• EN AT

Mobil SEO Nedir ?

Akıllı telefon da bulunan smartphone teknolojisi gün geçtikçe ilerliyor. Bu teknolojiyi kullanan vatandaşların sayısı her geçen zaman diliminde artıyor. Akıllı telefonlar da bulunan uygun fiyat tarifesiyle kullandığımız İnternet ve farklı bütçeler ile satışa uygun görülen cihazlar topluma sunulmaya başlandığından beri Türkiye de kullanan vatandaş başına düşen aylık olarak kullanılan mobil internet kullanımı 12 ayda %300’lere oranlarda artmaktadır. Hemen hemen 10 milyona yakın web site sahibi bu durumlardan haberi olması ve kendi sitelerinin SEO ayarlarını buna göre yapmalı ya da bir SEO danışmanı ile çalışarak yaptırmalıdır. Bilgisayar ortamında ki çalışmaları yapacağı gibi mobil SEO kavramını farkında olmaları gerekmektedir.

 

Mobil internette ki bu kullanıcı artışı insanlara beraberinde iş imkanı, ve yeni piyasa potansiyeli doğuruyor. Mobil SEO da bu sektörlerden bir tanesi. Mobil SEO, mobil de yapılan arama geliştikçe yok olmayacak ve her arama yapıldığından daha da ileriye gidecek sektördür. Yapılan mobil aramalarda internet sitenizin daha yukarılar da olmasını istiyorsanız, sitenizin ziyaretçi sayısını önemseyip ona göre çalışmalar yapıyorsanız siz kullanıcı tarafından Mobil SEO önemlidir.

Mobil SEO Güncelleme

Mobil SEO için her kişi tarafından farklı durumlar vardır. Özellikle büyük şirketler bu durumlarda farklı bir çalışma politikası uyguluyor. Google, Apple, Microst gibi şirketler, sizlere yani mobille uğraşan kullanıcılara mobil sayfalarının değişimi ve bir sorun olduğundan çözebilmemize dair stylesheet gibi ayarlar ile size yardımcı oluyor. Mobil versiyonu en son sürümde ve mobil kullanıcılarımıza aynı bilgisayarda yaşadığınız deneyimleri yaşatmak istiyorsanız bu özelliği kullanmalısınız.

Mobil SEO URL

Mobil URL’nin birinci sıradaki örneklerinden bir tanesi şüphesiz eBay’dir. eBay’ı satın almak isteyen kullanıcılar kendi özel sitesine giderek oradan satış yapmaktadır. m.ebay.com olan adrese gittiğiniz taktirde mobil kullanıcılar için oluşturmuş bir mobil site karşımıza çıkar. Bu eBay sitesin de en önemli unsurlardan bir tanesi de bu siteye giren kullanıcıların hemen aradıkları şeyi bulup çıkmasıdır uzun araştırmalar yapıp sitede kalmamalılardır.
Kendi web sitenizi mobil kullanıcılara özel kaliteli bir site haine getirmek için, mobilde yapılan aramalarda daha iyiye gitmek için ve üst sıralarda bulunmak için, site içi hızı, site kodlaması ve standartların birleşimine dikkat etmelisiniz. Eğer her iki platform için 2 ayrı URL sunuluyorsa bu platformlar arası geçiş bağlantılarını koymalısınız. Gönderilen Google Botlarına karşılık da farklı adresler sunmalısınız.

Bir site için URL’nin önemi şu şekilde olmalıdır ki bir sorun yaşanmasın. Mobil ve bilgisayar platformlarında gönerilen Google botlar diğer her iki platformda da aynı versiyonu görmelidir ki sitenizi indexten silmesin. Yani sizin kullanıcılara farklı sayfalar göstermeye çalıştığını Google botlarının anlamaması gerek.

Mobil SEO Hakkında Google Açıklamaları

Mobil SEO konusunda etrafta çok sayıda bilgi üretilmekte ve ağızdan ağıza dolaşan bir çok bilgi olmaktadır. Bunun nedeni yeni yeni piyasada olan ve iş ihtiyacı bulunulan bir sektördür bunun farkına daha önceden varan kullanıcılar bu işten iyi ekmek paralarını çıkartıyorlardır.

Google’ın Mobil SEO hakkındaki düşüncelerini siz ziyaretçilerimize açıklamak isterim.
Google bu konuda yaptığı açıklamalarda “Ya siteniz ile alakalı çalışmalar yapın biz yaptığımız incemeler sonucu sitenizin yukarıya taşıyalım ya da hiç bir şey yapmayın. Cloaking content cezaları yememek için sitenizi doğru yerlere yönlendirin. Kullanıcıların farklarını ve isteklerini bilerek ona göre davranın. Gereken yerlerde siteniz içinde rel=canonical etiketini kullanarak hızlı ve rahat mobil SEO deneyimi yaşayın.

Mobil Optimizasyon

Mobil optimizasyon, sitenize mobil cihazlardan erişen ziyaretçilerin cihaz için optimize edilmiş bir tecrübesine sahip olmalarını sağlar.

Mobil Optimizasyon Nedir?

Kullanıcılar her yıl mobil cihazları ve tabletleri için daha fazla vakit harcıyor ancak birçok web sitesi hala farklı ekran boyutları ve yükleme süreleri için tasarlanmamıştır. Mobil optimizasyon, yanlışlıkla mobil cihaz ziyaretçilerini uzaklaştığınızdan emin olmak için site tasarımına, site yapısına, sayfa hızına ve daha fazlasına bakar.

Mobil SEO En İyi Uygulamalar

Siteniz arama motorları için zaten iyi bir şekilde optimize edilmişse, mobil cihazlar için optimizasyon yaparken düşünmeniz gereken yalnızca birkaç ek şey var.

CSS, JavaScript veya resimleri engellemeyin

Eskiden, bazı mobil cihazlar bu öğelerin tümünü destekleyemedi; bu nedenle, mobil sitelerin yöneticileri bir veya üçünü engelledi. Fakat çoğunlukla artık doğru değil ve Smartphone GoogleBot, kullanıcıların yaptığı içeriği görebilmek ve kategorilere ayırmak istiyor. Sakın sakın yapma. Bu unsurlar, yanıt veren bir siteniz mi yoksa farklı bir mobil çözümünüz olup olmadığını Google’ın anlamasına yardımcı olmak açısından da kritik öneme sahiptir.

Mobil cihazlar için site tasarımı

Mobil cihazlar, sitelerin tasarlanma şekillerini basitleştirmekte ve devrim yaratmaktadır. “Kıvrımın üstünde”, sonsuza dek kaydırdığım bir dünyada artık anlam ifade etmiyor

Flaş kullanmayın

Eklenti kullanıcının telefonunda mevcut olmayabilir; bu, tüm eğlenceleri kaçıracakları anlamına gelir. Özel efektler oluşturmak isterseniz bunun yerine HTML5 kullanın.

Pop-up’ları da

Bunları bir mobil cihazda denemek ve kapatmak zor ve sinir bozucu olabilir. Bu, hemen çıkma oranının yüksek olmasına neden olabilir.

Yağ parmak tasarımı

Dokunmatik ekran dolaşımı, düğmeleriniz çok büyük, çok küçükse veya sayfayı kaydırmaya çalışıyorken parmağınızın yolunda yanlışlıkla tıklamalara neden olabilir.

Başlıkları ve meta açıklamalarını optimize edin

Bir kullanıcı bir mobil cihazı kullanarak arama yaptığında daha az ekran alanıyla çalıştığınızı unutmayın. Aramamotrların’da en iyi işinizi sergilemek için başlıklar, URL’ler ve meta açıklamalar oluştururken mümkün olduğunca öz yeterlidir.

Yerel arama için optimize et

İşletmenizin yerel bir öğesi varsa, yerel arama için mobil içeriğinizi optimize etmeyi unutmayın. Bu, adınızı, adresinizi ve telefon numaranızı standartlaştırmanızı ve şehir ve eyalet adınızı sitenizin meta verisine dahil etmeyi içerir.

Duyarlı web tasarımı

Duyarlı tasarımlı siteler, aynı içeriği bir akışkan ızgarayla mobil kullanıcılara ve masaüstü kullanıcılara sunmak için CSS3 medya sorgularını ve bir kullanıcının ekranının boyutuna otomatik olarak uyacak esnek bir tasarım kullanmaktadır.

4175 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...

           

Yorum Yap

Avatar
Burak çevik 1 Aralık 2017

merhaba kerem hocam güzel bir paylaşım olmuş günümüz mobil cihazlarla dolu bilgisayar kulanicisi dan fazla mobil kulanicilar var