• EN AT

Yazarınızı Seçerken Dikkat Edilecek Maddeler

Web sitenizi emanet edeceğiniz SEO uzmanını seçerken dikkat edeceğiniz bazı maddeler vardır. Bugün 1 seo uzmanı olarak bunları size aktaracağız.

1) Grameri, Yapı ve İmla Hatalarını Bilir

Web sitenizde yayımladığınız en büyük sorunlardan biridir. Birçok web site sahibi  SEO çalışmaları için ve sıralamada yükselme hedefli için kendi sitelerinde yazı yazdırmak amacıyla bazı SEO yazarları ile iletişime geçiyorlar.. İyi bir SEO yazarı her daim dil bilgisi bilmeli ve  ne zaman nerede  hangi kelimeden sonra hangi noktalama işaretlerini kullanacağını bilmeli.

Web siteniz içerisinde ki yazılarda oluşan yazım hatları, dil bilgisi bozukluğu site içeriğinizin niteliğini ve internet sitenizin, markanızın ve işletmenizin pazarlama değerini azaltır. İnsanlar, itimat ettiği işletmelerden satın alır; düşük kaliteli, itimat edilir olmayan içerik sunan işletmeler satın almaz.

2) SEO Uzmanı ile İlişkisini Bilir

Web siteniz için seçtiğiniz  SEO yazanınız ve SEO uzmanınız birbirleriyle iletişim kurabilir ve içeriğinizin hedeflerinize gittiğinden emin olmak için beraber çalışabilir olmalıdır. Bir birinden ayrı ayrı çalışıyorsa, sonuçlarınız beraber çalıştıklarına göre oldukça iyi olmayacaktır.

3) Hedef Kitlesini Bilir

Unutmayın, Google, SEO hedefli olarak yazılan içeriği sevmez. Bu nedenle, içeriğiniz her vakit evvelce kitleniz amacıyla yazılmalıdır. Anahtar kelimeler, natural olarak ikincil evvelcelik olarak eklenmelidir.

4) Site İçi Yazılar Hakkında Bilgi Sahibi Olur

İyi bir SEO yazarın SEO uzmanı olması gerekmez. Mevcut SEO’nun ve yapılmaması gerekli olanlar ile ilgili çok iyi bilgiye sahip olan bir içerik yazma uzmanı olmalıdır. Örneğin, olasıysa başlıklarda, ilk paragrafta ve başlık etiketlerinde natural olarak anahtar sözcükler kullanmayı bilmeliler. İçeriğin ne kadar süreceğini bilmeli ve anahtar sözcük doldurmayı önlemelidirler. Yazıcınız SEO ile ilgili asli bilgiye sahip değilse, onlarla çalışmamalısınız.

5) Ayrılan Bütçe

Web sitenizin takipçileri  ve SEO amacıyla nasıl yazacağınızı bilen birinden kaliteli yazmanıza yatırım yapmanın ne kadar önemli olduğunu yeteri kadar vurgulamıyorum. Ucuz içerik, sitenize daha çok zarar verir. Web sitenize zarar hemen gelmeyecektir fakat ileriye dönük olacaktır. Web sitenizde hasar oluştuğunda, Google’ın iyi yönüne geri dönmek zor olabilir.

6) Yazılar Doğru Anlaşılmalı

Açık ve öz yazabileceğiniz bir yazarın işe alınması, seyrek ucuza gelen kaliteli bir yazarın işe alınmasından daha iyidir. Bununla birlikte, açık, özlü ve kullanımı kolay içeriği yayınlamak, kitlenizin okumasını ve paylaşmasını sağlamak yönünden gereklidir. İnsanlar içeriğe ilgi duymak amacıyla çok az vakit harcıyorlar. Siz kendi yazınızı çekmez ve mesajınızı süratli ve net bir şekilde iletirseniz, kitlenizle tamamıyla bağlantı kurma şansınızı kaybedeceksiniz.

7) Hedef Kitleniz Çok Önemlidir

Yine, iyi bir SEO yazarı kitlenizi ve hedeflerinizi kavramak amacıyla vakit alır. Stratejik olarak hangi içeriğin bu hedeflere varmanıza ve izleyenlerinize hitap etmenize en iyi şekilde yardımcı olacağı konusu ile ilgili düşünecektir. SEO ansızın internet sitenize trafik artıracak süratli bir taktikler değildir. Bu uzun vadeli bir taahhüttür, bu amaçla yazarınızın oluşturduğu içeriğin türü gelişigüzel bir şekilde atılmamalıdır.

 8) Doğru Başlık Kullanımı

Başlıklar içerik pazarlamasında önemlidir. Sadece kaç bireyin unvanını aştığını direkt olarak etkilemekle kalmaz, aynı vakitte SEO çabalarını da etkilerler. İyi bir SEO yazar, “çok değerli” başlıkları nasıl yazacağınızı ve anahtar kelimeleri olası olduğunca başlıklar durumunda nasıl örgütleyeceğinizi bilir; fakat çok uzun ya da kısa olmamalarını sağlar.

Yukarıdaki bu maddeleri dikkate alarak SEO çalışması yaptığınız sitelerde, içerik yazarınızla ilişikli olarak ve bu maddelere dikkat ederek sitenizi istediğiniz sıralamalara ulaşabilirsiniz.

31517 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

En Çok Yapılan İçerik Hataları

İçerik yazmak ve hazırlamak biraz düşündürücü olabilir fakat içerik izde bir web ite boş bir araziye benzer örneğin bir hizmet ektöründe firmanız var vermiş olduğunuz hizmeti...

           

Yorum Yap

Avatar
Tahir sever 11 Ağustos 2018

Makale yazarı seçerken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor haklısınız. Neticede Google botları da artık her yazıyı kolay kolay indekslemiyor. Yazıların değeri seo uyumlu olmaları ve bilgi vermeleri ile ölçülüyor. Ayrıca güncel olmaları da önemlidir, zaten bir web sitesi için en önemli kriter kaliteli yazı değil midir? Yazının amacı , hedeflenen kitleye neler katabileceği ve imla kuralları çok önemli kriterler bence…