seçmeniz gerekmektedir ki yanlış bir robots.txt dosyasına atılması ve web site haritasının hatalı bir şekilde kurgulamış olması, web sitenizin Google trafiğinden etkilenmiş olup hit kaybı yaşamanıza sebep olabilir.

6-) Web sitenizin aynı zamanda mobil uyumlu şekilde olmasını biliyorsunuzdur. Web sitenizde bu değişikli henüz uygulamadıysanız çok dikkatli olmanızı öneririm.

Responsive siteler için bu durum önemli olmasa da, mobil sitenizi farklı bir şekilde tasarlamak istiyorsanız Google mobil uyumluluk adımlarını okumalısınız. Mobil üzerinde ki web sitenizin kodlarında masaüstü görünümünü kullanmadıysanız, web sitenizde yinelenen içerik problemi ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu durumda da web sitenizde hit düşüşü ile karşı karşıya kalacaksınız.

1 seo uzmanı olarak hit düşüşü ile ilgili önemli maddeleri sizlere sunmuş olduk, umarım iyice anlayarak web sitelerinizde bu adımlara dikkat edersiniz.

11062 okunma
Kader Öktem

6 yıldır SEO ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım. Uzmanlık Alanım : Doğal SEO teknikleri ile web sitelerini Google ve diğer arama motorlarında yükselmesi ve ziyaretçilerinin artmasını sağlamaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...

           

Yorum Yap

Avatar
muhittin Gezer 11 Ağustos 2018

Site sahiplerinin en çok korktuğu konulardan biri de hitlerin düşmesi, sizin de takdir ettiğiniz gibi, yeni backlinkler kaybedilen backlinkler konusuna dikkat etmek, siteyi yeniden başka bir dille yazarken seo uzmanının görüşünü alarak yazmak en önemli konular arasındadır. Misal ben de sitemin .php den .asp kodlamasına geçirilmesini istiyorum ama hit kaybederim korkusu ile bir işlem yapamıyorum.Yani wordpress ve Linux’a devam ediyorum.