SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Merhaba 1 seo uzmanı takipçileri bugünkü yazımızda, SEO nedir ve SEO çalışmaları nasıl yapılır sizlere aktarmaya çalışacağım. Özellikle sonbirkaç yıl içinde daha sık duyar hale geldiğimiz ‘’SEO’’ search engine optimization yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Günümüzde internet en büyük kitle iletişim aracıdır ve insanlara ulaşmanın en kolay yoludur. İnternette daha görünür olmak, daha fazla kazanç anlamına da gelir. İnternet üzerinde daha görünür olmanın yolu da arama motorlarından, bilhassa Google’dan geçer. Google’da yapılan arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkan bir siteye daha fazla ziyaretçi gelecektir. Üst sıralarda çıkmayı başarmak için de bazı çalışmalar yapılması gerekir. Bu çalışmalar da SEO olarak adlandırılır. SEO kapsamına siteyle ilgili teknik düzenlemelerin yanı sıra, orijinal içerik üretimi, başka sitelerden backlink alma vb. çalışmalar girer. SEO kendi içinde iki kategoriye ayrılmaktadır.

 

SEO İki Şekilde Oluşmaktadır.

  1. Site İçi SEO (On Page SEO)
  2. Site Dışı SEO (Off Page SEO)

İç SEO Nedir ?

İç SEO ya da site içi SEO ismiyle bilinen işlemler SEO çalışmalarının site üzerinde yapılan kısmını oluşturmaktadır. Arama motorları sonuç sayfalarında üst sıralarda yer alabilmek için sitenin belli kriterlere uygun olması gerekir. Bu kriterlerden ilki, sitede özgün içeriklerin yer almasıdır. Google ve diğer arama motorları, özgün içeriğe çok önem verir ve kopya içeriklere ceza uygular. Bilgi veren, kaliteli ve özgün içerikler arama motorları tarafından daha fazla değer görür. Bu yüzden, sitenizin yaptığı işle alakalı olan, konuyla ilgili bilgi veren ve tamamen özgün içeriklere yer vermek önemlidir.

Bu içeriklerde yer alacak anahtar kelimelerin seçimi de İç SEO çalışmalarında önemli bir yer tutmaktadır. Google’da kullanıcıların daha çok arattığı bazı kelimeler ve kelime grupları vardır. Yapılacak araştırmalar ve bu iş için kullanılan bazı araçlardan yararlanılarak sektörde en çok arama yapılan kelimeler tespit edilmeli ve üretilen orijinal içeriklerde bu kelimelere yer verilmelidir. Anahtar kelime sayısı çok fazla da olmamalıdır. Metinlerde aşırı yoğun anahtar kelime kullanımına da arama motorları değer vermemektedir.

Site içi SEO çalışmaları arasında siteyle ilgili teknik işlemler ve siteyi daha optimize hale getirmek de yer almaktadır. Sitenin doğru şeklinde kodlanmış olmasının yanı sıra, kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü dikkate alınmalı ve kullanıcıların memnun kalacağı bir site oluşturulmalıdır. Google, kullanıcıların bir siteye tıkladıklarında ortalama olarak sayfada ne kadar zaman geçirdiklerine de önem vermektedir. Sayfa açılış hızının yüksek olması, mobil cihazlarla uyumluluk gibi konulara da önem verilmelidir.

Site Dış SEO Nedir?

Arama sonuçlarında yükselmesini istediğiniz site üzerinde değil, site dışında yapılan SEO işlemlerine dış SEO adı verilmektedir. Site dışında yapılan her türlü SEO çalışması dış SEO kapsamına girer. Dış SEO çalışmaları arasında, başka sitelerde yayımlanan tanıtım yazıları, alınan backlinkler, sosyal medya çalışmaları, başka sitelerde yayımlanan bannerlar sayılabilir.

Dış SEO’da en önemli yeri kaplayan çalışma olarak backlinkler sayılabilir. Backlinkler SEO üzerinde oldukça etkilidir. Sitenize, başka bir siteden yöneltilen bağlantılara backlink denir ve SEO’yu doğrudan etkilemektedir. Fakat backlinkler mutlaka doğal olmalı, para karşılığı alınmış olmamalıdır. Doğal durmayan backlinklerin Google başta olmak üzere arama motorları için bir değeri yoktur. Bu backlinkler ayrıca sitenize zarar da verebilir çünkü doğal olmayan backlink sayısı çok fazla olan siteler Google’dan ceza da alabilir. Bu siteler arama motorları tarafından ‘’hacklink’’ muamalesi görmektedir.

Doğal şekilde backlink almanın en iyi yolu çeşitli sitelerde yayımlanacak tanıtım yazılarıdır. Tanıtım yazıları, ihtiyacınız olan doğal backlinkleri size sağlayacak ve arama sonuçlarında daha üstlerde sonuç veren, internette daha görünür bir sitenizin olmasını sağlayacaktır. Fakat tanıtım yazılarında da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Domain otoritesi sizin sitenizden daha yüksek bir siteden backlink almaya dikkat edin. Yüksek itibarlı sitelerden gelen backlinkler arama motorları tarafından değer görmektedir.
  • Backlink aldığınız sitelerin sizin sitenizle alakalı bir konuda yayın yapıyor olmasına dikkat edin. Alakasız sitelerden alınan backlinkler doğal backlink olarak değer görmeyecektir.
  • Tanıtım yazısı yayımladığınız sitenin otoritesi gerçekten çok yüksekse doğrudan anahtar kelime kullanın.
  • Tanıtım yazınızın SEO’ya uygun şekilde yazılmış olmasına önem verin.
  • Yazının içinde ikiden fazla link vermemeye dikkat edin. Çok fazla linkleme yapılması doğal durmayacaktır.
  • Yazıların, yayına girdikleri sitelerden gerçekten ziyaretçi çekebilecek, organik bir yapıda olmasına dikkat edin.
[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]
24 Mart 2020 17271 okunma
1 SEO Uzmanı

1 SEO Uzmanı Ajansı kurucusu. Aynı Zamanda Türkiye'nin en iyi SEO uzmanları arasında ilk 10 içerisinde yer almaktadır.

BENZER YAZILAR

Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Web itelerinizde yer alan içeriklerde aynı zamanda gör eller de kullanır ınız Kullandığınız gör eller hem arama motoru botları hem de kullanıcı deneyimi açı ından önemlidir Yani...

SEO Uzmanı Nedir?

Arama motoru optimiza yonu olarak da karşımıza çıkan SEO terimi, web dünya ında on zamanlarda oldukça öne çıkan bir kavramdır Web iteleri arama motorlarında ü t ıralara çıkmak...

           

Yorum Yap

Avatar
Sibel 25 Ekim 2017

Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bilgiler icin tesekür ederim.

Cevapla
YORUM YAP

Lütfen Güvenlik Sorusunu Giriniz