• EN AT

Yoast SEO Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress tabanlı web siteleri SEO bakımından en kaliteli içerik yönetim sistemleri arasında kullanılır. WordPress kullanıcıları belli özellikler sayesinde kolayca SEO uyumlu bir web sitesi oluşturabilirler. WordPress kodlama bilgisi olmayan kişiler için çok etkili bir seçenektir. Ancak kurduktan sonra ufak dokunuşlar yapabilmek için belli eklentiler kullanmalısınız. Yoast SEO kurulumu yaparak web sitenizi istediğiniz gibi optimize edebilir, arama motorlarında üst sıralara çıkarak daha çok ziyaretçi çekebilirsiniz. Yoast SEO kurulumu için şu adımları izleyebilirsiniz;

  • İlk olarak WordPress admin paneline giriş yapın. Daha sonra eklentiler bölümüne girin ve “Yeni ekle” sekmesine tıklayın.
  • Ekrana gelen menü üzerinden arama bölümüne Yoast SEO yazarak arama yapın.
  • Arama sonrasında ise ekranda Yoast SEO eklentisini bulun ve “Hemen yükle” kısmına tıklayın. Eklentiyi karıştırmamak adına 1 milyon etkin kurulumu olanı tercih etmelisiniz.
  • Yükleme butonuna tıkladıktan hemen sonrasında eklenti birkaç saniye içinde yüklenecek. Eklentinin yüklemesi bittikten sonra “Etkinleştir” butonuna tıkladıktan hemen sonra Yoast SEO eklentisi aktif hale gelecektir.

Yoast SEO eklentisi kısa sürede kurabileceğiniz bir eklentidir. Bu eklentiyi kurduktan sonra ayarlarını yapmanız gerekmektedir. Yoast SEO eklentisi; meta açıklaması, snippet ön izleme, odak anahtar kelime belirleme, XML sitemap, htaccess ve robots.txt dosyalarını güncelleme, arama motorları web yöneticisi doğrulama ve daha çok sayıda özelliği kullanabilirsiniz.

Yoast SEO Ayarı Nasıl Yapılır?

Yoast SEO ayarları sayesinde web siteniz için ufak dokunuşlar yaparak arama motorlarındaki performansınızı arttırabilirsiniz. Yoast SEO ayarları web sitenizin ihtiyacına göre değişecektir. Sizlere uygulayabileceğiniz genel ayarlardan kısaca bahsedeceğiz;

Genel Ayarlar
Yoast SEO sürecinde genel ayarlar için “Genel” sekmesine tıklamanız yeterlidir. Bu bölüm admin panelinizin sol kısmındadır. Burada Yoast SEO eklentisi size bazı öneri ve uyarılar verir. Bu sayfada SEO açısından birçok öneri bulabilir ve web siteniz için yapabileceğiniz çalışmaları öğrenebilirsiniz.

Features Ayarları
Yoast eklentisinde en etkili ayarlardan biridir. Yoast SEO 7.0 eklentisinde tüm ayarlar otomatik olarak etkin şekilde gelmektedir. Daha önceki sürümlerde elle kurulum söz konusuydu. Burada Yoast SEO eklentisinin birçok bölümünü optimize edebilirsiniz. Burada yaptığınız ayarları kaydettikten sonra Worpdress menüsünde SEO kısmının hemen altında yaptığınız optimize sonunda yeni ögeler bu bölüme eklenecektir.
Başlıklar ve meta açıklamaları, XML site haritaları, sosyal, araçlar, arama konsolu ve gelişmiş birçok özelliği burada bulabilirsiniz.

 

Your İnfo Ayarları
Bu bölüm web sitenizin sahibi ya da şirket hakkında bilgi vereceğiniz bölümdür. İlk olarak arama motorları için bir site adı vermelisiniz. Burada sitenizin başlığını site adı olarak kullanabilirsiniz. Bu bölümde bir giriş olmaması durumunda Yoast SEO eklentisi otomatik şekilde web sitesinin başlığını tercih eder.
Daha sonra web sitesini işleten kişinin şirket ya da bir kişi olduğunu seçersiniz. Şirket seçimi yaptığınızda şirket isminizi de girmeli ve firma logonuzu da eklemelisiniz. Kişi seçimi yaptıysanız web sitesini yöneten kişinin adını buraya girebilirsiniz.

 

Web Yöneticisi Ayarları
Dünyanın en popüler arama motorları olan Google, Yandex, Bing gibi platformlar site sahiplerinin web yöneticisi araçları üzerinden sitelerini eklemelerine izin verir. Web yöneticisi sayesinde arama motorlarında web sitenizle ilgili analizleri detaylı olarak görebilirsiniz.

Bir arama motorunun web yöneticisine kayıt yaptırarak sitenizi doğrulayabilirsiniz. Bunu yapmak için web sitenize bir meta etiketi eklemeli ya da bir dosya yüklemelisiniz. Acemi kullanıcılar için meta etiketi eklemek problem yaratabilir. Bunu çözmek için de Yoast SEO eklentisi size yardımcı olacaktır. Arama motorlarından aldığınız meta kodunu belirtilen alanlara eklemeniz yeterli olacaktır.

Güvenlik Ayarları
Genel ayarlar bölümü altında yer alan diğer sekme de güvenlik bölümüdür. WordPress SEO eklentisi meta kutusunun ileri bölümünü devre dışı bırakan seçeneği barındırır. Güvenlik ayarlarınız etkisiz bıraktığınızda yazarlar noindex ve canonical ayarları gibi gelişmiş özellikler üzerinde değişiklik yapamaz. Bu da web siteniz üzerinde daha fazla hakim bir tavır sergilemenizi sağlar.

Başlıklar ve Meta Etiketleri Ayarları

Yoast SEO ayarlarının altında başlıklar ve meta etiketleri de yer almaktadır.

Genel
Bu bölümde başlıkları ayırmak için kullanmayı düşündüğünüz sembolleri belirleyebilirsiniz. Bir seçim yapmazsanız tire sembolü kullanılacaktır. Ancak sizler farklı bir sembol seçimi de yapabilirsiniz.

Ana Sayfa Ayarları
Ana sayfanızın başlığını da sisteme tanımlamanız gerekir. Burada belli başlık sembolleri vardır. Ana sayfanızda sabit başlık, açıklama ve anahtar kelime oluşturma tercihiniz olabilir. Diğer yazılarınız için farklı başlıklar oluşturmalısınız. Her yazı için kendi özgün başlığı tercih edilmelidir.
Varsayılan ayarda bulunan şablonlar birçok web sitesi için yeterli potansiyele sahiptir. Burada isteğe bağlı kişiselleştirmeler yaparak ana sayfa başlık şablonlarını değiştirebilirsiniz. Sabit bir ana sayfa kullanan web siteleri için başlık ve meta açıklamaları ekleyebilmek adına ana sayfayla blog sayfası düzenlenmelidir.

Yazı Tipi Ayarları
Wordpress web sitesi yazı, sayfa, düzenlemeler ve ekler tarzında farklı yazı türleriyle kullanılmaya başlanır. Ancak site sahipleri Yoast SEO eklentisi sayesinde kendilerine özel kişiselleştirilmiş yazı tipleri kullanabilir.
Yoast SEO eklentisi sayesinde yazıları, sayfaları, medya ögelerini ve diğer özel yazı türlerine yönelik başlıklar ve meta belirleyebilirsiniz. Sizler bu konularda belirleme yapmadığınızda eklenti sizlere yardımcı olur.

işini iyi bilen SEO uzmanı web siteniz için en verimli çalışmanın her yazının, sayfanın ve özel yazı türünün manuel olarak belirlenerek başlık ve açıklama girilmesini önermektedir. Sizler bir belirleme yapmazsanız Yoast SEO eklentisi sizler için başlık belirler, sayfa ya da içeriklerinizde otomatik bir açıklama ekler.

Kategori Ayarları
Kategoriler sekmesinde kategoriler, etiketler, özel kategoriler, yazılar ve arşiv sayfaları için başlık ve meta ayarlarınızı kişiselleştirebilirsiniz. Varsayılan şablonlar birçok web sitesi için doğru seçimdir. Açıklama bölümleri için de Yoast SEO eklentisi kategorileriniz ve etiketleriniz için açıklama alacaktır.

Arşiv Ayarları
Arşivler sekmesine geldiğinizde yazarlar, tarih arşivi sayfaları, arama ve 404 sayfaları gibi tüm özel sayfalar için başlık ve meta optimizasyonları yapabilirsiniz. Blog sitenizde bir yazar olması durumunda bu ayarı devre dışı bırakmanız gerekecektir. Ancak web sitenizde birden fazla yazar varsa bu eklentiyi aktifleştirmeniz gerekir.

Diğer Ayarlar
Başlık ve meta etiketi ayarları bölümünde diğer sekmesi ayarlarını kullanmanıza gerek yok. Her sayfa için özel meta etiketi kullanmayı düşünen web sitesi sahipleri buradan işlem yapabilir.

Sosyal Medya Ayarları

Yoast SEO en kapsamlı optimizasyon yapabileceğiniz eklentiler arasındadır. Bu eklentinin en güzel yanı ise web sitenizi Facebook, Twiter ve Google+ gibi platformlarla bütünleştirebilirsiniz. SEO menüsünün hemen alt kısmında Sosyal bağlantı bölümüne tıklayarak yapılandırmaya başlayabilirsiniz.

Hesap Ayarları
Sosyal ayarlar bölümünde hesap ayarları bölümünde tüm sosyal hesaplarınızı yönetebilirsiniz. Öncelikle buradan Google’a tüm sosyal medya profillerinizi bildirebilirsiniz. Sitenizin sosyal medya hesapları için URL ve Twitter kullanıcı adı eklediğinizde yeterli olacaktır.

XML Site Haritaları Ayarları
Site haritaları arama motorları için çok önemlidir. Web sitenize eklediğiniz yeni sayfaların da dizine ekleyerek arama motorlarına bildirilmesi için en etkili yöntem site haritasıdır. Site haritaları sayesinde arama motorlarına hangi içeriğe öncelik vermek istediğinizi belirtebilirsiniz.

WordPress tabanlı web sitenize Yoast SEO eklentisi sayesinde XML site haritasını kolayca ekleyebilirsiniz. İlk olarak site haritalarını etkin hale getirmelisiniz. Buradan site haritalarında kullanmak istemediğiniz yazı tiplerini devre dışı bırakma şansınız vardır.
Yoast SEO eklentisinde varsayılan ayarlar olarak site haritalarının ortam ekleri devre dışıdır. Site haritalarına dahil etmek istemediğiniz kategorileriniz varsa buradan bildirebilirsiniz. Ayrıca Yoast SEO eklentisi site haritanızdan tek tek içerikleri ve sayfaları kaldırmanıza yardımcı olur.

Breadcrumbs Ayarları
Breadcrumbs site içi sayfalarınızın link yapısıyla yol haritası eklemenizi sağlayacak bir özelliktir. Bu bağlantıların arama sonuçlarında görünür olmasını ve sitenizin daha öne çıkmasını sağlar.
Bu bölümde dolaşım menüsünü etkinleştirmeniz gerekmektedir. Dolaşım menüsünü etkinleştirdiğinizde daha fazla ayar yapabileceğiniz bir menü karşınıza gelir. Burada eklentideki varsayılan ayarlar birçok web sitesi için yararlı olacaktır. Ancak isteğe bağlı değişiklik yaparak kaydedebilirsiniz.

RSS Ayarları
RSS Feed’leriyle içerik tarayıcıları web sitenizde bulunan içerikleri kopyalayabilir. Yoast SEO eklentisi RSS sitenizdeki her ileti için kendi sitenize geri bağlantı eklemenize yardımcı olur. Bu optimizasyonu yerine getirdiğinizde içerikleriniz alan web siteleri için geri bağlantılar alabilirsiniz. Böylece Google orijinal kaynak olarak size ait web sitesini tanır.

Yazar bağlantısı, yazı linki, blog bağlantısı, blog açıklaması ekleme gibi bazı seçenekleri bulabilirsiniz. RSS yayınınıza reklam ekleme konusunda da sizlere kolaylık sunmaktadır.

Araçlar Sekmesi
Yoast SEO eklentisindeki araçlar sekmesi ile web siteniz için yaptığınız tüm ayarları yedekleme şansınız vardır. Bu eklenti sayesinde daha sonra açacağınız tüm web siteleri için bu ayarları ilk kılavuz olarak kullanabilirsiniz.

Arama Konsolu Ayarları
Yoast SEO eklentisinde bulunan arama konsolu bölümü Google Search Console araçlarına direkt bağlantı kurmanızı sağlayacaktır. WordPress tabanlı web sitenizi böylece Google web yöneticisine ekleyebilirsiniz. Bu doğrulama için Yoast SEO eklentisi size yardımcı olacaktır.

Bunun için öncelikle Google Yetkilendirme Kodu almanız gerekir. Bu kodu almak için tıkladığınızda direkt Search Console sitesine yönlendirilirsiniz. Kodu kopyaladığınızda doğrulamayı tamamlayabilirsiniz.
Doğrulama sürecinden sonra bir profil seçimi yapmalısınız. Açılan menüden web sitenizi seçmeniz gerekiyor. Yoast SEO eklentisi sayesinde Search Console üzerindeki tüm verileriniz WordPress ekranına gelir. Buradan masaüstü, mobil ve özellikli telefon gibi farklı seçmeleri görebilirsiniz.

Yönlendirme Ayarları
Yoast SEO eklentisini Premium olarak kullanacaksanız güçlü bir yönlendirme yöneticisi kullanabilirsiniz. Bu özellik sayesinde web sitenize yer alan tüm yönlendirmeleri kolayca yapabilirsiniz. Yönlendirmeleri yaptıktan sonra Search Console üzerinde sabit olarak işaretlediğinizde Google arama konsolunda yer alan 404 hatalarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Özelleştirme Ayarları
Yoast SEO eklentisi sizlere web sitenizi kişiselleştirme fırsatı sunacaktır. Eklenti tek başına temel ayarları yapmakta size yardımcı olmaz. Yeni bir içerik ve sayfa oluşturuyorsanız bazı özelleştirmelere ihtiyacınız vardır. Özelleştirme ayarlarını yaparak Yoast SEO sayesinde kolayca arama motoru sonuçlarında üste çıkabilirsiniz.

Yazı ve Sayfa Ayarları
Yoast SEO eklentisi sayesinde web sitenizde yazıyı ya da sayfayı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Burada sizin için bir metabox yer alır. Buradan sayfanızı SEO açısından iyileştirmenize yardımcı olacak önerileri de görebilirsiniz.

Web sitenizde paylaşacağınız yazı ya da sayfaların ön görünümünü izleyebilirsiniz. Ayrıca başlık ya da açıklama bölümünde özelleştirmek için “Kod parçacığını düzenle” kısmından işlem yapabilirsiniz. Sizin tarafınızdan yapılan özel başlık ve meta açıklamaları hedefleriniz için daha etkili olacaktır. Buradan yazı başlığınız ile SEO başlığınızın uyumlu şekilde optimize edebilirsiniz.

1490 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

All In One SEO Pack Kurulumu Nasıl Yapılır?

Wordpre ve SEO birlikte kullanıldığında in anların aklına gelen ilk eklenti Yoa t SEO olmaktadır Yoa t SEO, Wordpre tabanlı iteler için en bilinen SEO eklenti idir Ancak her durumda en...

WordPress SEO eklentileri

Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere en çok tercih edilen WordPre SEO eklentilerini anlatıcam bu eklentiler ile daha iyi bir performan ergileyebilir iniz Önerdiğimiz...

WordPress Google AMP Kurulumu

Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere Wordpre Google AMP Kurulumu Naıl Yapılır onu anlatacağım Google AMP na ıl Kurulur Web itenin yazılım Tabanı WordPre olan...