• EN AT

Web Sitenin Marka Değerini Yükseltmek

Google’ın kurululduğu sırasında Google arama motoru olarak kabul edildi ve site dışı kaynaklardan edinilen bilgileri, dizinindeki sayfaların ilgi düzeyi, önemi ve niteliği ile ilgili tahminini duyurmak amacıyla kullandı. Başlangıçta bu site dışı bilgi kaynağı, web’i tararken tespit edilen bağlantı ağıydı.

2017’de, nerdeyse yirmi sene sonra, sonsuz varlıklı veri kaynağı elinde bulundurulduğunda, Google, piyasada aslında ne kadar büyük bir anlaşman olduğunuzu saptamak amacıyla daha detaylı ve sofistike bir veri kümesi kullanıyor. Google, son 10 senedir SEO’da çalışan tecrübelerime dayanarak bu kararı vermede her vakit gerektiğince başarılı olmuştur ve vakitle düzmece olabilmek amacıyla sinyaller zorlaşmıştır.

Bu noktada, şirketinizi pazardaki mühim bir oyuncu gibi görünmesi amacıyla en etkili ve sürdürülebilir yol pazarın mühim bir oyuncusu olmaktır. Bu SEO insanlar amacıyla ne manaya gelir? Bu, bağlantıların nasıl oluşturulacağını düşünmekten vazgeçmenin ve bunun yerine markanızı online olarak nasıl kuracağınıza odaklanmanın süreyi geldiği manasına geliyor.

Tabii ki, ikisi de karşılıklı olarak münhasır değildir – fakat birincil amaç olarak bağlantı kurma etkinliği ile her türlü faaliyette bulunuyorsanız, bu etkinliğin şüpheci olacağına da tanık olmalıyım; elde ettiğiniz bağlantıların SEO etkisinden bağımsız olarak bir şekilde markanızın gücü.

Bunu aklımda tutarak, dijital marka büyümesinin dört asli direğini meydana koyuyorum. Bu dört alanın her birisinde kazanırsanız, potansiyel ziyaretçiniz ve zihninde markanızın algısını artırırken, olumlu SEO işaretleri yaratan marka büyüme konusunda süratli bir gelişme gerçekleştireceksiniz.

Ürün İyileştirme

Web sitenizde kullanıcı testi yaptınız mı? İnsanlara bütün cihazlar ve medyada belirli bir prosedür yapmaya çalışırken izlediniz mi? Dönüşüm hunisinin bütün mühim unsurlarını test ettiniz mi? İnsanların internet sitenizi rakibinizin en büyük rakibine kıyasla ne kadar sevdiğini biliyor musunuz? Sayfalarınız iki saniyenin altında mı yükleniyor?

Pek çok firma bu soruların hepsine “evet” cevabını vermez. Test etme, geliştirme sürecinin standart bir parçası olmalıdır. Test etmek amacıyla zamanınız ya da kaynağınız olmadığını düşündüğünüz ne kadar çok, büyük ihtimalle buna ihtiyaç duyarsınız – bilhassa de site mimariniz üst yönetime “acil” zorunluluklar çiğnemekte. Sonuçta, sitenizin tasarımı önsezilere ve sezgilere dayanıyorsa, başarınız şansa bırakılmaktadır.

Test etme, tedavi ve yine etme zamanı. İnsanların kullanmayı sevdiği süratli bir site oluşturursanız, başarı şansınız artar.

Değerli Kaynaklar Yaratmak

Sitenizi hangi husus amacıyla en iyi kaynak durumuna getirebilirsiniz. En iyi kaynak durumuna getirmek için; bir şekilde benzersiz olan ve başkalarının çoğalması amacıyla en azından biraz zor olan bir şey olacaktır.

-Ortak bir bozukluğu çözen bir araç belirleyin
-Erişebildiğiniz benzersiz bir veri kaynağının aranabilir bir arşivi.
-Karmaşık bir hususnun anlaşılması için basit bir eğitim kaynağı.
-Uğraştığınız sektörde bir eksper ya da çarpıcı biri ile röportaj.
-İnsanlara kendileri amacıyla bir şeyler gerçeklştirmeyi öğreten bir öğretici.

Ziyaretçi  Artırmak

Başarılı online markaların belirleyici özelliklerini saptamak mecburiyetinde kalınırsa, ilk ziyaretçi gözünde ön plana dönüştürme yeteneği olurdu. Eğer elinizdeyse, bir marka inşa edebilirsiniz. Yinelenen ziyaretçiler olmadan, olumlu olarak sizleri geliştirecek bir iş bulmanız olası olabilir, fakat bir online santral olma konusu ile alakalı unutabilirsiniz.

Yinelenen ziyaretçileri teşvik etmek amacıyla 1 seo uzmanı olarak bunları öneriyoruz;

-İnsanlara derli toplu e-postalar göndermek ve bilgi vermek
-Her daim sizleri kullanan müşterilere bir sadakat planı ya da indirim sunmak.
– İyi öneriler verebilme.
-Kullanıcıların sizinle ve birbirinizle iletişim kurabileceği yerinde topluluk özellikleri oluşturma.
-Özellikle topluluğun aktif üyelerine mükafat vermenin yollarını bulmak.
-Yüksek kıymetli içeriği derli toplu olarak mafsala ve yeni teklifler geldiği zaman insanların bilgilendirileceği kanallar oluşturma.
Sonuç olarak, sürekli olarak değer yaratmanın bir yolunu bulmanız gerekeir ve insanların bu konuyla alakalı bilgi sahibi olmasından emin olun.

Tartışma ortamı yaratmak genelde iyi ve yararlı olsa da, markanızla ve çekirdek kitlelerle uyumlu bir çalışma yaparsanız, aldığınız potansiyel ziyaretçiyle emeklernizin karşılığını alacaksınız.

Popülerliği Olan İçerik Üretmek

İçeriğnizin ziyaretçiler tarafından okunabilmesi için hem güncel hemde doğru bir içerik olmasına gerek vardır.

Haberi değerli kılan bir takım yollar;

-Hiç kimsenin çözemediği bir zorluğu çözün.
-Alanınızdaki ortak bir meseleye gerçek bir bakış açısı getiren orjinal bir çalışma yapın.
-İnsanlara kuvvetli duyguları uyandıran bir şeyler yaratın.
-Çok komik ya da keyifli bir şeyler oluşturun ki daha fazla ziyaretçi çekebilesiniz.
-İnsanların beklentilerini karşılayan belli başlı şeyler oluşturun, toplumda ilgi çekin.
-Sektörünüze mühim katkılarda bulunun.

Web sitenize her fırsatta nasıl daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz, sorusunun cevabını vermeye çalıştık. 1 seo uzmanı olarak yazdığımız bu metinde umarım aradığınız şeyleri bulabilirsiniz.

2470 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...