• EN

Youtube SEO Nasıl Yapılır?

SEO Optimizasyonları her geçen süre içerisinde farklı alanlara sıçramaya ve bilinen durumlardan daha farklı bir hal almaya devam ediyor. SEO çalışmalarının ilk vakitlerinde 2 en fazla 5 SEO çalışmasıyla Google sıralamasına istediğimiz şekilde hakim olabiliyorken, artık nerede nasıl bir hata yaptığımızı anlamak bile SEO çalışmalarında büyük başarı  olarak gösterilebiliyor.

1 SEO uzmanı site yazarı olarak bugünkü yazımızda sizlere SEO çalışmalarının yeni nesil çalışması olan YouTube SEO çalışmaları nasıl yapılır sorusunun cevabını arayacağız.

YouTube dünya üzerinde ikinci arama motoru olduğunu bir çoğunuz bilmiyordur, siz takipçilerimize bir bilgi daha vereyim dünya üzerinde ziyaret edilen en çok ziyaret edilen üçüncü web sitesi konumundadır.

Web site kullanan insanların bir çoğu bu oran bilimsel araştırmalar ile %70lere kadar çıkarılmış olup bu kesim hepsi YouTube arama motoru olarak kullanıyor. Bu durumda YouTube web sitesinde de SEO çalışmaların olması gerektiğinden dolayı SEO uzmanları diğer web sitelere yöneldiği gibi YouTube da yöneldi.

Normal e- ticaret siteleri ya da herhangi başka site işletiyorsanız, Google AdWords reklamları sizin için kaçınılmaz bir hale gelebiliyor. Bu siteler için doğru bir bütçe ayırıp iyi bir SEO uzmanıyla da çalışırsanız sizler için daha doğru siteniz için iyi bir geri dönüş alabilirsiniz. Herhangi bir bütçeyle de sitenizin anahtar kelimeleriyle destekleyip üst sıralara çıkabilirsiniz. Bu durum normal Web siteleri için geçerli olup YouTube için biraz farklıdır.

YouTube da eklediğiniz videolarda AdWords reklamlarında olduğu gibi YouTube reklamları içinde yeterli bir maddi kaynağınız var ise doğru kitlelere doğru bir zamanda ulaşabilirsiniz. Bazı durumlarda elinizde yeterli bir bütçe olmadan da YouTube SEO çalışmalarıyla da üst sıralara çıkabilirsiniz bu durumları maddeler halinde açıklayıp sizlere sunacağız.

YouTube Kanal Kurulumu

YouTube kanalınızı ya da videolarınızı oluşturmaya başlamadan evvelce doğru bir strateji belirlemeniz gerekir. Videolarımızın ne kadar sık sık yayınlanacağı, video uzunluklarını, amaç kitlenizi hem de videolarımızın niteliğini bile stratejinize dahil etmeniz gerekir.

1-)Kanal Adı, Markalaşma ve URL

YouTube kanalınız ile alakalı yapmanız gereken ilk şey, markalaşma stratejinizi belirlemektir.

YouTube Kanal URL’ini değiştirebilmek için,

-Kanalın 500 ya da daha çok abonesi olmalıdır

-Kanal en az 30 günlük olmalıdır

-Kanal bir fotoğrafı kanal simgesi olarak yüklemiş olmalıdır

-Kanal bir kanal resmi yüklemiş olmalıdır

-Bu koşullar sağlandığında, Google Plus sayfasına bağlanıp, URL doğruluğunu sağlama yapılabilmektedir.

2-) Anahtar Kelime Seçimi ve Ülke Seçimi

Kanalınız amacıyla belirleyeceğiniz anahtar sözcükler ve ülke, YouTube arama sonuçlarında, kanalınızı üst sıralara taşımaya yardımcı olacaktır.

Bu alanda en çok ilgi etmeniz gereken konu, eklediğiniz anahtar sözcüklerin işiniz ile ilgili ve arama hacimlerinin yüksek olmasıdır. Kimsenin aramadığı sözcüklerde Google’da ve YouTube’da üst sıralarda çıkmanızın size pek çok getirisi yoktur. En çok aranan sözcükler amacıyla Google AdWords sözcük planlayıcısının kullanabilirsiniz.

 3-)İlişkili Web Sitesi

Geliştirilmiş kanal ayarlarından erişebileceğiniz ilişkilendirilmiş İnternet sitesi özelliği de YouTube kanal araştırma süreci amacıyla önemlidir.

Web site adresinizi yukarıdaki kutucuğa eklemeniz, marka otoritenizin yükselmesine ve YouTube arama neticelerinde üst sıralarda çıkmanızı sağlayacaktır.

 4-)Kanal Açıklaması ve Linkler

Eklenen videoda kanal açıklama alanını iyi doldurmanız ve ve sosyal medya platformlarında ki  linklerinizi, kendi  sayfasında kesinlikle belirtmeniz gerekir.

Kanal açıklaması alanını ne kadar uzun tutarsanız, arama neticeleri ile ilişkilendirme ihtimaliniz o kadar artar. Bu alanda kullanacağınız anahtar kelimeler sayesinde, rakiplerinizle aranızda fark yaratabilmeniz mümkün.

Ayrıca eklenecek sosyal medya linkleri de sizin üst sırala çıkmanızı  sağlar aynı zamanda da sosyal medya bağlılığını da arttırmış olur.

YouTube Video Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

YouTube videolarınızın SEO uyumlu olması ve aramalarda üst sıralarda çıkmasını sağlamak gerçekte sanıldığı kadar da zor değildir. Aşağıdaki adımları izleyerek, süreci başarı ile tamamlayabilirsiniz.

1-) Meta Açıklamaları

Kanalımıza yüklediğiniz videolara ekleyeceğiniz; başlık, açıklama ve etiketler, tanınan en mühim YouTube sıralama faktörleri arasındadır.

Özellikle etiket seçiminizi çok iyi yapmanız ve videonuz ile alakalı bütün etiketleri videonun altına eklemeniz, bilinirliğinizi mühim oranda arttıracaktır.

2-) Video Kalitesi

Eklenen yüksek çözünürlükte olan videolar, kalitesi düşün olan videolara oranla arama sıralamalarında daha üst sıralarda çıkmaktadır. Videolarınızın HD formatında kaydetmeniz, hem kullananlara çok daha iyi bir tecrübe sunmanızı sağlar hem de YouTube bu yüzden sizi ödüllendirir.

3-) İzlenme, Beğenilme, Paylaşılma ve Backlinkler

YouTube video sıralamaları, videoların izlenme, beğenilme ve paylaşılma oranlarından da gerektiğince etkilenmektedir.

Ayrıca videonuzun linkini değişik sosyal medya platformlarında paylaşmanız ve videonuza gelen backlinkler de, sıralamada üstlere çıkmanıza yardımcı olacaktır.Yapmanız gerekenleri kolayca sıralamak gerekirse,

Videonuzu YouTube ekledikten sonra kendi sosyal medya hesabınızdan videonuzu hemen paylaşın.

Blog yazınızın içerisine kesinlikle hazırladığınız videoyu ekleyin.

Gönderdiğiniz mailler ile  hazırladığınız videonun linkini ekleyin

Farklı bloglara videonuzu sayfalarına eklemeleri amacıyla öneride bulunun.

4-) Küçük Resim ve Kart Ekleme

Videolarınıza ekleyeceğiniz tanıtıcı ufak resimler, videolarınızın tıklanma oranını arttıracak dolayısıya YouTube ve Google sıralamalarında üst sıralara çıkmanızı sağlayacaktır.

32901 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...

           

Yorum Yap

Avatar
Ayşen Yıldız 4 Şubat 2018

mehraba benim yemek tarifleri ile ilgili bir kanalım var uzun zamandır youtube seo ile ilgili yardım arıyorum sizin paylaşımınızı gördüm başarılı bir açıklama olmuş tavsiyelerinizi uygulama yapıcam paylaşım için çok teşekkür ediyorum başarılar dilerim

Avatar
Ahmet Bulut 5 Şubat 2018

Sitenizi merakla takip ediyorum, yazılarınızı günlük hayatımda uygulamaya çalışıyorum. Başarılar dilerim

Avatar
OGUZHAN DİBEK 8 Şubat 2018

güzel paylaşım, tebrik ederim.

Avatar
Semih-Dincer 26 Temmuz 2018

Merhaba, ben de Youtuber olarak para kazanmak amacıyla kanal açtım. Edindiğim bilgileri her videoda paylaşarak 50 adet video oluşturdum. Fakat yazınızda değindiğiniz çalışmaları yapmadım. Abone sayım 89 kişi ile sınırlı. Etiket aramalarında videolarım çıkmıyor ve Youtube bana 0,1 TL gibi komik rakamlar ödüyor. Tüm emeğimin boşa gittiğini düşünürken bu yazı ile karşılaştım. Malum SEO çalışmaları sır gibi saklanıyor. Kimse kimseye bilgi vermiyor. Böyle geniş açıklamalara yer vermeniz çok iyi oldu.

Avatar
youtuber 11 Ağustos 2018

Youtube bu devirde en çok para kazandıran çalışmalardan biri oldu ama dev şirketler yüzünden bireysel videoların kazanması çok zorlaştı. Yani video girerken hiçbir etiket girmeyen amatör youtuberler için değil, son derece dikkatli etiket giren bizim gibilerin bile kazancı günde 0,01 gibi komik paralarla sınırlı kalıyor. Youtube videolarından daha fazla kazanmak için daha başka ne gibi çalışmalar yapmalıyız hocam?