• EN AT

SEO Eğitimi Nedir?

İnternetin gelişim hızının tüm dünyada doruğa ulaşmasıyla birlikte, ticari alanda da internet çok önemli hale geldi. Bundan on yıl öncesine kadar internet üzerinden gelir elde etme kavramı sadece yapılacak küçük çaplı işlerle kazanılacak ek gelirlere karşılık geliyordu. Fakat özellikle e-ticaret sitelerinin büyük gelişim kat etmesi, internet reklamcılığının büyük önem kazanmasıyla birlikte, internet çok daha büyük bir ticari faaliyet alanı haline geldi. İnternette güçlü olmayan bir firmanın ya da markanın, görünür hale gelme olanağı çok düşüktür. İnternet üzerinde görünür olmanın ve güç kazanmanın birincil yolu da arama motorları, özellikle de Google’ın arama sonuçları sayfasında üst sıralara yükselmekten geçer. Arama sonuçlarında daha üst sıralara yükselmek için de yapılması gereken bir takım çalışmalar vardır. Hedef kitlenizin arama motorlarında arattığı kelimeleri belirleyerek o kelimelerle yapılan aramalara odaklanmak, sitenizi optimize etmek, özgün içerik üretmek gibi faaliyetler, bu çalışmaların en önemlileri arasında sayılabilir. Bu çalışmalara ve bunlar gibi, sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında yükselmesini sağlayacak birçok çalışmaya SEO adı verilmektedir. İnternet üzerinde güç kazanmak için SEO çalışması yapmak günümüzde bir olmazsa olmaz haline gelmiştir. SEO çalışmaları da aynı internet gibi gün geçtikçe daha gelişmiş hale gelmiştir. SEO çalışmalarını doğru sonuç verecek şekilde yapmak için mutlaka bu iş hakkında gerekli donanıma sahip olmak gerekir. Bunun yolu da, eğitimden geçmektedir. Bugünkü yazımızda, SEO eğitiminin neden alınması gerektiği ve size neler kazandırabileceği hakkında merak ettiklerinize yanıt bulacağız.

SEO Eğitimi Neden Gereklidir?

Üst kısımda da belirttiğimiz gibi, SEO çalışmaları bir markanın ya da firmanın internette daha görünür olmasının birinci yoludur. İnternet üzerindeki gücünüzü artırmak, hedef kitlenizden daha çok kişiye ulaşmak, faaliyet gösterdiğiniz pazardaki hacminizi artırmak, sitenize daha çok ziyaretçi çekmek ve bunların büyük kısmını müşteri dönüştürebilme şansı elde etmek anlamına gelir. Bu yüzden, doğru bir SEO çalışmasının nasıl yapılacağını bilmek gerekir. SEO eğitimi size bu şansı verir.

SEO uygulamalarını en doğru şekilde nasıl yapacağınızı öğrenmeniz için SEO eğitimi şarttır. SEO, internetin yeni yeni geliştiği ve Google’ın bugünkü gücüne ulaşmadığı günlerde, daha basit şekilde yapılabilen bir çalışmaydı ve arama motorları sonuç sayfasında daha üst sıralarda yer almak için sadece anahtar kelime çalışması yapıp sitede birkaç özgün içerik oluşturmak bile yeterliydi. Çünkü, ilk olarak internet bugünkü popülaritesine ve gücüne ulaşmamıştı ve birçok sektördeki rekabet bugünküne göre çok azdı; daha az rakip arasında daha üst sıralara çıkmak da doğal olarak daha kolaydı. Bu yüzden SEO çalışmaları da bu kadar kapsamlı değildi ve genelde tekdüzeydi. SEO çalışmalarının eskiden daha az emekle gerçekleşebilmesinin ve daha kapsamsız olmasının tek nedeni elbette internetin bugünkü popülerliğinde olmaması değildi. Google başta olmak üzere diğer arama motorlarının durumu da SEO çalışmaları üzerinde büyük etki sahibi. Google, günümüzde devamlı olarak kendisini geliştiriyor, algoritma güncellemelerine gidiyor. Bu da, sıralamaların belli aralıklar ile değişmesine neden oluyor. Her algoritma değişikliğinde belli siteler olumlu etkilenirken belli siteler olumsuz etkileniyor. Bu da, SEO çalışmalarının daha kapsamlı olması için başka bir neden oluşturuyor. Eskiden Google ile mücadele etmek de daha kolaydı ve kısa süre içinde Google arama sonuçları sayfasında üst sıralara yükselmek mümkündü. Fakat artık bu mümkün değil. Google’ın yaptığı güncellemeleri takip etmek ve ona uygun çalışmalar yapmak gerekiyor. Bu da SEO’nun mutlaka eğitim gerektiren bir alan olduğuna dair başka bir gerekçe oluşturuyor. Kısacası, internet sürekli geliştiği ve rekabet yükseldiği için ve Google başta olmak üzere arama motorları da devamlı olarak kendilerini yenilediği için, başarılı bir SEO çalışması yapabilmek adına SEO eğitimi bir gerekliliktir.

SEO Eğitimi Neden Önemlidir?

SEO günümüzde internet üzerinde yükselmenin ve daha fazla gelir elde etmenin en geçerli yolu konumundadır. İlk olarak bu yüzden SEO eğitimi almanın büyük bir gereklilik olduğunu söyleyebiliriz. Fakat SEO’nun tek amacı gelir kazanmak değildir. İyi bir SEO eğitimi almanız ve SEO çalışmasını doğru şekilde yapabilecek yetkinliğe erişmeniz, size gelir elde etmenin dışında da birçok farklı avantaj sağlayacaktır.

İlk olarak SEO eğitimini doğru şekilde almak size kişisel anlamda da büyük bir fayda sağlayacaktır. Günümüzde SEO çalışmalarının çok popüler hale gelmesi ve internet üzerinde yükselmenin yollarını arayan birçok firma ve markanın olması, SEO uzmanlarına olan ihtiyacın artmasına neden olmuştur. SEO çalışması yapmayan bir markanın veya internet sitesinin internet üzerinde tanınması neredeyse imkansızdır. Bu yüzden kurumsal yapıya sahip birçok firma SEO uzmanlarını istihdam etmektedir. Aldığınız SEO eğitimi sonucunda elde edeceğiniz sertifika ile, Türkiye’de az sayıda bulunan ve gün geçtikçe daha çok ihtiyaç duyulan SEO uzmanlarından biri haline gelebilirsiniz. SEO eğitimi almanın size katacağı avantajlardan birisi budur.

SEO eğitiminin diğer avantajı ise, yönettiğiniz web sitesine yöneliktir. SEO eğitimini doğru bir adresten, iyi şekilde aldıysanız, artık doğru anahtar kelimeleri kendiniz tespit edebilir, sitenizi doğru şekilde optimize edebilir, sitenizin kodlanması vb. teknik konularda bilgi sahibi olabilir, backlink çalışmaları gibi size güç kazandıracak faaliyetleri daha doğru şekilde yapabilirsiniz. Bu konular hakkında bilgi sahibi olmak, sizi sektördeki rakiplerinizin önüne geçirecektir. Maça 1-0 galip başlamak istiyorsanız SEO eğitimi almak son derece önemlidir.

Günümüz internetinde en önemli alanlardan birisi de sosyal ağlardır. Facebook, Twitter, Instagram, Youtube vb. sosyal ağlarının hepsinin milyonları geçen kullanıcıları vardır ve buralarda görünür olmayan bir markanın internette güçlü bir görünürlük elde etmesi imkansızdır. SEO eğitimi size; sosyal ağlar ile SEO çalışmanızı nasıl ilişkilendirebileceğiniz hakkında da bilgi verir. Hangi sosyal ağ için hangi pazarlama taktiklerinin daha uygun olduğu, hangi sosyal ağın ne çeşit reklam kampanyaları sunduğu gibi konularda bilgi edinebilirsiniz. Böylece, hedef kitlenizin kullandığı sosyal ağı belirlemek ve o sosyal ağı hedef alan çalışmalar yapmak da daha mümkün hale gelecektir.

SEO eğitimi almanın size sağlayacağı başka bir avantaj da, firmanızın, markanızın ya da web sitenizin prestijini yükseltmesidir. Eskiden insanlar bir markadan, ürün ya da hizmet alacakları zaman bu markanın güvenilir olup olmadığını anlamak için çevrelerinde araştırma yapar, daha önce bu markayı kullanmış kişilerin fikirlerini almaya çalışırdı. Günümüzde ise bu işi internet yapıyor. İnternet üzerinden alışveriş etmeyen insanlar bile, alışveriş edecekleri firma ya da marka hakkında bilgi alabilmek için ilk olarak Google’da marka ismini aratıyor ve hakkında yazılanlara bakıyor, bir web sitesi olup olmadığına ve web sitesinin kurumsal bir görüntüye sahip olup olmadığına bakıyor. Eğer markanızın bir web sitesi yoksa, ya da web siteniz varsa ama arama sonuçlarında üst sırada sonuç vermiyorsa veya web siteniz iyi bir görünüme sahip değilse, potansiyel müşterileriniz sizden ürün ya da hizmet almaktan vazgeçebilir. SEO çalışmaları bu anlamda da önemlidir. Size prestij ve güvenilirlik katar. İnternet gibi büyük bir mecrada bile hakkında hiçbir bilgiye ulaşılamayan bir marka, dolandırıcı görüntüsü bile çizebilir. Bu yüzden, SEO eğitimi çok büyük bir gerekliliktir.

SEO eğitimin reddedilemez bir başka faydası da tabii ki web sitenize sağlayacağı trafiktir. Google, birçok insan için internetin ilk durağıdır. İnsanlar internette gezinmeye Google’da yaptıkları aramalarla başlar ve arama sonuçlarında karşılarına çıkan siteleri ziyaret eder. Google arama sonuçlarında çıkmayan bir sitenin insanlar arasında yayılma şansı yoktur ve bu yüzden trafik de kazanamaz. Trafiği olmayan bir siteden müşteri elde etme şansı da yoktur. SEO eğitimi alırsanız, web sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda görünme olasılığını artırırsınız ve doğal olarak trafiğiniz artar ve ziyaretçilerinizin bir kısmını müşteriye çevirme olasılığınız yükselir.

Kısacası, hem kişisel hem kurumsal bir dizi sebepten dolayı, SEO eğitimi günümüzde internette faaliyet gösteren ve gelir elde etmeyi amaçlayan herkes için büyük bir gerekliliktir ve SEO eğitiminin alınması kişiye büyük avantajlar sağlar.

Uygulamalı SEO Eğitimi

Aynı SEO gibi eğitim de geniş bir kavramdır ve farklı alanlarda alınacak eğitimlerin birbirinden farklı özellikleri vardır. SEO da, uygun tarzda bir eğitim anlayışı benimsenerek öğrenilmesi gereken bir alandır. Günümüzde bazı konularda teorik eğitimler yeterliyken, bazı alanlarda da mutlaka pratik eğitim almak gerekir. SEO da, sadece teorik şekilde öğrenilmesi ve öğretilmesi zor olan bir alandır. Uygulamalı bir alan olan SEO’nun eğitimi de mutlaka uygulamalı olarak verilmelidir.

SEO eğitimi almak isteyen kişilerin kafasında birçok farklı soru bulunmaktadır. ‘’Güvenilir backlink alma yöntemleri nelerdir ?’’, ‘’Sitemi nasıl daha iyi optimize edebilirim ?’’, ‘’Doğru anahtar kelimeleri nasıl bulabilirim ?’’ gibi sorular kişilerin kafasında yer etmektedir. Bu sorular hakkında bazı cevaplara sadece internette konulara hakkında okuma yaparak ulaşabilirmişsiniz gibi dursa da bu büyük bir yanılgıdır. SEO, deneye deneye öğrenilmesi gereken bir konudur ve bu yüzden de uygulamalı eğitim gerekmektedir. SEO eğitimine yeni başlayanlar için uygulaması kolay olan yöntemler derlenerek oluşturulmuş bir SEO eğitimi, en uygun eğitim biçimi olacaktır.

Uygulamalı SEO eğitimleri genel olarak çevrimiçi şekilde verilmektedir. İnternet üzerinde uygulanacak bir işlem olan SEO’nun eğitiminin de online olarak verilmesi faydalı olacaktır. Alanında yetkinliğe sahip SEO uzmanları, SEO çalışmaları hakkında bilmeniz gerekenleri size anlatacak ve eşzamanlı olarak da yeni başlayanlar için uygun olacak uygulamalar hakkında örnekler gösterilecektir. Böylece, neyi nasıl yapmanız gerektiğini, kendiniz pratik ederek öğrenmiş olursunuz. Sadece anlatıma dayanan bir SEO eğitimi aldığınızda, öğrendiklerinizi uygulamanız gerektiğinde zorlanabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka uygulamalı bir SEO eğitimi alınmalı ve yaparak öğrenme metodu kullanılmalıdır.

Uygulamalı SEO eğitiminde tabii ki teorik bilgilere de yer verilmektedir. WordPress ve diğer içerik yönetim sistemleri için uygun olan optimizasyon yöntemleri, arama motorları sonuç sayfalarında yükselmek için yapmanız gerekenler gibi konular hakkında ufkunuz genişletecek bilgilere ulaşmanız amacıyla okuyacağınız çeşitli makaleler size sunulacaktır ve böylece SEO hakkında ufkunuzun genişlemesi sağlanacaktır. İyi bir uygulamalı SEO eğitiminde, İngilizce kaynaklardan çevrilmiş bilgiler de mutlaka eğitim alan kişilere sunulmalı ve dünyadaki en güncel SEO eğilimlerine uygun biçimde bu çalışmaları öğrenmeleri sağlanmalıdır. Uygulamalı bir SEO eğitimi sonrasında kazanacağınız sertifakanın size kişisel anlamda da faydası olmakla birlikte, aynı zamanda web sitenizi arama motorları sonuç sayfalarında daha üst sıralara yükseltmenizi de sağlayacaktır.

SEO Eğitimi Aşamaları

SEO eğitimi oldukça geniş çaplı bir eğitimdir ve bu yüzden tek bir başlık adı altında kişilere verilmesi yanlış olur. SEO’nun aşamaları vardır ve eğitimler de mutlaka bu aşamalara uygun olarak verilmelidir. Adım adım ilerlenmeli ve mümkün olan en iyi sonucun alınması sağlanmalıdır. Aksi halde alınan SEO eğitimi karmaşık olacak ve fayda sağlamayacaktır.

SEO Analizi

Bir SEO çalışmasının başlangıcı her zaman SEO analizi olmaktadır. SEO analizi, SEO çalışması yapılacak markanın ya da web sitesinin faaliyet gösterdiği sektörün, sektördeki rekabetin ve rakiplerin incelenmesi, hedef kitlenin tespit edilmesi ve hedeflere ulaşmak için hangi yöntemlerin izlenmesi gerektiğine dair bir takım çalışmaları içerir. İyi bir SEO çalışması her zaman SEO analizi ile başlar. SEO Analizi sonrasında elde edilen sonuçlara göre bir strateji çizilir ve sonrasında SEO çalışmasına başlanır. SEO eğitiminde bu sebeple ilk olarak SEO Analizinin nasıl yapılacağına dair bir eğitim verilmesi gerekir. Bu eğitimin sonunda katılımcılar; Teknik analiz ve tasarım analizinin nasıl yapılacağını, sektör ve rakip analizinin nasıl yapılacağını ve içerik analizinin nasıl yapılacağını öğrenir.

Strateji Belirleme

SEO çalışması yapılırken analizden sonraki adım da, yapılan analizden elde edilen sonuçlara göre strateji belirlemektir. İyi bir strateji belirlendiğinde, SEO çalışması da doğru şekilde yapılır ve web sitesi kısa süre içinde hem arama sonuçlarında hem de genel olarak internet üzerinde daha güçlü hale gelir. Bu sebeple, bir SEO uzmanının mutlaka strateji belirleme yeteneklerinin de yüksek olması gerekir. SEO eğitiminin bu aşamasında strateji belirlerken hangi adımların atılacağına yönelik eğitim verilir. Strateji belirlerken dikkate alınması gereken noktalar, SEO çalışmasının yapıldığı web sitesinin domain yaşı, markanın ya da web sitesinin yerel mi yoksa uluslararası mı olduğu, web sitesinin domain otoritesi gibi faktörlerdir. Örnek olarak; yerel anlamda faaliyet gösteren ve örneğin sadece Ankara ve çevresindeki kitlelere yönelik satış yapmayı hedefleyen bir konfeksiyon firmasıyla, uluslararası pazara yönelik hizmet veren ve dünyanın her yerinde satışlarını artırmayı hedefleyen bir giyim devi için izlenecek SEO stratejisi aynı olmamalıdır. Strateji belirleme eğitimi, SEO uzmanı olma hedefindeki kişilere, bu konular hakkında bir yetkinlik sunacaktır.

Optimizasyon

SEO çalışmasında en önemli aşamalardan birisi de optimizasyondur. Optimizasyon, basit şekilde tanım yapmak gerekirse, bir web sitesinin, Google başta olmak üzere çeşitli arama motorlarının botları tarafından daha iyi okunacak ve arama sonuçları sayfasında daha üst sıralarda çıkacak hale getirilmesidir. SEO çalışmasının en kritik ve en teknik kısımlarından biridir. İyi optimize edilmemiş bir web sitesi, ne kadar anahtar kelime çalışması yapılırsa yapılsın Google arama sonuçlarında üst sırada çıkmayacaktır. Optimizasyon eğitimi, web sitenize yönelik SEO çalışması yaparken bu durumu atlamamanızı sağlayacaktır. Optimizasyon eğitiminde, hem teknik hem de tasarımsal optimizasyon hakkında bilgiler verilir. Yani, web sitenizin daha sağlıklı şekilde nasıl kodlanacağını, sayfaların nasıl daha hızlı şekilde açılacağını, nasıl gezinmesi daha kolay bir menü tasarımı yapılacağını, nasıl görsel optimizasyonu yapılacağını, kopya içeriğin nasıl tespit edileceğini, robots.txt dosyasının nasıl oluşturulacağını, site haritasının nasıl düzenleneceğini ve daha birçok şeyi öğrenirsiniz. Bu konuların hepsi, SEO çalışması için anahtar niteliğindedir. Eğer bir sayfa iyi kodlanmamışsa, sitede gezinmesi kolay değilse, yavaş yükleniyorsa ya da görseller açılmıyorsa, kullanıcılar tarafından dikkate alınmadığı gibi arama motorlarının botları tarafından da dikkate alınmaz ve site indexlenmeyebilir yani daha basit bir anlatımla, arama motorları tarafından okunmayabilir. Bu da arama motoru sonuç sayfalarında yükselememek demektir. Bu duruma izin vermemek için, SEO eğitiminde mutlaka optimizasyon eğitimi de yer almalıdır.

SEO Çalışmasını Destekleyici Eğitimler

SEO çalışmasını destekleyecek bazı faaliyetler, web sitesinin internette görünürlüğünün artmasına ciddi şekilde fayda sağlayacaktır. Bu sebeple, SEO eğitimi alan ve SEO konusunda uzmanlaşmayı isteyen bir kişinin bu alanda da bilgi sahibi olması gerekir. SEO’yu destekleyici çalışmalar deyince, akla ilk olarak SEM çalışması gelmektedir. SEM yani Search Engine Marketing (Arama Motoru Pazarlaması) adından da anlaşılabileceği gibi, SEO’dan farklı olarak, bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarındaki görünürlüğünü, tanıtım yoluyla artırılması demektir. Google Reklamları aracılığı ile, Google arama sonuçları sayfasında ücretli sonuçlar arasında bir web sitesi görüntülenebileceği gibi, Google’ın iş ortağı olan sitelerde de web sitesinin ya da markanın görünmesi ve daha çok kullanıcıyı ulaşması sağlanabilir. SEO çalışması ile organik sonuçlar elde edilirken, SEM ile de ücretli sonuçların elde edilmesi, markayı daha görünür hale getirir ve trafikte artış sağlanır. Bu yüzden, iyi bir SEO eğitimi, SEM ile ilgili bilgilere de yer vermelidir. Bu eğitim sonucunda, Google bünyesindeki reklam kampanyalarını, hani kampanyaların hangi sektörde faaliyet gösteren firmalara daha uygun olduğunu öğrenirsiniz.

Son söz olarak, günümüz internetinde SEO çalışmalarının kritik bir öneme sahip olduğunu ve SEO çalışması yapmadan internet üzerinde görünürlük elde etmenin, trafik kazanmanın imkansız olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden, eğer sahip olduğunuz marka ya da web sitesinin arama motorları sonuç sayfalarında ve genel olarak internette daha görünür olmasını istiyorsanız ya da iyi bir SEO uzmanı olarak, günümüzde birçok kurumsal firma tarafından aranan bir uzmanlığa sahip olmak, günümüz sektörüne uygun bir meslek edinmek istiyorsanız, SEO eğitimi almanız yerinde bir karar olacaktır. İyi bir SEO eğitimi sonucunda hem web sitenizi daha güçlü hale getirebilir hem günümüzde Türkiye’de sayısı çok az olan SEO uzmanlarından biri haline gelebilirsiniz.

17929 okunma
1 SEO Uzmanı

1 SEO Uzmanı Ajansı kurucusu. Aynı Zamanda Türkiye'nin en iyi SEO uzmanları arasında ilk 10 içerisinde yer almaktadır.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...