• EN

Backlink Çalışması

Günümüzde, bir internet sitesi olup da backlink kelimesini duymayan insan neredeyse kalmamıştır. Backlink, bir web sitesinin internetteki gücü ve Arama motorları sonuç sayfasındaki sıralaması için çok önemlidir. Backlink kısa bir tanımla, bir sitenin, başka bir siteye verdiği, herhangi bir sayfada bulunabilecek linklere denilmektedir. Backlinkler herhangi bir yerde bulunabilir. Eskiden, footer kısmında link verilmesi tercih edilirken, arama motorlarının agoritma güncelemelleri ile birlikte ise tanıtım yazılarında verilen linklerin daha faydalı olduğu görülmüştür.

Backlink Çalışması Nasıl Yapılır ?

Backlink yapmanın çeşitli yöntemleri vardır, başka bir sitedeki yazıya footer kısmından link vermeniz, bloglardaki yazılara yorum şeklinde web sitenizi eklemeniz bu yöntemlerden bazılarıdır. Fakat backlink inşası bu kadar kolay şekilde altından kalkılabilecek bir iş değildir.  Backlinklerin bazıları Arama motorları tarafından kaliteli bulunurken bazıları ise spam olarak algılanır. Bu sebeple, aldığınız backlinklerin sadece sayısına değil, doğal durmalarına ve saygın sitelerden gelmelerine de dikkat etmek gerekir. Aksi halde web siteniz Arama motorları tarafından cezalandırılabilir.

Bu tip olumsuz durumlarla karşılaşmamak için, profesyonel bir SEO hizmeti almanız ve backlink çalışmanızı bu doğrultuda yapmanız gerekmektedir. 1 SEO Uzmanı olarak, size verdiğimiz backink inşası hizmetinde, kesinlikle kaliteli kaynaklardan backlink almanızı sağlarız. Çöp diye adlandırılabilen, spam listesine girmiş sitelerden link vermemeye dikkat ederiz. Backlinkleriniz doğal bir görünümde olur.

 

Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

En çok üzerinde durulması gereken nokta, size backlink veren site ile sizin siteniz arasındaki dengedir. Siteniz link yönlendirmesi yapan site, sizin sitenizden ne çok kaliteli ne de çok kalitesiz olmalıdır. Örneğin, siz bir koltuk yıkama firmasıysanız, backlink aldığınız yer, bir üniversitenin web sitesi ya da .gov uzantılı bir site olmamalıdır. Eğer .edu ya da .gov uzantılı bir siteden sizin sitenize backlink geliyorsa ve Arama motorları bu siteyle sizin web siteniz arasında bir bağ kuramazsa, siteniz Arama motorları tarafından cezalandırılabilir. O yüzden, ince elenip sık dokunmalıdır.

1 SEO Uzmanı Ajansı olarak, sizlere backlink hizmeti sunarken, bu durumlara çok dikkat ederiz. Backlink çalışmasının size fayda yerine zarar getirmesi, en kaçındığımız durumdur. Bağlantıları, saygınlığı yüksek ama sizin sitenizle alakasız olmayan sitelerden almaya dikkat ederiz. Bunun yanında, bizim danışmanlığımızda aldığınız bağlantılar, kısa sürede silinecek türden değildir. Uzun süre kalıcı olur. Size backlink hizmeti sunarken, sosyal medyada web sitenizi paylaşacak kaynak bulmaya da dikkat ederiz.  Aynı zamanda, tanınırlığı olan ve saygın forumlarda ve bloglarda web sitenizin tanıtılmasını da gözetiriz.

 

Doğallık Çok Önemli

1 SEO Uzmanı tarafından verilen backlink hizmetinde doğallık da gözetilir ve yapay duracak backlinkler kullanmaktan kaçınılır. İnternette, backlink paketleri adı altında satılan paketler, kısa sürede çok fazla backlink sağlamaları ile bilinmektedir. Fakat bu tip çalışmalar uzun vadede yarar yerine zarar getirmektedir. Çünkü, backlink çalışması yapılırken önemli olan backlinklerin sayısı değil kalitesidir.

Arama motorları, yapay olarak artan backlinkleri fark eder ve sitenizin sıralamasına olumlu bir etki söz konusu olmaz. Bir web sitesi, doğal şekilde yoluna devam ederken, siteye gelen backlinklerin sayısı 5-6 civarındayken, bir anda backlinklerin sayısının yüzlere çıkması son derece yapay durmaktadır. Siteniz, yaptığınız bir işten sonra Türkiye çapında tanınır hale geldiyse bu belki mümkün olabilir. Fakat backlink paketleri alınarak elde edilen backlinkler böyle değildir. Arama motorları, bu siteye bu kadar backlink gelmesinin doğal olmadığını fark eder ve sitenizin sıralaması yükselmemekle birlikte, ceza da alabilirsiniz. Bu yüzden, backlink inşası hizmeti alacaksanız, mutlaka ama mutlaka 1 SEO Uzmanı Ajansı gibi, bu alanda uzman ve ne yaptığını bile ajansları tercih edin.

19339 okunma
Kader Öktem

6 yıldır SEO ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım. Uzmanlık Alanım : Doğal SEO teknikleri ile web sitelerini Google ve diğer arama motorlarında yükselmesi ve ziyaretçilerinin artmasını sağlamaktayım.

BENZER YAZILAR

Google Benim İşletmem Harita Kayıt Hizmetleri

Google Benim İşletmem Nedir Google Benim İşletmem, çeşitli alanlarda hizmet veren firmaların ya da işletmelerin, Google üzerinde kapladıkları alanı yönetmeleri için geliştirilmiş,...

SEO Hizmeti

Dilimize tamamen yerleşmiş durumdaki SEO kelime i, İngilizce bir kı altmadır ‘’Search Engine Optimization’’ yani ‘’Arama Motoru Optimiza yonu’’ demektir  Buradan da...

Kurumsal SEO Hizmeti

Kurum al SEO, a lında temel olarak diğer SEO çalışmalarıyla aynı şekilde yapılır Fakat Kurum al SEO çalışma ının ana hedefi, hizmeti alan kurumun imajını daha iyi hale getirmek ya da...

E-Ticaret SEO Hizmeti

E-ticaret itelerinin ticari hacmi devamlı olarak büyüyor Dünyaya bakıldığında, e-ticaret üzerinden elde edilen toplam gelirin 1,6 trilyon eviye ine çıktığını görebiliriz...