• EN

Kırık Link Nedir? Kırık Link Nasıl Düzeltilir?

Bugünkü yazımızda internet sitelerinde pek çok kez karşılaştığınız 404 hata sayfasının nedenini ve ne anlama geldiğini sizlere aktarmaya çalışacağız.
Bu 404 hatasının asıl anlamı girdiğiniz web sitesinde kırık link olmasıdır.

Kırık Link Nedir ?

Kırık Linkin açıklaması herhangi bir web sitesinde daha önceden yer alan o sitede bir bağlantısı olmuş ama o an girdiğinizde ulaşılamayan her türlü bağlantı (link) türüdür. Eğer o linke girdiğiniz taktirde karşınıza gelen sayfa 404 hatası ise linkiniz kırık link demektir.

Herhangi bir web sitenizde kırık linklerin çoğalması durumunda sayfa ziyaretçileri ve siteye gelen Google botları o sitede gezintiye çıkamaz. Bu durumda hem site ziyaretçi deneyimini hem de Google başta olmak üzere diğer arama motorlarında sıralamaya girmek için olumsuz yönde etkiler.

Web sitelerinde kırık linkler ne kadar az sayıda bulunursa ya da en güzeli hiç olmadığı taktirde o web sitesi Google tarafından olumlu rapor alır. Diyelim kırık linkiniz var o yüzden olumsuz rapor aldınız, bu durum oluşunca sahip olduğunuz sitedeki kırık linkleri düzelterek sitenizi eksi durumdan artı duruma getirebilirsiniz. Bu durumu gören Google botları sitenizi ödüllendirerek anahtar kelimelerinizde yükselmeye gidebilir. Sizlere ilerleyen maddelerde kırık linkin nasıl düzeltiğini de açıklayacağız.

Kırık Linkleri Tespit Etmek

Web sitelerinde ulaşılamayan, bulunamayan linkler site sahiplerinin başına beladır. Bulamadığınız linklerin sayısının da çoğalması yukarıda da belirttiğimiz gibi Google nezninde hoş karşılanmaz ki bu durum sitenizde SEO çalışmalarını olumsuz yönde etkiler. Sitenizde bulunan bağlantı hataları tespit etmek amacıyla W3C sitesini kullanabilirsiniz. Bu site bildiğiniz gibi sadece kod doğrulama amaçlı kullanılmıyor, aynı zamanda sitenizde bulunan bağlantıların da kontrolünü sağlayıp sizlerin Google botlarından olumsuz rapor almasını önlüyor. Eğer kullanmış olduğunuz web sitenizde kırık link kontrolü yapmak istiyorsanız 1 seo uzmanı olarak tavsiye ettiğimiz siteden kontrol edebilirsiniz

Kırık linkleri bulmak adına biraz daha detaya inersek http://validator.w3.org bağlantısına giderek bu yerden site taramanızı gerçekleştirebilirsiniz. Web siteniz wordpress tabanlı ise vermiş olduğum bağlantıya wordpress eklentisi ekleyerek yani http://wordpress.org/plugins/broken-link-checker/ eklentisini oluşturup giriş yapabilirsiniz.

Sizlere http://validator.w3.org bağlantısından başka olarak da şu sitelerde kırık link sorgulaması yapabilirsiniz;

https://error404.atomseo.com/
http://www.brokenlinkcheck.com/
http://www.deadlinkchecker.com

Kırık Linkler ile Backlink Kazanmak

Hayatta her olumsuzluktan olumlu sonuçlar çıkarabileceğiniz gibi sanal ortamda da bu durumu kendi içinde  yapmanız mümkün. Web sitenizden herhangi bir nedenle silinmiş olan alt bağlantılar üzerinden sitenizin ana sayfa kalitenizi artırmanız mümkün.

Kırık bağlantıları tespit ettikten sonra ana sayfanıza ve ya ilgili sayfalara yönlendirmek amacıyla 301 yönlendirmesin kullanabilirsiniz. Bu yönlendirmeyi kullanarak kırık link olan bağlantıları backlinke dönüştürebilirsiniz.

Kırık linkeri yani ulaşılmayan alt sayfalarınızın tespitini yaparak bir liste oluşturduktan sonra sayfa otoritesi yüksek olan sayfaları ana sayfanıza bağlantı oluşturarak, ana sayfanızı güçlendirmiş olursunuz.

-En başta tarama hatası veren silinmiş sayfalarınızı listeleyin
-Domain ve Sayfa otoritesi kontrol uygulamlarını kullanarak tek tek taratın
-Ulaşamadığınız linkler arasında bulunan yüksek otoriteli sayfalarınızı 301 ile ana sayfaya yönlendirin.

Bu aşamaları yaptıktan sonra sitenizin arama motoru performansını olumlu yönde etkilemiş olacaksınız. Bu durumda da olumsuzluktan olumlu bir durum yaratabileceksiniz.

Yukarı da maddeler halinde anlattığımız işlem aynı zamanda sizin kırık linklerden kurtulma yönteminizde olacaktır. Web sitenizde yapmış olduğunuz tüm yönlendirmeler bittiğinde sitenizi Crawl ile taratın. Yapacağınız Crawl işleminiz bittikten sonra Google botları ve arama motorlarında çıkmanız için böcekler web sitenizde geniş kapsamlı bir tarama gerçekleştirdikten sonra kırık linklerinizin düzeldiğini arama motorlarına bildirilecektir.

5142 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...

           

Yorum Yap

Avatar
Hakan 14 Şubat 2018

Çok teşekkürler işime yaradı verdiğiniz bilgiler bizim için çok değerli

Avatar
Mehmet Aslan 26 Temmuz 2018

Hocam Emeğinize sağlık yine çok mükemmel bir yazı paylaşmışsınız kırık linklerin bu kadar önemli olduğunu doğrusu bu yazıyı okuyana kadar bilmiyordum. Kırık linkleri nasıl tespit edeceğimizi de gösterirmişsiniz okuduğum her Yazınızda Seo çalışmalarında biraz daha kaliteli işler çıkarmaya başladığımı söyleyebilirim çok açıklayıcı bilgileriniz ve yazılarınız için tekrar teşekkür ederim. Zira bir çok linkimin kırık olduğunu görüyorum. Hepsini düzeltip gelişmeleri burada paylaşacağım.