• EN AT

Teknik SEO’nun Önemli Maddeleri

Oluşturduğunuz web site sıralamalarınızı yükseltmek ve sitenizin trafiğini yönlendirmek için site içi içeriğinizi geliştemek ve siteniz için SEO kullanmak artık herkes için internet ortamında yükselme taktiği olarak algılanır hale geldi.

SEO oluşturduğu ortam sitenizin müşterilerine işlerine yarayacak bir içerik bulmalarına yardımcı olarak ziyaretçilerinize faydalı bir ortam hazırlar. Bu neden siz site sahipleri hiç bir zaman siteniz için teknik SEO çalışmalarını eksik etmemelisiniz.

Google arama motorları tarafından sitenizin bulunması, içeriğinin taranması ve dizine eklenecek şekilde site tasarımının yapılarak sitenizin inşa edilmesi gerekiyor. Bu özelliklerin yanında bir sitenizin daha yukarlara çıkması ve iyi hit alması için yapmanız geren bir kaç SEO tekniği var. Bu SEO tekniklerini aşağıda başlıklar halinde yazıp açıklamaya çalışacağım.

1-) Web Sitenizin Erişebilirliği

Web sitenizin oluşturduğunuzda, sitenizin hem arama motoru botlarına hem de ziyaretçiler için tamamen ulaşılabilir olduğunu doğrulamalısınız. Örnek olarak, Robots.txt uzantısının bir sayfaya eklenmesini istemediğiniz taktirde ancak işaretlenen örümeyi engelleyen işaretlenmenin, site sıralamalarınıza ve site trafiğinize neden olacağı durumlarda yararlı olabilir.

Google botları web sitelerin aktifliğini kolayca anlayabilmesi için Javascript kodlarına da yakından bakmaktadır. Bununla birlikte sayfaya gelen ziyaretçiler, yüklenmeyen sayfaların şikayet etmeye hakkı oldukları için, botlar 404 sayfalarını ve siteye bağlanan hataları da kontrol etmektedir.

Web sitenizin ulaşılabilirliğini arttırmak için yapılması gerekenler;

-Robots.txt dosyasını sitenizin önemli sayfalarını engellemediğini kontrol edin.
-Robots.txt dosyasını site haritanızın URL’sini içerdiğinden emin olun.
-Yazdığınız kodlardaki css ve js dahil olmak üzere kontrol edin, taranabilir olmasından emin olun.
-Sitenizde olan 404 hatalarını bulup düzeltin
-Site içeriğinizin mobilde de oynatıldığından emin olun
-Sitenizin yükleme hızını optimize edin.

2-) Web Site Yapınız

Web siteniz genelinde sitenizin konumunda öncelik olmalıdır. Sitenizin sayfalarının düzeninde ve müşterilerinizin site içi sayfa geçişlerinde kolay erişebilmesi gerekmektedir. İstenilen bir sayfaya ya da konuma ulaşılabilmesi için site içinde gereken tıklamaların en aza inmesi gerekmektedir.
Bir çok web sitesi kullandığı hiyerarşi sayesinde web siteleri uygun bulunuyor ama bu hiyerarşi sitenizin içerikle girmesi gerek adım sayılarını azaltır.
Ziyaretçileriniz tarafından site içi gezinmenize bakarken sayfalarınızın birbirine iyi bağlı olduklarını doğrulamanız gerekmektedir. Bu doğrulama sayesinde içeriğinizle ilgilenen müşterilerinize kolay erişebilmeleri için yol açabilirsiniz

Site yapınızın optimum şekle gelmesi için yapılması gerekenler;

-Site içeriğinizde önemli olarak gördüğünüz sayfalar için ana sayfada en fazla 3 tıklama olacak şekilde bir hiyerarşi oluşturun.
-İşinize yaramayacak sayfalarınızı çıkarın ve silin
-Site bağlantılarını kontrol edin bozuk olanları akftif hale getirin

3-) Web Site Etiketleri

Web siteler, sitenizin sürümleri için birden fazla dilde içerik girebilmesi gibi siteniz içerik bakımından daha teknik hale geldiğinde sayfalarda kullanılan içerik biçimlendirmeleri ve sayfa etiketlerine daha dikkat etmeleri gerekecektir. Örnek olarak içeriğinizde doğru kullanılmı hreflang etiketleri, içeriğinzin diline göre o dildeki ülkeyle eşleştirilmesini sağlarsınız.
Site içeriğinizin Google tarafından bilinecek olsada içeriğinize ekleyeceğiniz hreflang etiketi ile sayfanıza gelen ziyaretçi hangi ülkeden ise onun anlayacağı dilden göstermeye yardımcı olabilir. Bu arada web sitenizin yanlış sürümünü veya eski sürümünü ziyaretçilerinize gösterirseniz ziyaretçiyle iletişim kurma becerisine zarar veriyorsunuz demektir.
Sitenizde her ne kadar kurallı etiketler de oluştursanız içeriğiniz görüntüsünü zayıflaştıracak şekilde içerik yineleyen reklamlardan kurtulmaya çalışın.

Web Sitenizin doğru etiketlendiğine emin olmak için yapmanız gerekenler;

-Google, girdiğiniz içeriğin dilini anlaması için hreflang etiketini kullanın
-Hreflang etiketini, doğru geri dönüt aldığınız etiketleri kullandığınızı doğrulayın
-Sadece hreflang etiketine bağladığınız bir URL etiketi oluşturun
-Gerektiğinde içeriğinizin yinelenmesini engel olacak kanonik etiketleri bulundurun.

4-) Web Siteniz için Etkili Optimizasyon

Bu madde aslında yapacağınız SEO çalışmalarının en temeli olma potansiyeline sahip. Belirli bir ziyaretçi kitlesi oluşturduğumuzda amacına ve doğru oluşturulmuş web sitesinde, girilen ve okunan bir içerik koyduğumuz halde web site sayfamızında iyi optimize edilmiş olması gerektiğini sağlamalıyız.
Web sitenizde doğru anahtar kelimeler kullanılmamışsa, Google başta olmak üzere diğer arama motorlarından içeriğinizin nerede olduğunu ve Google sıralamasında hangi basamakta olduğunu anlaması zor olacaktır. Siteniz için içerik girerken anahtar kelime araştırması da yapın. Anahtar kelimelerinizi dikkatli bir şekilde belirledikten sonra konu ve uzmanlığınızı arama motorlarına uygun bir şekilde anahtar kelimelerinizi birbirine bağlayarak cümleler oluşturun.

Site optimizasyonunu geliştirme yöntemleri;

-Ziyaretçilerin önemli olarak görebileceği ve ziyaretçilerin istedikleri konuları bulabilmeleri için anahtar kelime araştırması yapın.
-İçeriğinizi göstermek için etkili bir şekilde kullanacağınız anahtar kelimeleri birbirine bağlayıp anlamlı cümleler oluşturun.
-Anahtar kelimelerinizi sitenizin sayfa başlığına, oluşturduğunuz H etiketlerine, sayfa URL’ye ve içeriğinize doğal olarak yerleştirin.

Yukarı da anlatmış olduğum SEO başlıca tekniklerini kullanarak web siteniz için dijital ortamın taktiklerinin bir parçası olmasını sağlayabilirsiniz.

9905 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...