• EN AT

WordPress SEO Problemi ve Çözümü

WordPress kullanılarak bir internet sitesi yapmak hiç de zor değildir fakat site kurmak sıralamalarda yer alacağınız anlamına gelmez.İlk siteyi yaparken SEO uyumlu bir web adresi olmassa gelecek zamanda yanlışlarınızdan dönülmesi de bir o kadar zor olur.

Bugün biz de sizin için WordPress adminlerinin çoğunlukla yaptığı hataları ve bu hataların sıralamasını sizlere yaptık.Bu hatalara bulaşmayarak eğer bulaştıysak da o an hatanızı telafi ederek daha iyi kazanımlar elede edersiniz.

Doğru Temayı Bulmak

Siteyi yaparken insanın kendine sorucağı bazı sorular vardır bunlardan biri de “Tema seçerken hangi özelliğe dikkat ettim” bu soruyu kendinize sorduğunuzda aldığınız cevağ şu ise “görsel açıdan zengin olması” ise yanlış yapan insanlardan birisiniz.Sitenizin harika görünmesi tabi ki de önemlidir ama ilk kriter bu değildir.Temaların iyi gözükmesi için çok sayıda java dosyası ve SEO gibi zararlı sayılabilecek kod eklenir.Eklediğiniz kodlar düzensiz ve çok olması sıralamalarda aşağılara çeker kendini ve bu da site için hiç güzel olmaz.

Çözüm ?

Çok kullanılan web temaları iyi anlamını taşımaz.Tercih sırasında rakiplerinizin kullnadığı temaları kullanmaktan uzak durun.Kod yapısı benzer olucağı için site benzer site işlevi görür ve sıralama elde etmeniz düşer.Yapacağınız temanın hız testi sonuçlarını raporlayarak inceleyin eğer mobil de ve versiyonun da hatalar alınıyorsa o makinadan uzak durun.Algoritmalar kodlara karşı sürekli bir değişim gösterir.Temalarda bu yüzden çeşitli sebeplerden dolayı hata verebilir.İleri de bu zaman kayıplarıyla uğraşmak istemiyorsanız güncellemeleri çok olan ve doğru olan yayıncılardan tema alın.Yani öncelik temanın şıklığı değil kod yapsının temizliği ve arama motorlarının temaya karşı verdiği tepkiler önemlidir.Tema alınmadan önce temayı kullanan web adreslerini inceleyip düşük rekabetli ve yüksek rekabetli kelimelerde son durum ne nasıl sıralamar olduğuna iyi bakın.Sitelerin değerlerine göre alınan sıralar makul ise sizde temayı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Bilinçsiz Eklenti Kurulması

WordPress en büyük özelliği eklentidir fakat yanlış kullanırsa en büyük dezavantaj haline gelmektedir.Özellikle wordpress’de yeni gelmiş insanlar eklentileri düşünmeden kurup ama o eklentilerin temalarda ekstra kod ürettiğini ve sunucularını tükettiğinden haberi yoktur.Anlayacağınız üzere  eklenti işinizi kolaylaştırsa da neredeyse tüm eklentiler sitenizden bir takım kaynak sağlar buda önemli bir şekilde sitenin yavaşlamasını sağlar.

Çözüm ?

Siteyi yapmaya başladıktan itibaren ihtiyacınız olmayan hiç bir şeyi kurmayın.Eklentileri test etmek için subdomain oluşturun veya local sunucularınızdan da test edin.Bu yapılanları sitenizde bulunan veri tabanı üzerine yapmayın.Yapılacak olan testler için yeni bir veritabanı oluşturun ve deneyleri yapmaya başlayın.Eklentilerle işiniz bittikten sonra eklentileri pasif hale getirip site performansının düşmesini engellemiş oluyoruz.

Site Haritası Sorunu

Eklentileri boş yere kullanmayın uyarsından sonra site haritaso kullanmanızın zorunlu olduğunu bildirip internet arama motorlarının sitenizi keşfetmesi ve rahat gezinebilmek için bir site haritası bulundurmak gerekir.

Çözüm
Eklentinin haritalar kısmından olduğu harita bağlantısını alıp Google Search Console eklemeniz yetecektir.

Schema Yapılandırmalarının Yanlış Kullanımı

Google’ın bu yapılandırmaya önem verdiğini konuşmuştuk,web sitenizin katogorsine göre kullanılacak olan schema yapıları,botlar tarafından sitenin
daha kolay yürütülmesini sağlar fakat çoğu site sahibi yapılandırmaları yaparken sitelerde olan olmayan herkesin içeriklere göre schema kod yapılarını kullanıyor ve ya içeriklerde ilgili bölümleri boş geçiyor
Durum bu haldeyken botlar sadece ve sadece kodlarla karşılaşıp içerikleri bulamıyor ve bilgi içermeyen sayfa olarak yani boş bir sayfa olarak indexe giriyor bu da sitenizin önemli bir şekilde baya bir gerileme işlemi olarak sıra kaybetmesine sebep oluyor.

Çözüm

Eğer bu konuyla alaklaı ilgi değilseniz içerik ve sitenizin genel mevcut yapıyı elinde bulunduran içeriklere sahip olamıyorsanız schema yapılarını kullanmaktan kendinizi alı koyun bu size faydalı olacağına zarar verecektir.

 

5470 okunma
1 SEO Uzmanı

1 SEO Uzmanı Ajansı kurucusu. Aynı Zamanda Türkiye'nin en iyi SEO uzmanları arasında ilk 10 içerisinde yer almaktadır.

BENZER YAZILAR

WordPress Google AMP Kurulumu

Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere Wordpre Google AMP Kurulumu Naıl Yapılır onu anlatacağım Google AMP na ıl Kurulur Web itenin yazılım Tabanı WordPre olan...

           

Yorum Yap

Avatar
emrecan sezgin 13 Temmuz 2018

seo kaynagı problemi çözen silerin başında geliyorsunuz benim açımdan bir farklı deginmek istedigim konu seon kaynagını bu kadar içten ve güzel yansıtılmış

Avatar
Mustafa Mert 26 Temmuz 2018

Hocam seo çalışmaları o kadar fazla ki insan ne yapacağını bilemiyor. Kodlarla arası iyi olmayanlar wordpress tabanlı temalar alıyor. Kod bilgimiz olmadığından eklentileri de çok iyi bilmediğimizden rakiplerimiz gibi hızlı ilerleme kaydedemiyoruz. Eskiden çok az site vardı ve rekabet azdı. Şimdi büyük yatırımlar yapılarak siteler oluşturuluyor. Rekabetin kızıştığı noktada ayrıntılar devreye giriyor. SEO çalışmalarında en çok bilgi sahibi olanlar, yükselebiliyor. Ama SEO çalışmalarını bilmek tam bir uzmanlık istiyor. Her gün yeni bir güncelleme yeni bir bilgi ile karşı karşıyayız. Öğrenilenler sabit kalmıyor. Tema seçimi ve eklentiler hakkındaki önerilerinizi dikkate alacağım. Yararlı paylaşımlarınızı merakla takip ediyorum.