• EN AT

Meta Açıklama Nasıl Yazılmalıdır ?

Bugün sizler ile birlikte 1 seo uzmanı ailesi olarak Meta Açıklama Nasıl Yazılır konusunda tartışacağız. Öncelikle meta açıklama yazdığınız yazının SEO ayarlarından bir tanesidir. Yazılan yazıdaki en doğru açıklamayı karşıdaki kullanıcıya iletmeyi hedefleyen bir HTML niteliğinde SEO durumudur. Google üzerinde ki arama sonuçlarında görülen meta açıklamalar, o yazı hakkında aramayı yapan kişinin okumak istediği içerik hakkında detaylı bir bilgi edinebilmesi ve özellikle de başlık kısmından sonra yazıyı arayan kullanıcının siteye girmesi için oluşturduğu caziplik meta açıklamanın faydalı yanlarından bir tanesidir.  Meta açıklamaların yapılabilmesi için Google’ın tavsiye ettiği açıklama sınırı 155 karakter ile sınırlıdır. Yazacağınız meta açıklamasını 155 karakterde sınırlı tutmanız, anlamlı bir çalışma yaptığınızın göstergesi olabilmektedir. 155 karakter ile sınırlı tutmak ile birlikte meta açıklama kısmında dikkat ettikçe anahtar kelime taktiklerinden uzak durmak gerekmektedir.

Meta Açıklama Nedir ?

Meta açıklama, bir sitenin SEO ayarlarından bir tanesidir. Google üzerinden arama motoru çalışmalarına doğrudan etki etmese de Google üzerinde tıklanma sayısına etki eden SEO çalışmalarından biridir. Özellikle kısa olan Meta kısmı yazılan yazının ve sitenin arama motoru üzerinde çekici olması için önemli olmaktadır. Meta kısmı bir başka değiş ile yazılan yazının reklamının yapıldığı bir alan diyebiliriz. Site üzerine gelen ziyaretçilere yazının ne ile ilgili olduğunu anlatan yazı kapsamasıdır.

Meta Açıklama Nasıl Yazılmalıdır ?

Yazılan yazının meta açıklamaları oluştururken yazılan yazının merkezinde olan anahtar kelime mutlaka kullanılmalıdır. Anahtar kelimeler kullanılırken yazının aşırı ve anlamsız kullanımlarından kaçınılıp daha sade bir anlatım kullanılmalıdır. Meta açıklama, yazıyla ilgili olup olabildiğince anlaşılır olmalıdır. Siteye gelebilecek ziyaretçiyi o yazıya girmesini teşvik edebilmektedir. İçerikle uygunluk özellikle de içeriğe özgü katacak hava meta açıklama için kilit konumdadır.

Dikkat Çekebilen Meta Açıklama

Yazılan yazıyla ilgili uygun bir meta açıklaması yapabilmek için meta açıklama metnine farklı ve özgün noktalardan bakmak gerekebilmektedir. Herkes tarafından bilinmelidir ki Meta açıklama kısmının bir reklam kısmı olduğunu kabul edip, yazınızın reklamını çok iyi bir şekilde yapmalısınız. Herkesin yazdığı gibi yazılan meta açıklamalarında alınan geri dönüt, daha yaratıcı yazılan meta açıklamalarına göre daha az olduğu birçok yazıda kanıtlanmıştır.

Özgün Meta Açıklama

Yazılan yazılarda, başlıklarda olduğu gibi yazdığınız yazının meta açıklama kısımlarında özgünlük önemlidir. Yazılan her sayfanın meta açıklamaları birbirinden farklı olabilmektedir. Her sayfa da kullanmış olacağınız anahtar kelimelerin farklı olması özgün meta açıklama oluşturmanızı zorunlu kılarak özgün meta açıklama kısmı oluşturabilirsiniz. Rakip sitelerinde yazmış olduğu benzer yazılardaki meta açıklamaları da kopyalayarak kendi sitenizde kullanmamalısınız.

Sosyal Medya Etkisi

Sosyal medya üzerinde kullanılan belirlemiş olduğumuz meta açıklama metinleri paylaşım sırasında kullanılmaktadır. Facebook, yazmış olduğunuz yazıdaki meta  açıklamasını bire bir olacak şekilde kullanır. Eğer o yazıda meta açıklama yazmadıysanız ise genellikle yazınızdaki ilk bir ve ya iki cümlesi almaktadır. Yapacağınız paylaşım sırasında meta kısmı düzeltiliyor olsa bile bu durumu herkesin yapabilmesi beklenemez. Bu sebepten ötürü paylaşımla birlikte uygun olması açısından meta açıklamayı yazı en iyi uyacak şekilde siz yazmalısınızdır. Bu şekilde Meta’nın sosyal medya etkisi üzerindeki etkiyi görebileceksinizdir.

 

52003 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...

           

Yorum Yap

Avatar
Mete güler 26 Temmuz 2018

Meta açıklaması denildiğinde, ben de yazının ilk paragrafını kopyalayıp All in One Seo alanına yapıştırıyordum. Ama anahtar kelimelere dikkat etmek meta açıklamasında ne kadar çok önemlidir o konuda pek de bilgi sahibi değildim. Bu güzel yazınız sayesinde SEO çalışmalarında bir adım daha ileri gitmiş olacağım. Belki sitemin trafiğini arttırabilirim. Eğer yine başaramazsam sizden bu konuda yardım isteyebilir miyim?

Avatar
cemil 11 Ağustos 2018

Seo çalışmaları yaparken Meta açıklamalarının da ne kadar önemli olduğunu ben de çok bilmiyordum ama bu işi yapmak da gerçekten bir sanatmış. Yazınızın açıklamasını okuduğum zaman bunun önemini anladım bu aydınlatıcı bilgi için gerçekten size teşekkür ediyorum. Çünkü Google üzerinde Önemli olan arama motoru çalışmalarına dolaylı olarak da etkiyen Meta açıklamaları sitenin yükselmesine yardımcı olan unsurlardan biri olduğunu düşünüyorum. Tabii ki Seo çalışmaları bir işlemden oluşmuyor yüzlerce farklı yol uygulanıyor