• EN AT

Sosyal Sinyaller SEO’yu Ne Kadar Etkiliyor?

Sosyal sinyaller web site içi SEO uygulamalarını desteklese de web siteleri için bu iki önemli konu  kendi  özelliklerine sahiptir. Bizde 1 seo uzmanı olarak bu özellikleri bugünkü yazımızda sizlere  aktarmaya çalışacağız.

Sosyal Sinyal Nedir?

Blog ve internet sitesi içerikleri, yayınlandıktan bir vakit Google doğrulusunda indekslenir ve arama neticelerinde konumunu alır. İnsanlar mükemmel bir blog içeriği ile karşılaştıkları vakit sosyal medya profillerinde bu içeriği paylaşmak ister. Paylaşma işleminden sonra paylaşan kişinin çevresindeki kişiler, sosyal medya takipçileri ya da hayranları da o içeriği görür ve paylaşır, böylelikle içeriğe verilen bağlantılar üzerinden sosyal sinyaller oluşur. Çok hızlı bir şekilde sonuçla karşılaşılmazsa da oluşan sosyal sinyallerin katkısıyla içeriğiniz Google nezdinde daha iyi sıralamalar elde eder.

Oluşan Sosyal Sinyaller Arama Sırasını Etkiler mi?

Facebook, Twitter, İnstgram  gibi sosyal medya platformlarında paylaşılan bir blog ya da internet sitesi içeriğinin arama sonuçlarında da  daha önlerde gösterilip gösterilmediği merak edilen bir olay olmaya devam ediyor.

Sosyal medyada daha çok paylaşılan bir içeriğin arama motorları doğrultusunda daha kıymetli gördüğünüz düşünülüyor. Bu düşünceyle alakalı üç temel önemli konu karşımıza çıkıyor.

Google SEO çalışmalarında sosyal sinyallerin bir ranking etkeni olduğunu kabul etse de halen bu hususta algoritmasını geliştiriyor. Örneğin, Google’ın kendi sosyal ağı Google’ı en kuvvetli sosyal sinyal olarak algılaması baş karıştırıyor.

Sosyal medyada paylaşılan linkler genelde “nofollow” olarak kodlandığı amacıyla arama motoru neticelerini etkilememesi gerekir.

Korelasyon çalışmaları sadece bağlantıyı ölçer; nedensellik üstüne hiçbir tesiri yoktur. Bir numuneyle tanımlamak gerek görülürse bu durum, dondurma yemek ile boğulma arasındaki temasa benzetilebilir. Bu iki hadise nedenler yönünden bağlantılı olsa da birinin gerçekleşmesi diğerini etkilemez

Sosyal sinyaller de böyledir. Kaliteli içerik çok sayıda insanın bu içeriğe tıklamasını sağlar ve başka yandan insanlar bu içeriği sosyal medyada paylaşmak isteyecektir.

Web Site Sinerjisinden Gelen Güç

Sosyal medyayı PR kanalı olarak içeriklerinizin tanıtımını gerçekleştirme üzere kullanabilirsiniz. Başarıyla uygulandığında, bu teknik içerik paylaşımı, sosyal medya ve SEO programları arasında kuvvetli bir sinerji yaratır.

SEO tarafından baktığınızda, sosyal medya üzerinde oluşturduğunuz tanıtım içeriklerinizin amaç kitlenize ulaştırmanızı kolaylaşır ve bu olayda sitenizin daha çok index alması anlamına gelir. Yarattığınız sinerjiden gelen güç, sosyal medya profilleriniz ile içerik yayınlama projelerinizin uyumuna yaptığınız yatırımdan kaynaklanır.

Aşağıdaki 5 ipucu sosyal medyadan en iyi şekilde faydalanmanızı sağlar:

-Kendi amacınız doğrultusunda oluşturduğunuz kitleniz ve sitenize yazdığınız ve içeriğin konusu ile sosyal medya paylaşımlarınız arasında bir bağlantı olması gerekmektedir.

-Sosyal medya profillerinizde birbirine benzeyen insanların etkileşim kurmasını sağlayın.

-Sosyal medyada sektörünüzle alakalı topluluklara katılın.

-Sizi takip eden insanların içerikleriyle etkileşime girerek temasınızın tek doğrultulu olmadığını gösterin.

-Bir öğrenme süreci geçirmeye hazırlıklı olun. İçerik oluşturup paylaştıktan sonra neticeleri sıksık analiz ederek, daha iyi netice almanız amacıyla yapmanız gerekenleri keşfedeceksiniz.

-Tabiki de oluşan bu ipuçlarını kullanarak sektörde başarılı olmak amacıyla içeriğinizin doğru bilgi, orjinal ve kaliteli olması çok önemlidir. Kendi web sitenizde farkınızı meydana koyan içerikler oluşturun. Sektörünüzde içerik yönünden nelerin ilgi çektiğini araştırın ve markanızla bu konular arasında ilişki kurmaya çalışın. Trendlere ideal içeriklerle amaç kitlenizden alacağınız etkileşimi ve sosyal ağlardaki görünürlüğünüzü artırabilirsiniz.

Sosyal Medya Çalışmalarının SEO Üzerinde Etkisi Var mı?

Sosyal medya alanında iletişim alan ve sadece sosyal medya üzerinden link verilmiş bir içerik olduğunu düşünelim. Bu içeriğe ait linkin aldığı iletişime baktığımız vakit paylaşıldığı kadar tıklanmadığını görebiliriz ya da tam tersi olabilir. Elbette hal bu olmak mecburiyetinde değil ancak SEO yönünden baktığınızda çoğu değişik senaryo olabilir.

Link inşası diğer bir adıyla orijinal içeriğin dış sitelerden aldığı linklerin, içeriğin Google başta olmak üzere arama motorları nezdinde değerini yükselttiği göz önüne alırsak; sosyal medyada paylaşılan içeriğinizin paylaşıldıkça sosyal sinyaller yarattığını ve bu linklerin nofollow etiketli olsa dahi arama motorlarındaki sıralamanızı yükseldiğini söyleyebiliriz.

Tabiki de oluşan sosyal sinyaller doğru bir SEO programı amacıyla tam olarak yeterli  değil, bir içeriğinizin ya da web sitenizin sosyal medya ortamının dışında da reklamının yapılması ve dış sitelerden link alması gerekiyor.

Web sitesi ve blog içeriklerinin organik arama neticelerinden gelen trafiğe her vakit gereksinimi var. Arama motoru netice sayfalarında çıkmak amacıyla yapılacak çalışmaların sosyal medya kampanyaları kadar mühim olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

 

 

15412 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...

           

Yorum Yap

Avatar
Rıdvan E. 11 Ağustos 2018

Sosyal ağlar olarak Tumblr facebook Google Plus hatta Twitter anlık haberleşme aracı gibi araçlarda paylaşılan yazılar, acaba siteyi ne kadar olumlu etkiliyor bu konu hep merak edilen bir konu. Bir görüşe göre bu alanlarda paylaşımlar değerli görülüyor ama bu kodlar nofollow olarak etiketleniyor. Yani etkileri çok az. Ama tabi ki sosyal ağlarda paylaşılan çok kalite bir yazı varsa bu ağdan ağa yayılır ve hit getirir. Bu kez başka sitelere yansır ve oradan da hitler gelir. Yanılıyor muyum hocam?