• EN

SEO İçin Domain Seçimi Nasıl Olmalı?

Yeni bir web site kurarken, en dikkatli seçim yapmanız gereken konulardan biri domain seçimidir. Domain seçiminin SEO çalışmaları için önemi son yıllarda daha fazla açığa çıkmıştır. Uzun yıllardır, SEO uzmanları, arama motorları sonuç sayfalarında daha yüksek sıralamalar kazanmak için neler yapmak gerektiğini araştırmaktadır ve son yıllarda ortaya çıkan bulgular domain seçiminin de SEO çalışmaları üzerinde ciddi şekilde etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Bu makalemizde, domain adınızın SEO çalışmalarınıza nasıl etki edeceğini detaylı şekilde açıklayacağız. Ayrıca, SEO dostu domain adı seçiminin nasıl yapılacağı hakkında da bazı ipuçları bulacaksınız.

Domain Adı SEO için Gerçekten Önemlidir?

Evet net olarak önemlidir. Domain isminizin, insanların markanızı tanıyacağı ve web sitenizin ya da markanızın ne hakkında olduğunu anlayabileceği bir yapıda olmasını istersiniz. SEO’ya uygun şekilde optimize edilmiş bir web sitesi, web sitenizin neler içerdiğini, içinde neler barındırdığını, nasıl hizmetler ve ürünler sunduğu belli etmelidir. Böyle bir domain ismi arama sonuçları sayfasında insanların daha çok dikkatini çeker ve daha kolay tıklanır.

İnsanlara spam mailler atarak hit kazanmaya çalışan web sitelerinin domainlerine hiç dikkat ettiniz mi ? Ne kadar üstünkörü seçildiğini ve kötü göründüğünü kolayca fark edebilirsiniz. Örneğin, ‘’kisasuredezenginol.info’’ gibi bir adresten gelen bir maili muhtemelen tıklamaz ve siteye gitmezsiniz. Çünkü domain son derece basit ve kötü görünüyor. Böyle bir isme sahip sitenin spam mail ile değil arama sonuçları sayfasında karşınıza çıktığını düşünün. Yine hiçbir şekilde tıklayacağınızı düşünüyor musunuz ? Çok zor. İşte domain ismi SEO çalışmalarında bu yüzden önemlidir. Yani, domain isminiz hem sitenizin neyi hedeflediğini, hangi ürünü veya hizmeti sattığını içermeli ama bunu yaparken de ucuz görünmemelidir. Domain ismi, hedef kitlenizin sitenize ulaşmasını daha kolay bir hale getirir. Fakat sadece doğru kelimeleri seçmekten ibaret bir çalışma da değildir.

Markalaşma ve Domain İlişkisi

Domain seçiminin en çok etki sahibi olduğu alanların başında markalaşma gelmektedir. İnternetin günümüzde ticaret ve bir markanın itibarı üzerinde algısı inkar edilemeyecek derecede büyüktür. Bir internet sitesi olmayan, arama motorlarında aratıldığında hakkında hiçbir bilgiye ulaşılmayan bir marka insanlara güvenilir gelmeyecektir. Bu yüzden mutlaka internette görünür olunmalı ve güvenilir, yüksek itibarlı bir profil çizilmelidir. Domain adı da bu konuda etkilidir.

Markalaşmaya olumlu katkı sağlayacak bir domain ismi markanızı mutlaka içermelidir. Unutmayın, internet kullanıcıları ve sitenizin ziyaretçileri sitenizi bu şekilde bulacak ve markanızı içeren bir domain onların daha çok aklında kalacak.

İşletmeniz için seçtiğiniz ismin domaininizde de olması markalaşma ve domain ilişkisi için en önemli adımdır. Örnek vermek gerekirse, herkes tarafından bilinen bir teknoloji devi olan Samsung’un internet sitesi ‘’en-iyi-akilli-telefonlar.org’’ olsaydı ne kadar iyi görünürdü ? Markanın büyüklüğüne yakışır mıydı ? Eğer markanız yeterince büyükse, domain adınızın illa ki sattığınız ürünlere ya da sunduğunuz ürünlere göre seçilmiş anahtar kelimeler içermesi gerekmez. Markanız biliniyorsa domain adınızın marka ismini içermesi daha yerinde bir karar olacaktır.

Google domain isimlerinde marka isminin geçmesine önem verir çünkü kullanıcılar aynı duruma önem verir. Güçlü bir marka ismi, kullanıcıları tıklamaya, web sitesini paylaşmaya daha çok teşvik eder. Domaininiz ne kadar akılda kalıcıysa sitenizi o kadar iyi hatırlayacak ve tekrar ziyaret edeceklerdir. Bu da, web sitenizin Google botlarına daha güvenilir gözükmesini sağlayacaktır. Sonuç olarak, marka dostu domain seçiminin internetteki kurumsallaşmanızı pozitif etkileyeceğini söyleyebiliriz. Kısacası; şu durumlarda marka ismini domain adında kullanmak faydalı olacaktır

  • Markanız zaten kurulmuş durumdaysa ve tanınıyorsa
  • Markanızın ismini tanıttmak ve farkındalığı artırmak için hali hazırda bir kampanya başlattıysanız
  • Marka isminiz kendi isminizse (adiniz soyadiniz.com)
  • Markanız eşsiz bir markaysa
  • Web sitenizin markanızın adı aratılarak yapılan aramalarda üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız.

Anahtar Kelime İçeren Domainler

Bazı durumlarda ise, marka adı yerine anahtar kelimeler içeren domain seçimi yapmak SEO için daha doğru bir hamle olacaktır. Anahtar kelime seçimini de, markanızın faaliyet gösterdiği alandan, verdiği hizmetlerden veya ürettiği ürünlerden seçebilirsiniz. Örneğin, köpek mamaları üzerinde yoğunlaşan bir evcil hayvan ürünleri markanız var. Domain isminizin ‘’köpek mamaları’’ anahtar kelimesini içermesi sizin için çok faydalı olacaktır çünkü Google’da köpek mamaları aramaları yapan insanlar sitenize ulaşacak ve siteniz akılda kalacaktır.

Fakat şunu mutlaka aklınızda tutmalısınız. Google, anahtar kelimeli domainlere marka içeren domainlere verdiği kadar değer vermez. Bu yüzden, amacınız markalaşma ise, yukarıda pet shop örneğinde verdiğimiz gibi spesifik durumlar haricinde, marka ismini kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Domain Uzunluğu Markalaşma İçin de Önemli Bir Kriter

Hem SEO hem de markalaşma için domain seçiminde en önemli noktalardan birisi de domain uzunluğudur. 15 karakterin üzerindeki domain isimleri insanların aklında zor kalacaktır. Ayrıca, bu sitelerin isimlerini yazarken yanlış yapıp adreslerine ulaşamamak da ihtimal dahilindedir. Bu sebeple, domain uzunluğu kısa tutulmalıdır. Uzun domain isimlerinin insanlara basit göründüğü de söylenebilir. Dünyanın en büyük online film-dizi izleme platformunun ismi Netflix, adresi ise gayet akılda kalıcı ve kısa şekilde ‘’Netflix.com’’ olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat güvenilir olmayan, markalaşmaya önem vermeyen online film veya dizi takip sitelerinin isimlerinin ‘’eniyiveguzelfilmlerihdizle.com’’ benzeri olduğunu, internette kısa bir araştırma ile görebilirsiniz. Netflix ismi ve domain herkesin aklında kalırken, kötü örnekler çok kötü görünür ve kısa şekilde unutulur. Bu yüzden domain uzunluğuna dikkat edilmelidir.

Domain Uzantıları ve Markalaşma

Domain uzantılarının etkisi de insanların merak ettiği bir noktadır ve domain uzantılarının etkisi de kısa şekilde açıklanabilir. İlk olarak, domain uzantılarının sanılanın aksine SEO çalışmalarını aşırı etkilemediğini söyleyebiliriz. Domain uzantınız, arama sonuçlarında daha üstte ya da görünmenizi etkilemez. Tek istisna, ülkelere ait olan domain uzantılarını kullanmaktır. Örneğin, sadece Birleşik Krallık serverlarındaki sitelerin kullandığı ‘’.co.uk’’ uzantısı arama sonuçlarını coğrafi anlamda ciddi şekilde etkiler. Bu uzantıya sahip bir site İngiltere’de yapılan bir aramada doğal olarak daha iyi sonuçlar verecekken, Türkiye’de bu oran düşecektir. Fakat bunun haricinde SEO’ya bir etkisi yoktur.

Fakat markalaşma için aynı şeyi söyleyemeyiz. Domain uzantısı, markalaşma üzerinde son derece büyük bir etkiye sahiptir. Çünkü, domain uzantılarının asıl etkisi işin psikolojik boyutundadır ve arama motoru botlarının değil insanların psikolojisi vardır. İnsanların büyük çoğunluğu, .com, .net ve .org uzantılarına aşinadır ve diğerleri ister istemez daha az güven verir. Çünkü bu uzantılar büyük markalar ve güvenilir kurum ya da kuruluşlar tarafından kullanılır. Fakat örneğin .info için durum böyle değildir. .info uzantısı spam içeriğe sahip sitelerin sahipleri tarafından çok fazla tercih edilmektedir ve insanların kafalarında sizin sitenizi bu düşük itibarlı siteler ile özdeşleştirmesine neden olaiblir. İnsanlar sizin sitenize tıklama konusunda daha şüpheci olacaktır ve bu da markalaşmanız üzerinde kötü bir etki bırakacaktır. Bu doğal olarak markalaşmanız üzerinde kötü bir etki yapacaktır. İnsanların sitenize daha az tıklaması da SEO çalışmalarınızı da direkt olarak değilse de dolaylı olarak etkileyecektir.

Doğru Bir Domain Adında Olması Gerekenler

Şimdiye kadar anlattıklarımızdan yola çıkarak, doğru bir domainin içermesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Spam bir web siteye ait gibi görünmemeli (uzun bir isim seçilmemeli ya da kötü bir uzantısı olmamalı)
  • Akılda kalıcı, kolay tanınabilir ve kolay okunabilir olmalı
  • Faaliyet gösterilen alanla alakalı ve otoritesi yüksek olmalıdır.
  • Müşterilerinize veya ziyaretçilerinize sizin ne olduğunuzu kısa sürede anlatmalı.
  • Kasıtlı yapılmış harf hataları içermemeli (Yaratıcı olduğunu düşündüğünüz şey herkese ayn oranda yaratıcı gelmeyebilir)

Sonuç

Domain seçiminin aslında basit olduğunu, asıl zor olanın bu basitliği doğru şekilde uygulamak olduğunu söyleyebiliriz. Tek yapmanız gereken, akılda kalıcı ve sade bir domain seçimine odaklanmaktır. Domain adınız, uzantınız dallanıp budaklandıkça daha kötü görünecek ve markalaşmanız kötü etkilenecektir. Sade olmak en iyisidir.

Son bir tavsiye olarak, en doğru domain ismini bulduğunuzu düşündüğünüzde, kendinize ‘’böyle bir siteye gerçekten tıklar mıydım ?’’ diye sorun ve samimi şekilde cevap vermeye çalışın. Unutmayın ‘’kisasuredezenginol.info’’ ya da ‘’eniyitelefonlarbuadreste.info’’ gibi bir siteye siz de tıklamazdınız ve nedenini biliyorsunuz. İyi şanslar !

26661 okunma
1 SEO Uzmanı

1 SEO Uzmanı Ajansı kurucusu. Aynı Zamanda Türkiye'nin en iyi SEO uzmanları arasında ilk 10 içerisinde yer almaktadır.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...

           

Yorum Yap

Avatar
Ömer Kartal 21 Ağustos 2019

Seo açısından Domain önemi olası uzantılar da .com ileri düzeyde biliniyor.
Benim görüşüm ise domain seo çalışması iyi yapılır ise .com .net .ltd fark etmeksizin uzun vadede yapılan ve google dostu olması önemli faktörlerle özgün yazı iyi tanıtım , doğal resim ve iyi bi kodlama aşamasında domain uzantısının pekde önemi kalmıyor.
Kısacası bir çiçeğe ne kadar iyi bakarsınız o kadar büyür.

Avatar
Furkan Üstünbaş 21 Ağustos 2019

Çok faydalı oldu konu hakkında merak ettiğim her şeyi öğrendim.

Avatar
rengin kandemir 21 Ağustos 2019

Gerçekten işinizde son derece başarılısınız. Bu içerik ve bilgilendirme için de ayrıca teşekkür ederiz 🙂