• EN AT

Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Web sitelerinizde yer alan içeriklerde aynı zamanda görseller de kullanırsınız. Kullandığınız görseller hem arama motoru botları hem de kullanıcı deneyimi açısından önemlidir. Yani arama motorlarında daha kaliteli sıralama elde etmenizi sağlayacak bir uygulamadır. Ancak yüklediğiniz görseller web sayfanızın hızını yavaşlatabilir. Web sitesi hızı da çok önemli bir Google sıralama kriteridir. Web sayfanızdaki görsellerin boyutu büyükse web siteniz daha yavaş çalışabilir.

Web sitenize trafik çekmek istiyorsanız görsellerinizi optimize etmelisiniz. Resim optimizasyonu çalışmalar sayesinde web sitelerinizdeki görselleri arama motorlarının isteklerine uygun hale getirebilir ve web sitenizi hızlandırabilirsiniz.

Resim Optimizasyonu Nedir?

Resim optimizasyonu; web sitenizde yer alan görsellerin kalitesini düşürerek ya da koruyarak dosya boyutunu en düşük seviyeye çekmektir. Yani web sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayacak çalışmalardır. Resim optimizasyonu dosya boyutu düşürme ve alt etiket ekleme dışında görsellere doğru link yapısı ekleme, doğru sim verme, tema kullanımı ve görsellerde çıkma konularını da kapsamaktadır.

Web sitenizde yer alan görselleri optimize ederek Google, Bing, Yandex ve Yahoo gibi arama motorlarının görsel arama bölümlerinde üst sıralara gelebilirsiniz. Ancak bu çalışmalar salt görsel boyutunu ayarlayarak olmaz. Bu işlem sonrasında görsellerin daha iyi görünmesi, daha hızlı açılması ve arama motorları tarafından daha kolay indeks almasını sağlayabilirsiniz. Yapacağınız optimizasyon çalışmalarında çözünürlüğü yüksek, web sitenizi yavaşlatmayan kaliteli görseller elde edebilirsiniz. Böylece arama motorlarında yer alan sıralamalarda daha üst sıralara çıkabilirsiniz. Resim optimizasyonun SEO’ya oldukça önemli etkisi vardır;

resim optimizasyonu

Resim Optimizasyonu SEO’ya Nasıl Etki Eder?

Resim optimizasyonu SEO’ya da oldukça önemli bir katkı sağlayacaktır. Resim optimizasyonunun SEO’ya etkisini şöyle açıklayalım;

  • Web sitesi hızı Google tarafından dikkat edilen çok önemli bir kriterdir. Bu yüzden görsel optimizasyonu yaparak web sitenizi hızlandırabilirsiniz.
  • Kullanıcı deneyimini arttırabilirsiniz. Ziyaretçileriniz çok daha kaliteli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Böylece hemen çıkma oranı da azalacaktır.
  • Görsel arama sonuçlarında üst sıralara çıkarak genel arama sonuç sayfasında da daha üst seviyelere gelebilirsiniz.
  • Rakiplerinizin önüne geçerek istediğiniz anahtar kelimelerde hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.
  • Hedef kitlenizle daha kolay bağ kurabilirsiniz.
  • Ürün ve hizmetlerinizi çok daha rahat tanıtabilirsiniz.
    Görsellerinizi optimize etmenin en önemli avantajı arama motoru botlarının dikkatini çekerek arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralara çıkmanızdır.

Resim Optimizasyonu İçin Kullanabileceğiniz Programlar

Web sitenizde yer alan resimleri optimize edebileceğiniz çok sayıda program vardır. Görsel optimizasyonu programlarını şöyle açıklayalım;

Adobe Photoshop: Bu uygulama her bilgisayar kullanıcı tarafından bilinir. Görsellerinizi internet sitelerinde kullanabilmek için dahili olarak sıkıştırmanızı sağlayan bir araca sahiptir.

Affinity Photo: Dahili resim sıkıştırma özelliği vardır. Bu uygulama bütçesi kısıtlı olan kişiler tarafından Photoshop’a alternatif olarak kullanılmaktadır.

Net: Windows kullanıcılar tarafından tercih edilen bir araçtır. Dahili resim sıkıştırma aracına sahiptir.

Gimp: Resim sıkıştırma uygulamaları hakkında bilgisi olmayan kullanıcılar için zor bir alternatiftir. Dahili bir optimizasyonu aracı sunmaktadır.

Optimizilla : JPEG ve PNG dosyalarınızı sıkıştırmanıza yarayan bir araçtır. Ayrıca bir program yüklemeden kullanabilirsiniz. %75’e kadar sıkıştırma yapabileceğiniz bir araçtır. Görsellerinizi bu araca resmi internet sitesi üzerinden online ekleyerek sıkıştırabilirsiniz Toplu sıkıştırma işlemi yapmak isteyen kullanıcılar için çok pratik ücretsiz bir uygulamadır.

ImageOptim : Apple Mac kullanıcıları için çok etkili bir resim optimizasyon aracıdır. Yüksek kalitede çalışan bir araçtır. Ücretsiz olarak resmi web sitesi üzerinden resimlerinizi optimize edebilirsiniz. Sıkıştırma yapılmayan görseller için %70’e kadar sıkıştırma yapan bir araçtır.

wordpress resim optimizasyonu

WordPress Resim Optimizasyonu İçin Kullanabileceğiniz Eklentiler

WordPress tabanlı web sitenizde resim optimizasyonu yapabilmek için kullanabileceğiniz çok pratik eklentiler bulunmaktadır. Bu eklentileri sizlere şöyle açıklayalım;

Imagify Image Optimizer: Farklı seviyelerde sıkıştırma yapma özelliği vardır. Ayrıca yenden boyutlandırma yapabilir ve bunun dışında restorasyon yapma şansı da elde edebilirsiniz.

ShortPixel Image Optimizer: Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir eklentidir. Ancak her ay 100 tane resim sıkıştırma hakkı tanır. Farklı resim formatlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca dahili restorasyon ve toplu optimizasyon yapma şansı tanımaktadır.

Optimus Image Optimizer: Düşük boyutlu resimlerinizi hiçbir kayıp yaşamadan optimize etmenizi sağlayan pratik bir WordPress eklentisidir. Buradan elde ettiğiniz resimler kalite anlamında hiçbir kayıp yaşamazlar.

WP Smush: Görsellerinizi web sitenize yüklerken otomatik olarak optimize etmektedir. Ayrıca web sitenizde yer alan görselleri de düzenlemenize olanak tanır. Tüm resim optimizasyonu işlemlerini kaliteyi düşürmeden yapar. Resim boyutu düşse de çözünürlük yüksek kalır. Ayrıca en çok bilinen optimizasyon araçları arasındadır.

Compress JPEG & PNG Images: Bu eklentinin olumsuz yanı sizlere hesap açarak eklenti yapma şansı vermesidir. Ücretsiz versiyonda ayda sadece 100 resim sıkıştırabilirsiniz. Otomatik sıkıştırma yapabilir ve eski görsellerinizi de optimize edebilirsiniz. istediğiniz boyuttaki resimleri optimize edebilirsinzi.

EWWW Image Optimizer: Kaliteli resim sıkıştırma eklentilerinden biridir. Pratik bir kullanıma sahiptir. Fotoğraflarınızı yüklerken otomatik olarak sıkıştırabilirsiniz. Bu eklentide resimleriniz toplu şekilde sıkıştırabilirsiniz. Tüm optimizasyon işlemleriniz için serverlar üzerinde bir kayıt yapmanıza ya da API keye gerek yoktur.

reSmush.it: WordPress resim optimizasyonu araçları arasında en çok bilinen eklentilerden biridir. Daha önce yüklemiş olduğunuz görselleri de toplu şekilde sıkıştırabilirsiniz. Ayrıca yeni eklediğiniz görselleri de otomatik olarak sıkıştırabilirsiniz. Yaptığınız yüklemeler için optimizasyon seviyesi belirlemenize izin veren bir eklentidir. Bu eklentide farklı sıkıştırma seviyeler yoktur. Ayrıca resim sıkıştırma işlemleri 5 mb ve daha küçük yüklemeler için yapılır. Otomatik sıkıştırma yapmayı düşünmediğiniz görselleri de seçerek ayırabilirsiniz.

destek
Destek
Resim Optimizasyonu konusunda anlamadığınız bir konu olursa bilinçsiz bir işlem yapmayın aksi takdirde yazılımda bozulmalar olabilir buda web sitenizin iyileştirme durumunu negatif hale getire bilir tavsiyemiz bir web yazılım ajansın’dan veya 1 SEO Uzmanı Ajansı destek ekiplerimizden ücretsiz destek alabilirsiniz

8125 okunma
Kader Öktem

6 yıldır SEO ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım. Uzmanlık Alanım : Doğal SEO teknikleri ile web sitelerini Google ve diğer arama motorlarında yükselmesi ve ziyaretçilerinin artmasını sağlamaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...