• EN AT

SEO Uzmanlarının Kullandığı En İyi SEO Araçları

Anahtar kelimeler, SEO işlemlerinde son derece önemli yer tutar ve anahtar kelimelerin düzenli olarak analizi ve sıralamalarının bilinmesi gerekmektedir. Ayrıca web sitenizin bu anahtar kelimelerle yapılan aramalarda ne durumda bulunduğunu, kaçıncı sırada yer aldığını öğrenmek isteyebilirsiniz. Sıralama takip araçları, Google’da yapılan aramalar sonucunda kaçınca sırada çıktığınızı öğrenmek için kullanabileceğiniz araçlardır. SEO Uzmanları tarafından devamlı olarak kullanılan bu araçları profesyonel olmayan kişiler de kullanabilir. Sıralamasını merak ettiğiniz sitenin kelimelerini veya kelime gruplarını bilmek bu araçları kullanmak için yeterlidir. SEO uzmanları da, sitelerinin sıralamasını öğrenmek isteyenler bu araçları kullanabilir. Bu araçların en popüler olanları aşağıda verilmiştir.

 

Sıralama Takip Araçları

Sıralama için kullanılabilecek birbirinden farklı araçlar vardır. Bunlar, bilgisayar programları, online araçlar ve sıra bulma amaçlı kullanılabilecek mobil uygulamalar olarak üç kategori halinde incelenebilir.

1.Sıralama Takibi İçin Bilgisayar Programları
Sıralama takibi için kullanılabilecek bilgisayar programlarını temel olarak ücretli ve ücretsiz programlar olarak iki kategoriye ayırabiliriz. Bu programlardan en çok göze çarpanlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Free Monitor for Google
Bu program daha çok SEO uzmanları ve sitelerin sahiplerine yönelik hazırlanmıştır ve ücretsizdir. Seçilen sitenin, belirli kelimeler ve ülkelere ayrılarak gerçekleştirilen aramalarda sıralamasının kaç olduğunu gösterir. İşletim sistemi Windows olan bilgisayarlara yüklenebilir durumda olan programın web sitesi eklemeniz (adet) için getirdiği bir üst sınır bulunmuyor. Sıralama takip araçları arasında en eskisi olan bu program çok uzun süredir bir güncelleme almamış olmasına rağmen, bilgisayarınıza kurmanız tavsiye edilen programlardan birisidir.

 

Cuterank
Bilgisayara kurulumu yapılması önerilen sıralama takip araçları arasında olan bu program, ücretsiz ve pro sürümü ayrı ayrı bulunan programlardan birisi konumunda. Anahtar kelime konusunda veya site sayısı konusunda bir sınırlama getirmeyen program, sadece Google için değil, Bing ve Yahoo gibi başka arama motorları için de sıralama takibi imkânı veriyor. Dünyada yapılan tüm Google aramaları için sıralama takibi yapmaya olanak sağlayan Cuterank programı, Google Türkiye servisi için de kullanılabilir durumda bulunuyor.

Rankerizer
En çok öne çıkan özellikleri tamamen ücretsiz ve oldukça hızlı bir Program olması şeklinde gösterebileceğimiz Rankzier de aynı Cuterank gibi, Google’ın yanı sıra Google, Yahoo ve Bing arama motorlarında sıralama takibi yapmak için kullanabileceğiniz, anahtar kelime – web sitesi sıralaması bulmaya yarayan programlar arasındadır.

2.Sıralama Takibi – Online Araçlar
Sıralama takibi yapmak için kullanılabilecek bilgisayar programlarının yanı sıra, sıralama takibi amacıyla kullanılabilecek online araçlar da mevcuttur. Bunların en popüler olanlarını da şu şekilde listeleyebiliriz.

 

Ahrefs
Pek çok kişi tarafından çok beğenilen araç olan Ahrefs, 2017 yılından sonra web sitelerinde hangi kelimelerin kaçıncı sırada olduğunu görebileceğiniz bir program haline geldi. Başlangıç paketi sürümünde kullanıcılarına aynı anda beş farklı projeyi takip etme olanağı sağlayan araç, yeterli düzeyde kelimenin takibini iyi şekilde sağlıyor. Ayrıca bu araç (SEO uzmanlarının işine yarayabilecek şekilde) rakip analizi, içerik analizi ve bağlantı araştırması gibi konularda da kullanıcılarına en iyi şekilde hizmet vermeyi başarıyor. Ahrefs, SEO uzmanları ve dijital pazarlama uzmanlar için neredeyse ihtiyaç duydukları her şeyi karşılayan bir program olarak hizmet veriyor. SEO uzmanları tarafından en çok kullanılan ve en çok tavsiye edilen online araç olduğunu söylemek mümkün.

Scriptalicious
Bu araç da herhangi bir mail kaydı ya da üye olma işlemine bile ihtiyaç duymadan, anahtar kelime sıralaması bulma aracı olarak hizmet veriyor. Asıl amacı Php scriptler oluşturmak ve kullanıcılara satmak olan sitenin demoyu site üzerinden yayınlaması sayesinde, üyelik gerektirmeyen ücretsiz bir araç olarak kullanılabiliyor.

Whatismyserp
Ücretsiz olarak anahtar kelime sıralama hizmeti veren bu site, istediğiniz herhangi bir ülkenin arama motoru üzerinde arama yapma olanağı veriyor. Anahtar kelimelerin sıralamasındaki değişiklikleri gösteren bu araç, aynı zamanda grafik halinde geçmişi görüntüleyebilmenizi ve hangi sitenin kaçıncısı sırada bulunduğu güncel şekilde öğrenmenizi sağlayabiliyor.

 

Seomoz Rank Tracker
Başka bir online araç olan Seomoz Rank Tracker ise diğer araçlardan ayrı olarak ücretli bir hizmet sunuyor. Bu aracın en çok öne çıkan özelliği ise, ülke sonuçlarının yanı sıra, yerel sonuçlara da ulaşmanıza da imkân sağlaması. Diğer birçok araç gibi geçmişteki sıralamaları görmenize de izin veren bu araç, tam olarak doğru sonuçlar vermeyi başarabiliyor.

 

3.Sıra Bulucu Mobil Uygulamalar
Bilindiği gibi günümüzde internete ulaşmak için artık birden fazla yol mevcut. Sadece bilgisayarlardan değil, akıllı telefonlar ve tablet pc’lerden de internete bağlanma olanağı olduğundan; SEO uzmanları ve anahtar kelime sıralamasını takip etmek isteyen uzman olmayan kullanıcılar, telefonlarından da bu bilgiye ulaşmak istiyorlar.
iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlar ve tabletler için, ücretsiz bir sürümü olan SEO Edge’i kullanabilirsiniz. SEO Edge, bir sıralama takip programından beklediğiniz her şeyi size sunmayı başarıyor diyebiliriz. Seo Edge, pek çok web sitesi için sınırsız kelime takibi seçeneğini bünyesinde barındırıyor. Ücretsiz sürüm kullandığınızda, seçtiğiniz iki site için, belirleyeceğiniz beşer anahtar kelime ile arama yapılmasını mümkün kılan program, ücretli sürümde ise bunu sınırsız sitede ve sınırsız kelimede yapmanıza olanak sağlıyor. Anahtar kelime sıralamasının an an güncellenmesi sayesinde, çok kolay bir biçimde anahtar kelime sıralama takibi yapabilirsiniz. Programın ücretli sürümünde ise, üç aylık tutar 6 TL olarak belirlenmiş.
Android kullanıcısı olup SEO uzmanı olarak hizmet verenler ya da sitesindeki anahtar kelime sıralaması durumunu takip etmek isteyenler için de mobil uygulamalar mevcut. En çok öne çıkan program konumunda ise Pa Seo bulunuyor. Program, basit bir kullanıma sahip olması ve Türkiye için son derece doğru sonuçlar vermesiyle, iyi bir şekilde işlevini yerine getiriyor. Uygulamada her site için ayrı projeler açma olanağı da sunuluyor. Her bir projeniz içinde istediğiniz sayıda anahtar kelime yazabiliyor ve Google sıralamanızı bulabiliyorsunuz. Programın çalışma hızı, sizin eklediğiniz kelime sayısı ve arama sonuçlarınıza bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Anlık kontrol imkânı sunan sitenin sonuçları da son derece doğru. Dünyadaki farklı Google servisleri üzerinde arama yapabiliyorsunuz. Ayrıca program, arama yaptığınız kelime sonuçlarında, rakiplerinizin de durumunu göstererek size rakip analizi olanağı da sunmakta. Bu iki programın yanı sıra Serp Mojo. Seo Serp App gibi sıralama araçları ile de son derece kolay şekilde mobil olarak sıralama takibi yapabilirsiniz.

Sıralama Takip Araçlarının Sağladıkları Faydalar

Sıralama takip araçları, yapılan SEO ve SEM çalışmalarının ne kadar etkili olduğunu, sitenizin görünürlüğünün ve kullanıcı sayılarının artıp-artmadığını değerlendirmenizi sağlayan araçlardır. Anahtar kelimelerle ve rakibiniz olan sitelerin sıralamalarına göre ayrıntılı bir değerlendirme – analiz yapmanızı sağlayabilen bu araçlar, sonuçlardan memnun kalmanızı ya da stratejinizi değiştirmenizi, düzenlemeler yapmanızı sağlayan araçlar olabilirler.
Araçlardan sağladığınız verilerin değerlendirmesi kabataslak biçimde yapılabilir. Doğru yöntem ise, SEO uzmanlarından yardım almak ve verilerin dikkatli biçimde analiz edilmesini sağlamak olacaktır. Bu şekilde web sitenizi geliştirmek ve ileriye gitmesini sağlamak için yapmanız gereken işlerin, düzenlemelerin neler olduğunun tespit edilmesini sağlamış olursunuz.

43955 okunma
1 SEO Uzmanı

1 SEO Uzmanı Ajansı kurucusu. Aynı Zamanda Türkiye'nin en iyi SEO uzmanları arasında ilk 10 içerisinde yer almaktadır.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...