• EN

En İyi Hosting Firmaları

İnternette varlık gösterebilmenizi için bir web sitesine ihtiyaç var. Bir domain satın aldığınızda web sitenizi açmak için önemli bir adım atmış olursunuz. Ancak web sitelerinizdeki içeriklere insanların istedikleri her an ulaşabilmeleri için hosting desteği alınması gerekir. Web sitenizdeki tüm bilgileri barındıran sunucu sistemleri sayesinde ziyaretçiler bilgilerinize istedikleri an ulaşabilirler.

Hosting desteği almak için bir hosting firmasından kiralama hizmeti alabilirsiniz. Bunun için bilgilerin saklanması adına hosting desteği aldığınız firmaya aylık ya da yıllık olarak ücret ödersiniz. Kiralayacağınız hosting firmasını seçerken dikkatli karar vermelisiniz. En iyi hosting firmaları arasından bir seçim yapmak için ihtiyaçlarınızı belirleyin ve ihtiyaçlarınızı giderecek bir firmayla çalışın.
Web sitesi kurmak için bir alan adı kiraladıktan sonra başarılı bir hosting firmasıyla çalışmaya başlayabilirsiniz. Böylece insanlar 24 saat sizlere ulaşırlar. Şimdi bir hosting firmasıyla çalışmaya karar verme sürecinde dikkat etmeniz gereken detaylara eğilelim;

Hosting Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnternet sitenizin yayına geçebilmesi ve kullanıcıların internet üzerinden web sitenize ulaşabilmesi için hosting hizmeti alınmalıdır. Hem bireysel kullanıcılar hem de kurumlar hosting seçimine önem vermelidir. Ancak hosting firması alırken belli noktalara dikkat etmeniz önemlidir. İlk olarak hosting hizmeti alırken ihtiyacınız olan özelliklere karar erin. Sonrasında hosting kiralayacağınız şirketin seçimini yapabilirsiniz. Hosting firması seçerken dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir;

Kurumsal Yapı

Çalışmak istediğiniz hosting firmasının kurumsal olması her zaman size kazandırır. Tercih edebileceğiniz çok sayıda hosting firması bulabilirsiniz. Ancak kurumsal bir firma seçerseniz alacağınız destek her zaman web sitenize kazandıracaktır. Türkiye piyasasında bilinen ve referansları güçlü olan bir firmayla çalıştığınızda ortaya çıkan sorunları kolayca çözebilirsiniz. Ayrıca kaliteli bir firmayla çalıştığınızda firma kaynaklı sorun yaşama ihtimaliniz de düşecektir.

web hosting

Müşteri Hizmetleri Desteği

Hosting firması seçiminde kurumsal yapısı ve bütçe kadar müşteri hizmetleri desteğine de bakın. Müşteri hizmetleri satın almaya karar verdiğiniz anda başlar ve hosting kiraladıktan sonra da her türlü talebinizde devam eder. Etkili müşteri hizmetleri desteğine sahip olan hosting firmaları teknik konularda yaşadığınız sorunları hemen çözecektir. Ayrıca sizlere yaşanan tüm sorunlarda yapıcı çözümler sunulacaktır. Müşteri hizmetleri desteği profesyonel olan firma web sitenizin zarar görmesine engel olacaktır.

Hizmet Dili

Hosting firmaları uluslararası olarak faaliyet gösterir. En iyi hosting firmaları yurtdışı kökenli olan şirketler olarak görülmemelidir. Türkiye kökenli olarak hizmet veren çok başarılı hosting firmaları da vardır. Hizmet dili Türkçe olduğunda çok daha kolay destek alabilirsiniz. Ayrıca Türkiye lokasyonlu hosting firmalarında sunuculara çok daha kolay erişebilir ve sitenizin hızını da arttırabilirsiniz. Türkiye kökenli siteleri kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Veri Tabanı

Hosting firması seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında firmanın internet sitenizin veri tabanına uygun bir alt yapı kullanmasıdır. Sizler MS SQL veri tabanı kullanıyorsanız ve ASP. NET tabanlı bir web siteniz varsa Windows hosting tercih etmelisiniz. Bunun yanında MY SQL veri tabanına sahip PHP tabanlı web siteleri için Linux hosting tercih etmelisiniz.
Network Altyapısı ile Uptime Oranı
Tercih edeceğiniz hosting şirketi teknik olarak network altyapısı ve uptime oranı alanlarında güçlü olmalıdır. En iyi hosting firması arıyorsanız birden fazla omurga ile çalışma sistemi olan, yüksek uptime oranına sahip, yedekli network alt yapısı olan firma seçmelisiniz. Böylece ziyaretçiler web sitenize ulaşırken hiçbir şekilde kesinti sorunu yaşanmaz.

Yeterli Disk Alanı

Web siteniz için belli bir disk alanı belirlenmelidir. Web sitenizin niteliğine uygun bir hosting hesabı seçmelisiniz. Kişisel web siteleriniz için düşük disk alanı olan hosting paketi işinizi görecektir. Ancak kurumsal bir web sitesi kuracak bir firmaysanız yüksek boyutlu disk alanı olan bir web sitesi seçebilirsiniz.

Doğru Bant Genişliği

Web sitenize gelen ziyaretçilerin sayfalarınızda yaptığı tüm işlemler sizin için trafik oluşturur. Söz konusu trafik ise doğru bant genişliğinden kullanılmaktadır. Almak istediğiniz hosting paketi seçerken web sitenizin ortalama trafik durumuna dikkat edin. Web sitenizin bant genişliği trafiğinizi kaldıracak büyüklükte olmalıdır. Web sitenizdeki bant genişliği biterse kullanıcılar sayfalarınıza girerken hata alırlar. Bu sorunların önüne geçebilmek için bant genişliğine de dikkat edin.
hosting

Uygun Bütçeli Hosting

Hosting firması seçerken bütçe de çok önemlidir. Uygun bütçelerle yukarıda belirlediğimiz özelliklere sahip, ihtiyaçlarınızı karşılayacak oranda destekleri sunacak bir firma seçmelisiniz. En iyi hosting firmaları fiyat ile performans karşılaştırmasında size yararlı olan olacaktır Bu yüzden bütçeye bakarken hizmet kalitesini de değerlendirmenizi öneriyoruz. Aynı kalitede yüksek fiyatlar vermemek için biraz araştırma yaptıktan sonra hosting firmanızı seçmelisiniz.

Web sitenizi geniş kitlelere ulaştırabilmek ve web dünyasında günün her anı ulaşılabilir olabilmek için seçeceğiniz hosting firmasını seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini detaylı olarak anlattık. Bu hususlara göre bir hosting firması kiralarsanız web siteniz üzerinden trafik ve satış hedeflerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

1203 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Hosting Nedir?

SEO ho ting; web iteniz için tercih ettiğiniz barındırma hizmetinde yer alan IP adre inin unucu üzerinde diğer web itelerinden daha farklı yapıda olma ıdır Web iteniz içim...

WordPress Hosting Nedir?

Wordpre ; profe yonel kod yazma deneyiminiz olma a dahi çok kı a üre içinde bir blog ite i ya da web ite i açabileceğiniz içerik yönetim i temidir Bu i tem dünyada en çok kullanılan...

Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ho ting kelime anlamı olarak barındırma anlamına gelmektedir Bir web ite ine konulacak olan ayfaları, re imleri ve içeriği; internet kullanıcılarına aktaran i temlerin bütününe...