• EN AT

Özgün İçerik ve SEO

Bugünkü yazımızda aslında web site SEO çalışmalarında temeli oluşturan web sitesi içerisine yazdığınız özgün içeriklerin ne olduğunu nasıl yazıldığını inceleyeceğiz.

Özgün İçerik Nedir?

Metin içerisinde yazıyı yazarken başka yerden alıntı yapmayacağınız, yazan kişinin tamamen noktasına kadar kendi cümleleriyle kurduğu, kendi ifadeleriyle ifade ettiği içeriklere denir. Özgün içerik ya da yazılan özgün makale yazan kişinin belirli bir konu hakkında kendi oluşturduğu düşünceleri doğru ifade yoluyla yani kendi tarafından gördüğünü yazıya döküp okumak için gelen ziyaretçilere aktarmasıdır.

SEO Uyumlu Özgün İçerik

Web sitelerine yazılan SEO uyumlu özgün içerikler Google arama motorlarına hitap etmezler, arama motorlarında etkili olmaları için yazılan yazının tamamen kullanıcı odaklı olması gerekmektedir. SEO sorunu taşımayan kaliteli yazılmış özgün olan içerikler arama motorlarının nezninde daha başarılı bulunarak kendi sektöründe bulunan diğer içeriklere oranla arama motoru sıralamalarında daha üst sıralarda konumlandırıllar.Tabi o sıralamalarda sıralamayı etkileyen bir çok faktör bulunup en önemli faktör ise yazılan yazının özgün içierik olup olmamasıdır.
İnternet ortamında yani web sitelerinde bir çok blog yazan kimseler kendi web sitelerin içerisinde ziyaretçi sayılarını arttırmak için başka bir anlam ile arama grafiklerinde iyi sonuçlar almak için sitelerine özgün makaleler yazmaktadırlar.

Özgün İçerikte Doğal Olmak

Web sitelerine yazılan SEO uyumlu yazıları tam anlamda şu şekildedir; site çalışmanızda hedeflediğiniz anahtar kelime gruplarının başlıkta, kullanılan alt başlıklarda ve konu içeriğinde yazılan kelimeler ile ilgili içeriğin geçtiği kadardır. Yani web siteniz için yazdığınız yazıda gerektiğinden fazla anahtar kelime kullanmak gereksiz olacağı gibi yazacağınız içeriğinde doğallığı bozulacaktır. Google başta olmak üzere diğer arama motoları yazı içerisinde geçem anahtar kelimeleri dikkate almakta ama arama motorları tarafından esas dikkate alınan web sitesinin ziyaretine gelen kullanıcıların deneyimi. Yazdığınız yazınız doğal ve kaliteli içerikten oluştuğu takdirde web sitenizde bulunan ziyaretçileriniz yazının bulunduğu web sitesinde daha çok vakit geçirerek arama motorları tarafından içeriğinizin değer kazanmasını sağlayacaktır.

Özgün Yazılan Yazının Konusu Nasıl Seçilir ?

Yazdığınız özgün yazıları her zaman sitenizin sektörüne uygun ve oluşturduğunuz ziyaretçi kitleniz doğrultusunda yazmanız doğru bir hareket olacaktır. Örnek olarak; araba ürünleri satışı yapan bir e-ticaret sitesinin blog kategorisine motorsikletin faydaları, nasıl sürülür gibi yazıların konulması doğru olmaz. Oluşturduğunuz ziyaretçi kitlenizin sizlere daha hızlı ulaşabilmesi için konularınızı onlara uygun bir şekide belirlemeniz gerekmektedir. Yazılarınızı yazmadan önce içerik planınızı oluşturmanız sizleri doğru noktaya ulaştırabilir. Örnek olarak arabadan devam edersek araba e-ticaret sitesinde yazacağınız yazılarda araba çeşitleri, motor hacimleri, araba tasarımları gibi konu başlıkları olacaktır. Bu başlıklar sayesinde arama motorlarında araba tasarımları ya da araba motor hacimleri gibi arama yapan ziyaretçiler sizlerin web sitesini bulabilecekler. Çünkü SEO çalışmaları ile özgün yazı sitenize ekleyerek web sitenizi arama sonuçlarında üst sıralara çıkarabilirsiniz. SEO çalışmalarının temeli özgün içerikten geçmektedir.

Özgün İçerik ve SEO Uyumu

Yazılan özgün içerikler ve yapılan SEO çalışmaları arasında doğru bir bağlantı vardır. Günümüzde bir çok web site kullanıcısı ya da başka bir web tasarımcısı web sitelerini özgün yazı girmesi yerine başka bir siteden kopyala yapıştır ile siteye içerik girmesidir. Bu yaptıkları hareket arama motorları tarafından tespit edilerek Google tarafından kaale alınmayarak aşağı sıralamalara atılıyor. Kopyala yapıştır yaptığınız da siteniz için ne kadar SEO çalışması yapacaksanız yapın yine de özgün içerik olmadığından sitenizi üst sıralarda görmeniz mümkün değildir. Bu yüzden SEO çalışmalarında olumlu şekilde faydalanmak için en önemli etken siteniz bulunan yazıların özgün içerik olamaısıdır. Google arama motorları, ziyaretçilerin hangi web sitesinin hangi sayfasında ne kadar kalmış, web sitesinde kullanıcı kolaylığı olan sitemi gibi etkenler arama motorları tarafından göz önünde bulundurarak web site sıralamalarını etkilemektedir.

Özgün İçerik Nasıl Yazılır ?

Yukarı ki yazılarımızda da dediğimiz gibi oluşturduğunuz içerik planınız hazır ise ve yazınız için oluşturduğunuz konu başlıklarınız da belli ise içerik yazmaya başlayabilirsiniz.

Web Sitenize yazı yazmaya başlamadan önce en güzel doğru yazma yöntemi, yazacağınız içerik hakkında konu hakkında araştırma, not alma ve en önemlisi de  yazı içeriğimize kendi cümleleriniz ile metin oluşturma. Önce yazı hakkında bilgi sahibi olmanız ardından da detaylı bir şekilde araştırma yaparak web sitenizde herkes tarafından okunabilecek ve anlaşabilecek doğru metin çıkarabilirsiniz.

6034 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...

           

Yorum Yap

Avatar
İzzettin Kaya 11 Ağustos 2018

İnternet sitelerinin gelişmesi için en azından sıralamada rakiplerinin önüne geçebilmesi için özgün yazıların olması gerekiyor bence de. Yani özgün içerik bir site için çok önemlidir ama her şey değildir. Seo uyumlu kaliteli içeriklerin yanı sıra uzman bir seocudan da yardım almak gerekiyor çünkü siteler için özgün makale sadece işin bir koludur. Her bir yazı yıllarca okunacağı için, o yazının iyi seçilmesi ve araştırılması gerekiyor.