• EN

Ücretsiz SEO Araçları

Günümüzde SEO çalışmalarınızda kullanabileceğiniz bir çok SEO aracı mevcut. Her araç kendine has özelliklerine sahip olduğundan her birinden ayrı ayrı yararlanmanız mümkün. Bizde 1 seo uzmanı olarak hangi araçları kullanırsanız SEO çalışmalarınızda performans artışı elde edersiniz hakkında yazı yazdı.

Google Search Console

Eski ismi türkçe adıyla Google Web Yöneticisi Araçları olan bu araç, 20 Mayıs 2015 yılında Google tarafından Google Search Console adını aldı. Yani başka bir değişle Google Web Yöneticisi Araçları, Google Search Console adını aldı.

Google Search Console, mutlaka SEO çalışmalarında kullanılması gereken çalışma yapılması gereken temel, temel fonksiyonları olan ücretsiz araçların başında yer alıyor. SEO çalışması yapılacak Web site için geniş ölçekli inceleme fırsatları sunmasının yanında, site içi bağlantılarının ayarlanması, backlink bağlantılarının düzenlenmesi, Web sitenizde bulunan robots.txt ve sitemap.xml
dosyalarının test edilmesi ve mobil uyumluluk olmayan web site sayfalarının da analiz edilmesinde büyük kolaylık ve fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Bu işleri yaparken aynı zamanda da Google Analytics gibi diğer Google ürünleriyle birlikte bağlantıda olmanızı sağlayan Google Search Console, SEO çalışmalarında mutlaka kullanılması gereken SEO araçlarından biridir.

Google Analytics

Web sitenizin arama motorlarında ki görünümünden tutun da sitenizde anlık ne kadar ziyaretçiniz var, sitenizde yapılacak düzenlemeler ile birlikte ziyaretçi sayınız nasıl artırır sorduğumuz bu sorulara cevap bulabilmeniz için mutlaka çalışmalarınızda Google Analytics kullanmanız gerekmektedir. Web sitenizde oluşan trafik konusunda neredeyse her noktada bilgi verebilen Google Analytics aracı tamamen ücretsiz olup aynı zamanda da geniş özellikleriyle çalışmalarınızda olması gereken araçlardan biri.
Özellikle de yapılan çalışmalarda yukarıda bahsetmiş olduğum Google Analytics ve Google Search Console hesaplarını birbiriyle ilişkendirerek sitenizin arama trafiği hakkında da daha geniş bilgi alabilirsiniz. Web sitenizde ayrıca Özelleştirilmiş Rapor Görünümü ve Kişiselleştirilmiş Gösterge Tablolarını oluşturarak Google Analytics uygulamasını daha verimli kullanabilirsiniz.

Google AdWords Keyword Planner

Türkçe adı ile Google Anahtar Kelime Planlayıcısı olan ve daha çok Google AdWords kullanıcılarını yönelik olsada, yapılan SEO çalışmalarının vazgeçilmez araçlarından biridir. Gruplaşmış olarak belirlenen anahtar kelimelere ya da anahtar kelime dizinlerine yönelik arama boyutu almanızı sağlayan ve çeşitli olarak arama terimi tavsiyesi veren Anahtar Kelime Planlayıcı, çalışmalarınızda ücretsiz olarak kullanılabilecek araç. Tek yapmanız gereken tek şey Google AdWords hesabı oluşturmak.

Google Trends

Google Trends uygulaması, ziyaretçiler tarafından arama motorlarında en çok arama yapılan terimlerden tutun da belirlenen anahtar kelimelerin istatistiğine kadar geniş bir yelpazade tutarak bilgi edinmenizi sağlayan Google aracıdır. SEO projesi içerisinde fazla bir önemi olmasada kendine has özellikleri sayesinde çalışmalarınızda sizlere yardım edecek.

Bing Webmaster Tools

Bir çok Web site yöneticisi Google Search Console kullanıyor. Aynı Search Console gibi Bing Webmaster Tools programı da Google Search Console gibi bir çok konuda bilgi akışı sağlayan bir araç. Özellikler bakımından ise bir kaç nokta da ön planda durarak avantaj sağlayabiliyor. Bing Webmaster Tools, Google Search Console’a göre daha çok derin bir araştırma, analiz yapmasına ve SEO geliştirme tavsiyeleri içeren faktörlere sahip bir araçtır.

Yandex Metrica

Google arama motorunun arka planında kalmamak için çalışmalarını sürdüren her daim kendini yenileyen Bing gibi sektöre dahil olmaya çalışan bir başka arama motoru olan Yandex Metrica ile hem Web yöneticilerine hem de SEO danışmanlarına hizmet sağlamakta. Google Search Console ve Bing Webmaster Tools benzeri çalışma fonksiyonu olan Metrica’nın özelliklede Rusya pazarında faydalı olabileceği araç.

Screaming Frog

Arama motoruna bağlı olmadan ama kısıtlı olarak hizmet veren ücretsiz aracımız. İndirdiğiniz ücretsiz versiyonu ile  500 bağlantıya kadar Google taraması yapabildiğiniz bu araç, oldukça geniş fonksiyonlara sahip. Bilgisayarınıza indirip kurabileceğiniz ardından kullanmaya başlayacağıız Frog Windows’un haricinde diğer işletim sistemlerinde de çalışabilmesi ile tüm dikkatleri üzerinde topluyor. Eğer bu aracı lisans olarak satın alıp ücret olarak 149 pound öderseniz. Ücertli versiyonu  ile limitsiz bir şekilde tarama yapılabiliyor bu yaptığınız analizleri kaydedip tüm konfigürasyon seçeneklerine ulaşırsınız.

Black Widow

Web site yapısını yani web sitenin bilgi mimarisini görebileceğini bu araç ile belirgin olarak sitenizin yapısal düzeni ve site içi linkleme eksikliğinizi tespit edebilirsiniz. Oldukça hızlı ve basit olarak kullanacağınız araç ile site yapısında garip gördüğünüz bölümleri belirleyebilirsiniz.

Soovle

Soovle, SEO aracı yazılan bir arama terimiyle ilgili diğer arama terimlerini görmenizi sağlayan geniş çaplı kullanabileceğiniz araç. Yazdığımız arama terimiyle ilgili olan tüm arama metinlerini arama motorlarından çekerek web site yöneticilerine listelemekle.

7265 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...

           

Yorum Yap

Avatar
Osman Dağcı 26 Temmuz 2018

Ücretsiz seo eklentileri her site için hit almak ve para kazanma açısından önemlidir. SEO eklentileri içinde olmazsa olmaz eklentilere ve açıklamalarına yer verdiğiniz için teşekkürler. Yeni site kuracak olanlar bu toplu bilgiden yola çıkarak kolayca eklentilerini ve araçlarını kullanabilirler. Ayrıca sitenin yapısal mimarisini gösteren Black Widow aracı da site yapısını tek noktadan rahatça görmemizi sağlayacak. Diğer araçları daha önce de duymuştum ama bu 2 araç hakkında ilk kez bu sitede haberim oldu.

Avatar
Peyami Terzi 11 Ağustos 2018

Birçok yerde özellikle WordPress kullanıcıları bir çok ücretsiz seo araçları eklentileri ile işi yürütmeye çalışıyorlar. Ancak araçların hepsi yararlı değil, özellikle Google’nin anahtar kelime aracı ücretsiz fakat çok etkili araçların başında geliyor. Ben bu güzel yazıya katkı olarak bir araç daha tavsiye edeceğim. Google Alert aracı seçtiğiniz kategoride, o gün yazılan tüm yazıları size mail olarak gönderiyor.