• EN AT

Yeni Basit SEO Rehberi

İnternet kullanan sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle geniş bir pazara dönüşen sanal platform, yeni girişimciler için muazzam bir adres olmaya devam ediyor. Web siteleri, gerek bireysel gerekse de kurumsal yapısı ile birlikte yeni kazanç adresleri olmak durumundadır. Özellikle de gelişmiş tarayıcılar nezdinde ön sayfanın avantajını görmek suretiyle, web sitelerinin iyi bir yatırım fırsat olduğunu söyleyebiliriz. Elbette ki burada konulardan biri de ulaşılır olmaktır. SEO desteği ile birlikte bu platformda çok daha ulaşılır olabilirsiniz.
Pek çok kişi için karmaşık bir sistem olarak görülen SEO aslında daha net ve avantajlı bir sistemin ta kendisidir. Özellikle son dönemlerde daha sade bir dille anlatıma gerek duyulurken SEO hizmet almak isteyen insanların bu konudaki bilgi ve detaylara dikkat etmesi çok önemlidir. Her konuda olduğu gibi SEO konusunda da maddeler halinde ilerlemek çok önemlidir. Bu şekilde sistemden maksimum verimlilik elde etmeniz mümkün olabilir. Elbette bu iş için geçerli olan bir SEO uzmanı gerektiği zaman size destek konusunda yardımcı olacaktır. Piyasada çok fazla girişimci ve şirket bulunmakla beraber. SEO çalışmaları daha sağlam altyapı ile birlikte insanların karşısına çıkmaya devam ediyor. Buradaki optimizasyon çalışmalarını iki başlık altında inceleyebiliriz;

Site içi optimizasyon
Site dışı optimizasyon

Düzenli ve dengeli çalışma anlayışı ile birlikte web sitelerinin arama motorları tarafından ön sıralara taşınması çok önemli. Bu, sitenin kuruluş amacına hizmet ettiği gibi, aynı zamanda reklam geliri fırsatı konusunda da site sahiplerine gerçekten çok önemli avantajlar sağlıyor. İşte bu yüzden SEO uzmanı tercihi esnasında çok dikkatli ve seçici davranmanız gerekiyor burada iki madde halinde optimizasyon çalışmalarından bahsettik öncelikli olarak site içi optimizasyon çalışmalarını gözden geçirelim.

Site İçi SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Site içi en uygun şekle sokma esnasında belli birtakım kurallar vardır. Özellikle sade ve anlaşılır sonuçları takip etmek, sizi ve web sitesini çok daha iyi bir yere taşıyacaktır. Özellikle Google gibi herkes tarafından tercih edilen bir arama motorunun, buradaki çalışma oranlarını gözden geçirmek önemlidir. Aşırı derecede optimizasyon yüklemesi yaptığınız zaman, bu sonuç sizin için avantaj yerine dezavantaj olabilir. Doğru belirlenmiş anahtar kelime ve güncel aynı zamanda özgün içerik farkı ile birlikte % 3 oranındaki anahtar kelime oranı, sizi daha iyi yere getirecektir.
Heading etiketleri yine çok önemli ve çok gerekli. Aynı zamanda bilgi verici ve güvenilir bir sistem olarak karşımıza çıkan Heading etiketi, hem sayfanın hem de konunun detayları hakkında insanlara bilgi vermektedir. 60 karakterden daha az olmak şartıyla kullanılan etiketler ve anahtar kelimeler özellikle sonuca ulaşmak isteyen web siteleri için gerçek bir çıkış noktası oluşturmaktadır tabii ki de bu işin uzmanı olan kişilerin burada kullandıkları ölçü ve tercih ettikleri yöntem elbette ki önemli olacaktır
URL yapısı, (Uniform Resource Locator) kısaltılmış anlamı ile birlikte standart kaynak bulucu olarak karşımıza çıkan sistem, özellikle kullanıcılar nezdinde sitenin çok daha avantajlı ve ulaşılır olmasını sağlamaktadır. Bir şekilde ‘’SEO dostu’’ olarak bilinen bu nitelikli sistem sayesinde, hem siteniz hem de sayfalarınız daha fazla insan tarafından ziyaret edilmektedir.
Sayfa hızı yine önemli konulardan biri. Özellikle internet kullanıcıları bir siteyi ziyaret edeceğiz zaman sabırsız davranabiliyor. Sayfaların çabuk açılması ve sistemin hızlı bir şekilde cevap vermesi, özellikle kişilerin site içerisinde daha çok zaman geçirmesine yardımcı olmaktadır. Önemli bir SEO gerekliliği olarak karşımıza çıkan sayfa hızı, yapılan performans çalışmaları ile birlikte çok olumlu bir sonuç vermektedir. Web sitesinin adeta örneği olarak kabul edilen kurumsal siteler, bu konuda örnek çalışmalarla birlikte insanların karşısına çıkmıştır. Eğer siz, işletmeniz için veya web sitemiz için bu konuda güvenilir bir yöntem ve destek arıyorsanız, elbette ki SEO uzmanı desteği burada çok büyük önem taşıyacaktır
Mobil uygunluk konusuna değinmeden geçmemek gerekiyor. İnternet her geçen gün daha fazla insanın kullandığı bir sistem haline geldi. Gerek ürün gerekse de bilgi pazarlama noktasında bu geniş platform insanların en çok uğradığı adres olmaya devam ediyor. Özellikle internete ulaşım araçları da zaman içerisinde değişim göstermiştir. Tablet ve akıllı telefonlar gibi unsurlarla birlikte, mobil internet çok daha yaygın bir şekilde karşımıza çıkıyor. Özellikle de SEO ile alakalı konularda mobil uygunluk çok önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Pek çok insanın internete ulaşmak için kullandığı mobil sistem akla geldiğinde, yapılacak çözümler ve araştırmalar bu gibi platformun çok değer verenin olmasına katkı sağlamaktadır.
Çok sayıda insan alışveriş için interneti tercih ederken, özellikle alışveriş yapmadan önce telefonla birlikte gerekli incelemelerin yapıldığına şahitlik ediyoruz. % 90’a ulaşan çok önemli bir kitle, öncelikli olarak telefon aracılığı ile birlikte satın almak istediği ürün hakkında detaylı bir araştırma yapmaktadır. O halde web sitelerinin öncelikli olarak mobil uygunluk testinden geçmesi burada çok büyük önem taşımaktadır. Uzman ve profesyonel desteği katkısı ile birlikte sitenizin bu olumlu sonuçları gerçekten size yardımcı olabilir.
Dâhili linkler gibi çok önemli bir konu, sistemin düzeni açısından büyük önem taşıyor. Genellikle listeler değişik sayfalardan oluşurken, kullanıcıların ne istediğini anlamak ve buna göre davranmak çok önemlidir. İnsanların takip ettiği makale veya içerikle birlikte ürün ve hizmet noktasında dâhiliye linkler, aradığı sonuca ulaşma noktasında müşterilere gerçekten iyi bir fırsat vermektedir. esasında web sayfasını ziyaret eden herkes için bir müşteri değerlendirmesi yapmak mümkündür. İnsanların ne istediğini bilmek ve onların takip etmek suretiyle yenilik metotlarından faydalanmak, insanların site içerisinde daha fazla zaman geçirmesine neden olmaktadır. Eğer sistem e-ticaret üzerine kurulu bir sistem ise bu şekilde insanların ilgilendiği ürünlere ulaşması bu mevcut dâhili linkler ile birlikte çok daha kolay gerçekleşecektir. Hem ticari anlamda hem de gelişim anlamında insanları kendine çekmek isteyen siteler için burada önemli bir performans karşımıza çıkmaya devam etmektedir.

Site Dışı SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Site dışı SEO çalışması ve aslında pek çok yerde sitenin kaderini belirleyen çalışma olarak kendini göstermektedir. Öncelikli olarak burada belli bir takım kriterleri gözden geçirmek önemlidir. Siteye gelen harici link kalitesi oldukça yüksek olmalıdır. Bu şekilde birbirini etkileyen süreçler ve sitesinin yükselişi için iyi bir fırsat vermektedir. SEO uzmanı olarak çalışan güvenilir adresler, hem karşılıklı otorite hem de birbirine güven noktasında önemli bir niteliği temsil etmektedir. Burada kullanılan ürün kalitesi kadar reklam konusunda da çok önemli çalışmalar ön plana çıkmaya devam etmektedir. Marka bilinirliği olarak karşımıza çıkan ve her yönden avantajlı seçenekler ayağımıza getiren konularda, elbette ki belli bir takım reklam ve tanıtım konuları ön plana çıkmak durumundadır.
Site dışı en uygun şekle sokma konusunda kullanılan etkili unsurlardan biri de sosyal medya etkileşimleridir. Twitter, Facebook ve benzer adreslerin, özellikle geniş kitlelere ulaşmak konusunda çok önemli bir avantaja sahip olduğu bilinmektedir. Bu gibi konularda atacağınız pozitif adımlarla birlikte etkili bir sistemi çalıştırabilirsiniz ve hedeflemiş olduğunuz web sitesinin yükselişini sağlamış olabilirsiniz. Her şekilde profesyonel bir çalışma ve profesyonel bir anlayış ile birlikte, ancak ön sayfa ve ilk sayılar elde edilebilir. Burada tercih edeceğiniz gelişmiş tarayıcının kimliğiyle çok önemli dünya genelinde neredeyse en çok kullanılan ve hatta diğer tarayıcılara fark atmış olan Google, sizin de belki de çalışmak isteyeceğiniz doğru nokta olacaktır. Buradaki etkili yöntemler SEO araçları ile birlikte takip edeceğiniz yol, sizi gerçekten çok iyi bir noktaya götürecektir.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir Nasıl Yapılır?

İnternette gezen insanları sitenize yönlendirmek istiyorsanız, özellikle onların arama sonuçlarını tahmin etmeniz önemlidir. Daha önceki arama sonuçları internette zaten kayıtlı bir sistem üzerinde durmaktadır. Herhangi bir cümleyi yazmaya başladığınız andan itibaren, bunun değişik versiyonları farkı anahtar kelimeler olarak karşınıza çıkacaktır. Aslında bu sistem insanların en çok aradığı kelimeleri göstermektedir. İster blog olsun isterse de tanıtım ve ürün anlamındaki yazılarda tercih edilecek anahtar kelimeler çok dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Gerekli araştırma yapılmalı ve insanların ne aradığı daha önceden tespit edilmelidir. Eğer bu sonuçları düzgün bir şekilde takip edecek olursanız, üzerinde çalışma yaptığınız web sitesinin çok iyi bir yere gelmesini sağlayabilirsiniz.
Özgün içerik ile birlikte doğru oranda anahtar kelime kullanımı yine burada büyük önem taşımaktadır. Hiç kuşku yok ki bu iş için ancak harcadığınız emeğin karşılığını alabilirsiniz. Çoğu zaman kopya içerik veya doğru seçilmeyen anahtar kelime ile birlikte, 700 milyon kadar web sitesinin adeta site çöplüğünde can çekiştiğini söylemek gerekiyor. Eğer doğru çalışma ve doğru yönlendirme ile birlikte atacağınız adımları şekillendirecek olursanız, sizin siteniz diğerlerinden daha farklı olabilir. Başta da dediğimiz gibi kendi amacına uygun bir performans ile birlikte aynı zamanda reklam geliri avantajını görmek istiyorsanız, anahtar kelime araştırmasını doğru yapmalı ve tercihleri buna göre belirlemelisiniz.

 

Doğru Özgün İçerik Nasıl Oluşturulur?

Öncelikle olarak hazırlamaya başladığımız içerik, anlaşılır bir dille yani sade bir dille yazılmalıdır. Kısa cümleler kısa paragraflar ve yeterli anahtar kelime kullanımı ile birlikte bilgi verici içerikler, insanlar tarafından daha çok ilgi çekiyor. Dilerseniz site içi linkleme fırsatları ile birlikte insanların ilgisini belli bir noktaya toplayabilirsiniz. Tabii ki de bunun için öncelikle olarak konuyla alakalı içerikler ve özgün içerik metotları size yardımcı olacaktır. Makale yazarlığı veya sayfa düzenleme konusundaki bilgi içerisi gerçekten çok önemlidir. Herhangi bir web sitesinin yükselişinde bu kriterler, özellikle SEO uzmanı tarafından her zaman ön planda tutulmuştur. Doğru ve düzenli hazırlanmış içerik ile birlikte bu içeriklerin web sitesinin yükselişine gerçekten çok önemli katkıları olabilir.

 

Kategori Yönetimi Nedir?

Kategori yönetimi bir şekilde organizasyon çalışması gibi değerlendirilebilir. Özellikle hizmet vermek istediğiniz müşterinin istekleri ve üzerinde çalıştığınız markanın potansiyeli, burada dikkatli bir şekilde gözden geçirilir. Birbirinden bağımsız şekilde özellikleri organize ettiğiniz zaman ortaya çıkan sonuçlar, topyekün başarılı bir sonuç ve çözüm ortaya koyabilir. Özellikleri SEO çalışmalarında bu tip uygulamalar gerçekten büyük önem taşımaktadır. Aslında sosyal hayatta da bir bilim ve branş olarak dikkat çeken bu yöntem ile birlikte, pek çok firmanın yükseliş startını çoktan verdiğini görebiliyoruz. Eğer internet üzerinden iyi bir yere sahip web sitesi hayalini kuruyorsanız, kategori yönetimi konusunda gerekli adımları zamanında atmak gerekiyor. Elbette ki bu konuda bilgi ve deneyim ve birlikte size yardımcı olacak olan bir SEO uzmanı, gerekli destek ve avantajla birlikte bu konuda size yardımcı olacaktır.

Link İnşası Nasıl Yapılır?

Aslında genel anlamda bir değerlendirme yapacak olursak arama motoru, hem kullanıcılar hem de bu platformu değerlendirmek isteyen insanlar için bir hayalden öte fırsattır. Özellikle ticari anlamda geniş kitleleri kendi bünyesinde toplamak isteyen kişiler, firma olarak bu konuda önemli adımlar atabilir. Özellikle web tasarımı ve kullanışlı bir web sitesinin ortaya çıkmasında belli bir takım çalışmalar gereklidir. Daha önceden ortaya çıkmış ve bir düzenleme gerektiren web sitelerinde, yine link inşası çok önemli konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Link juice olarak bildiğimiz sistem, özellikle araştırmacı ve müşteri konumundaki kitleyi bir noktaya toplamak için gerekli bir unsur çalışması olarak kendini gösteriyor. Böyle sayfalarda link verme metodu ile birlikte insanları temel bilgiye götürmek, özellikle de kullanıcıların web sitesinden daha fazla faydalanmasına neden olmaktadır. Kuruluş ve çalışma amacına uygun bir web sitesinin insanlara sağladığı geniş imkânlar çok önemlidir. Bu imkânları ile potansiyeli tek bir noktada toplayabilmek için düzenli bir şekilde link inşası gerekebilir.
Değişik sayfalarda veya sayfaların değişik yerlerinde düzenli veya dikkatli bir şekilde kurulmuş linkleme metodu ile birlikte insanları doğru noktaya ulaştırmak daha da kolaylaşmaktadır. Belli bir sıra ve belli bir düzenleme ile birlikte önemli bir kitleye ortak bir noktada buluşturmak, aslında bu sistemin amacına uygun çalışma metodu için gerçekten iyi bir örnek oluşturmaktadır. Her konuda olduğu gibi işin uzmanından bilgi almak ve bu bilgileri değerlendirmek çok önemlidir. SEO konusunda da işin uzmanı olan ve erbabı olan kişiler, çok detaylı ve hassas teknik çalışmalar ile birlikte, bu konuda size yardım için gerçekten yoğun mesai harcamaktadır. Doğru adres ve doğru firma desteği ile birlikte, web siteniz için hayal ettiğiniz gerçeğe ulaşabilirsiniz.

‘’Search Engine Optimization’’ ne işe yarar?

 Web sitelerinin ön sayfada çıkmasına yarar
 Hem standart hem de reklam geliri fırsatı verir
 Yaptığınız yatırımın karşılığını almanızı sağlar
Aslında olaya bu şekilde bakmanız da mümkün. Herkes konuya bu şekilde girdiği için biz bunu sona bıraktık.

25345 okunma
1 SEO Uzmanı

1 SEO Uzmanı Ajansı kurucusu. Aynı Zamanda Türkiye'nin en iyi SEO uzmanları arasında ilk 10 içerisinde yer almaktadır.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...