• EN AT

SEO Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

SEO uzmanlığı, internetin ticari hayattaki gücünün artmasıyla birlikte hayatımıza giren meslek dallarından biridir. Bir firmanın ya da web sitesinin internet üzerinde görünür olmasının yolu, arama motorlarında yapılan aramalarda üst sıralarda yer almasından geçmektedir. Arama motorları sonuç sayfalarında üst sıralarda çıkmak için de belli çalışmalar yapılmasına, web sitesinin optimize edilmesine ihtiyaç vardır. Bu çalışmalar yapan, web sitelerini arama motorlarında daha görünür ve internet üzerinde daha güçlü yapmaya çalışan meslek grubuna SEO uzmanı denmektedir. SEO uzmanları, diğer arama motorlarıyla ilgilense de, asıl hedefleri arama motoru pazarının büyük kısmını tek başına elinde tutan Google üzerinde güç kazanmaya yöneliktir. Bir SEO uzmanı, arama sonuçları sayfasında üst sıralara taşımak istediği sitenin internet üzerindeki tüm varlığını kontrol eder. Gerekli analizleri yapar, belli çalışmalar yaptıktan sonra bunların sonuçlarını izler ve raporlama yapar, takip eder.

Nasıl SEO Uzmanı Olunur?

İnternetin ve SEO çalışmalarının önem kazanmasıyla birlikte, kendisini bu alanda geliştirmek ve SEO uzmanı olmak isteyen gençlerin sayısı artmıştır. Özellikle çağın trendlerini yakalayacak bir meslek sahibi olmak isteyen gençler arasında SEO uzmanlığı ilgi görmeye başlamıştır. Özellikle işinde başarılı olan SEO uzmanlarının ciddi miktarlarda para kazanabiliyor oluşu, internete karşı ilgili olan gençlere cazip gelmektedir. Fakat, SEO uzmanlığı zannedildiği kadar basit bir iş değildir ve iyi bir SEO uzmanı olmak için ciddi emek gerekir. Bundan 7-8 sene öncesinde, SEO uzmanlığı ilk popüler olmaya başladığı dönemde, kısa bir anahtar kelime çalışması ile bile Google’da hızlı şekilde yükselmek mümkündü. Fakat artık böyle durumlar imkansız. Google arama sonuçlarında üst sıralara çıkmayı başarmak için ciddi çaba sarf etmek gerekiyor. Artık, belli anahtar kelimelere sahip içerikler üretip sadece bu yolla arama sonuçlarında yükselmek imkansız. Bu yüzden, SEO uzmanlarına da ciddi iş düşüyor.

Günümüzde, iyi bir SEO uzmanının kendisini geliştirmesi gereken birçok farklı alan mevcuttur. Başarılı bir SEO uzmanı, bilgi mimarisi alanında, kullanıcı deneyimi alanında, web tasarımı alanında kendini geliştirmiş bir durumda olmalı ve bir web sitesini optimize ederken bu uzmanlıklarını kullanmalıdır. İnternet sürekli gelişmektedir. İyi bir SEO uzmanı da, bu gelişmeleri takip etmeli ve yaptığı çalışmaları güncel tutabilmelidir. Kısacası, SEO uzmanı olabilmek meşakkatli bir yoldur ve ciddi emek istemektedir.

SEO Uzmanı Maaşı

SEO uzmanlığının meslek tanımını yaptıktan sonra, çok merak edilen maaş konusuna geçebiliriz. SEO uzmanı ne kadar maaş alır sorusunun cevabını basitçe vermek mümkün değildir. Çünkü, maaşlar, SEO Uzmanının işindeki yetkinliğine, tecrübesine, başarısına göre değişmektedir. Bir SEO uzmanı, çalıştığı web sitesini ya da firmayı internette ne kadar güçlü hale getirirse, kazandığı para da o kadar artış gösterecektir. Gerçekten başarılı bir SEO uzmanı, haftada sadece birkaç gün çalışarak aylık on bin liraya yaklaşan miktarları bile görebilir. Fakat her meslek dalında olduğu gibi, bu noktaya ulaşabilmek için ciddi şekilde emek vermeniz ve çaba sarf etmeniz gerekmektedir.

SEO uzmanlarının aldığı maaşta bir diğer önemli etken de, çalışılan firmanın ya da Web sitesinin SEO’ya verdiği önemdir. Kimi web siteleri için SEO çalışmaları çok önemliyken, başka bir web sitesi ya da firma, arama sonuçlarında en üst noktaya ulaşmaya o kadar önem vermeyebilir. SEO’ya yaklaşımı farklı olan firmaların doğal olarak SEO Uzmanlarına ödediği ücretler de farklı olacaktır.

SEO uzmanlarının maaşlarını etkileyen bir diğer faktör de, çalıştıkları birimdir. SEO uzmanları sıklıkla firmaların pazarlama departmanlarında çalışmaktadır. Fakat, firmanın iş yapısına göre bu durum değişebilir. SEO uzmanlarının bazıları firmaların pazarlama departmanında faaliyet gösterirken, bazı SEO uzmanları ile bilgi işlem departmanında çalışabilir. Bu durum, çalışılan firmanın yapısına göre değişmektedir.

Birçok meslekte olduğu gibi, SEO uzmanlığında da ‘’terfi’’ denen durum söz konusudur. Çalışılan işteki tecrübe arttıkça, firma içindeki pozisyon da maaş da yükselişe geçer. SEO uzmanları işe ilk girdiklerinde genel olarak SEO uzmanı yardımcısı pozisyonunda çalışmaya başlar. Daha sonra SEO Uzmanlığı, SEO Yöneticisi ve SEO müdürlüğüne kadar giden bir yol onları bekler.

Bu pozisyonlarda çalışan kişilerin piyasada son zamanlarda aldıkları maaşlar hakkında güncel bilgi vermek gerekirse, şöyle bir özet yapılabilir.

Çalışılan Pozisyona Göre SEO Maaşları

SEO Uzman yardımcıları, günümüzde genelde 2500 TL civarı bir aylık ücretle işe başlamaktadır. SEO uzman yardımcısı, firmada çalışan asıl SEO uzmanına yardım eden, yapılan SEO çalışmalarının analizine yardımcı olan, işe yeni başlayan kişilerdir. Yeterince tecrübe kazandıklarında SEO uzmanı pozisyonuna yükselirler. SEO uzmanlığı da daha çok maaşın yanında daha çok sorumluluk da demektir. SEO uzmanı, web sitesini internette güçlendirecek çeşitli çalışmalar yapmaktan sorumlu kişidir. Aldığı maaş da genel olarak 2500-5000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

SEO uzmanlarının kariyerlerinde ulaşmak istedikleri asıl hedefler ise SEO yönetiliciği ve SEO yöneticiliğidir. Bir firmanın ya da web sitesinin arama motorları ve genel olarak internet üzerindeki güç kazanma sürecini bütünüyle inceleyen, SEO uzmanları ve uzman yardımcılarının yapacağı çalışmaları yönlendiren, izlenmesi gereken SEO stratejilerini belirleyen kişiler ise SEO yöneticisi unvanını almaktadır. Bir firma bünyesinde çalışan SEO yöneticilerinin maaşları 7.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Fakat bu noktaya ulaşmanın zorlu bir yol olduğunu ve bu noktaya ulaşıldığında da büyük bir sorumluluğun beraberinde geleceğini unutmamak gerekir.

Bir de tüm bu pozisyonların dışında incelenmesi gereken ‘’Freelance SEO uzmanlığı’’ kavramı söz konsudur. Freelance yani Serbest çalışan SEO uzmanları, bir firmaya bağlı olarak hizmet vermez. Gelen teklifler üzerine çalışır ve yaptığı işin fiyatını da, işe başlamadan önce yapılan anlaşma sonucu belirler. İyi bir SEO uzmanı, freelance çalışarak ciddi şekilde para kazanabilir. Fakat bunun için de tabii ki piyasada ciddi şekilde isim yapmak gerekir.

İyi Bir SEO Uzmanı Olmak İçin Gerekli Nitelikler

Firmalarda SEO yöneticisi olarak çalışanların ve Freelance çalışan SEO uzmanlarının ciddi şekilde para kazanabildiğini belirtmiştik. Peki böyle iyi bir SEO uzmanı olmak için gereken nitelikler nelerdir ? Bir kişinin iyi bir SEO uzmanı olduğuna karar vermek için kullanılabilecek kıstaslar nelerdir ?

  • Teknik Konulara Hakimiyet İyi bir SEO uzmanı, web sitelerinin teknik yönünü de iyi bilmelidir. Teknik yönden kasıt, web sitelerinin kodlamasının nasıl yapıldığını, arama motoru botlarının, web sitelerini nasıl indexlediğini bilmektir. SEO çalışmaları için gerekli olan araçları kullanabilmek de önemlidir. Bu konulara hakim olan bir SEO uzmanı, web sitesini güncel algoritmalara uygun bir şekilde optimize edecektir ve böylece web sitesinin arama sonuçlarındaki sıralaması da, internetteki gücü de artacaktır.
  • Günceli Yakalamak Güncel trendleri takip etmek de SEO uzmanının görevlerinden biri arasındadır. Örneğin, bundan on yıl önce internette güç kazanmak için Sosyal Medya sitelerinde verilen reklamların ya da yapılan organik çalışmaların pek bir değeri yoktu. Fakat günümüzde bir SEO uzmanının, sosyal medyada yapılacak çalışmalar hakkında da bilgi sahibi olması gerekir. Bir SEO uzmanı, her zaman kendisini geliştirmeleri ve güncel trendleri yakalamaya çalışmaktadır.
  • Yabancı Dil Ciddi miktarlarda kazanç elde etmek isteyen bir SEO uzmanı mutlaka İngilizce bilmelidir. Zira, SEO konusunda kendinizi geliştirmek için bulabileceğiniz içeriklerin büyük bir kısmı İngilizce dilinde yazılmıştır. Bu alandaki yeni çalışmaları okuyabilmek ve araştırmalarını yeterince iyi yapabilmek için yabancı dil şarttır.Zaten, sürekli olarak araştırma yapmayan ve SEO konusuyla ilgili yeni gelişmeleri takip etmeyen bir SEO uzmanının yapacağı çalışmalar bir süre sonra etkili olmayacaktır. İyi bir SEO uzmanı olmak istiyorsanız mutlaka yabancı dilinizi geliştirin.
  • İletişim Becerileri Bir SEO uzmanının iletişim becerileri yüksek olmalıdır. Kendisinden neler beklendiğini anlayabilmeli ve ona göre çalışma yapmalıdır. Yaptığı çalışmaları bir ekip ile birlikte yapacaksa, kendisini iyi anlatabilmeli, koordine çalışmalara uygun olmalıdır. Sunum becerisi de mutlaka üst düzey olmalıdır. Yaptığı işin sunumunu iyi şekilde yapamayan bir SEO uzmanı, büyük firmalardan ilgi görmeyecektir.
  • Pazarlama Yeteneği Yüksek meblağlar kazanmak isteyen bir SEO uzmanının yapacağı iş bir şekilde pazarlama ile bağlantılıdır. Çalışılan web sitesinin ya da firmanın rakiplerinden farkını ortaya koymalı, rakipleri iyi analiz etmeli ve web sitesini veya firmayı iyi tanıtmalıdır. Dijital pazarlama konusuna hakim olmayan bir SEO uzmanı düşünülemez. Ayrıca, Google’da ya da Youtube veya başka bir kanalda yapılacak reklam çalışmalarını da iyi yönetmeli, hangi aramalara reklam vermenin uygun olacağına dair araştırmalar yapmalı ve sonrasında karar vermelidir.

Ortalama 1 SEO Uzmanı Maaşı

  • SEO Uzman Yardımcısı Maaşı: 2000 – 2500 TL
  • SEO Uzman Maaşı: 2500 – 5000 TL
  • SEO Yönetici Maaşı: 5000 – 7000 TL
  • SEO Müdürü Maaşı: 7000 – 8000 TL

sektöre ve şirketler arasında fiyatlarda değişkenlik gösterebilir

17057 okunma
Kader Öktem

6 yıldır SEO ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım. Uzmanlık Alanım : Doğal SEO teknikleri ile web sitelerini Google ve diğer arama motorlarında yükselmesi ve ziyaretçilerinin artmasını sağlamaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...